Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 6

Tłumaczenie: tłumaczenie zbiorowe
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Kroki, nieznane
dona

Antologia wydana w roku 1976. Wyboru dokonał Lech Jęczmyk. Zawartość zbioru: 1. Arthur C.Clarke - Dziewięć miliardów imion Boga (The Nine Billion Names of God) 2. Daniel Keyes - Kwiaty dla Algernona (Flowers for Algernon) nagroda Hugo 1960 3. John Brunner - Marnotrawstwo (Wasted on the Young) 4. Dymitr Bilenkin - Nie zdarza się (Nie bywajet) 5. Barrington Bayley - Statek, który żeglował...

Antologia wydana w roku 1976. Wyboru dokonał Lech Jęczmyk.
Zawartość zbioru:
2. Daniel Keyes - Kwiaty dla Algernona (Flowers for Algernon) nagroda Hugo 1960
3. John Brunner - Marnotrawstwo (Wasted on the Young)
4. Dymitr Bilenkin - Nie zdarza się (Nie bywajet)
5. Barrington Bayley - Statek, który żeglował po oceanie kosmosu (The Ship that sailed the Ocean of Space)
6. Konrad Fiałkowski - Myślak
7. Michaił Puchow - Nad przepaścią (Nad biezdnoj)
8. R.A. Lafferty - Najdłuższy obraz świata (All Pieces of a River Shore)
9. Michaił Puchow - Wyprawa myśliwska (Ochotnicz''ja ekspiedicyja)
10. Krzysztof W. Malinowski - Wizja III
11. J.G. Ballard - Trzynastu do Centaura (Thirteen to Centaurus)
12. Kirył Bułyczow - Dialog o Atlantydzie (Diałog ob. Atłantidie)
13. Zbigniew Prostak - Boja
14. Bob Shaw - Najszczęśliwszy dzień twojego życia (The Happiest Day of Your Life)
15. Dymitr Bilenkin - Dawać i brać (Dawat'' i brat'')
16. Janusz A. Zajdel - 8669113325
17. James Blish - Dzień statystyka (Statistician''s Day)
18. Włodzimierz Wolin - Przewodnik po kosmicznym zwierzyńcu (W mieżpłanietnom zooparkie)
Fakty hipotezy zagadki
Arthur C.Clarke - Ryzyko prorokowania (Hazards of Prophecy)
Krzysztof W. Malinowski - Wędrując po wszechświecie
Mikołaj Bodnaruk - Tajemnicza sieć na globusie (Tainstwiennaja siet'' na głobusie)

astaldohil | 2012-05-20
Przeczytana: 19 maja 2012

Trącące nieco myszką, ale wciąż bardzo dobre opowiadania, z czasów, kiedy w centrum zainteresowania fantastów były spekulacje na temat obcych cywilizacji, tudzież lotów międzygwiezdnych. Nie brak tu jednak opowiadań naprawdę wyjątkowych, i niczym odkrywczym nie błysnę, polecając takie perły literatury science-fiction, jak zawarte w tym zbiorze "Kwiaty dla Algernona" Daniela Keyesa i "Trzynastu do Centaura" J.G. Ballarda. Zadziwiające, acz w pewnym stopniu niepokojące w zestawieniu z czasami współczesnymi jest to, że próbki twórczości polskich pisarzy, które trafiły do tej antologii, w niczym nie ustępują poziomem nowelom uznanych twórców zachodnich, obok których w "Krokach w nieznane" się znalazły. Niepokojące dlatego głównie, że o tak dobrze natenczas rokujących pisarzach, jak Konrad Fiałkowski, czy Zbigniew Prostak, nikt już chyba nie pamięta, a fragmenty ich prozy w tym tomie, to rzeczy bardzo dobre i niezwykle intrygujące.

Z felietonów, tak naprawdę, nie zestarzał się jedynie...

ares2012 | 2013-09-06

Znakomite !!