Powiew śmierci

piotrex

Kryminał "chemiczny".

Krzysiek | 2012-11-01
Przeczytana: 04 sierpnia 2012

Nauczka na przyszłość, żeby jednak czytać streszczenia przed rozpoczęciem lektury :-) To prawda, że dobrałem książkę patrząc na autora, który największą sławę zyskał w dziedzinie książek fantastycznonaukowych. I tak dopiero po kilkudziesięciu stronach fakt faktem okazało się, że książka to tradycyjny kryminał bez cienia fantastyki. Ale to nie krytyka.

Na plus: kryminał dość niecodzienny, bo Asimov opisuje znane mu środowisko biochemików, naukowców - to tam wydarza się tragedia, której tropem podąża główny bohater. Książka pisana dobrym stylem, dla fanów kryminałów - jak znalazł. Domyślam się, że autor pełnymi garściami mógł czerpać ze swoich doświadczeń przy wymyślaniu fabuły (też wykładał na uczelni).

Bociek | 2016-02-28
Przeczytana: 27 lutego 2016

Nie czytałem dotąd nic Asimova, ale po lekturze "Powiewu śmierci" wiem, że autor zasługuje na to, żeby sięgnąć głębiej do jego twórczości. Powieść urzekła mnie od pierwszych wersów czymś wydawałoby się tak banalnym jak sposób narracji. Opowieść snuta przez Asimova jest niezwykle barwna i trafiła do mnie jako do czytelnika. Autor przedstawia myśli głównego bohatera i jego otoczenie w ten sposób, że czujemy się tak, jak gdybyśmy siedzieli w jego ciele, widzieli to co on widzi i myśleli to o czym on myśli. Co ciekawe, w powieści brak jest rozwlekłych i szczegółowych opisów otoczenia. To właśnie takiej narracji brakuje mi bardzo u współczesnych pisarzy.

Sama fabuła nie jest specjalnie złożona i jest to tradycyjny kryminał w starym stylu, w którym ma miejsce zabójstwo, a nasz bohater stara się rozwikłać zagadkę popełnionej zbrodni. Główny bohater jest wykładowcą chemii na uczelni wyższej, a sama chemia jest w książce zarówno narzędziem zbrodni, jak i głównym wątkiem, wokół którego...

Idzko | 2014-09-23
Przeczytana: 22 września 2014

Ciekawa fabuła. Książka pochłonęła mnie całkowicie, być może dlatego, że akcja toczy się w głównej mierze w laboratoriach chemicznych amerykańskiego Uniwersytetu. Duży plus za kreację głównego bohatera. Polecam wszystkim, którzy uwielbiają kryminały.

książek: 1980
Jahty | 2011-10-21