Brzydki mały chłopiec

Wydawnictwo: Amber
The Ugly Little Boy
chłopiec
Shirkus

Naukowcy XXI wiku opracowali technikę podróży w czasie. Pozostaje ich do rozwiązania tylko jeden problem:Jak zmniejszyć do minimum niebezpieczeństwo nieodwracalnego zakłócenia istniejącej rzeczywistości. Decydują się więc na porwanie trzyletniego chłopca z Neandrtalskiego plemienia. Chłopiec pozostaje w XXI wieku pod ścisłą kontrolą, mieszka w zamkniętej strefie, w której znajdują się obiekty przeniesione z jego czasu. Opiekuje się nim pielęgniarka, panna Fellowes. Mały Neandertalczyk okazuje się nader pojętnym uczniem. Po trzech latach jest cywilizowanym dzieckiem. Wtedy zapada decyzja, że zostanie odesłany w przeszłość. Dla uczonym przestał już być interesującym obiektem badań. Potrzebują przestrzeni, którą zajmuje, dla innych postaci przeniesionych z czasów historycznych. Razem z nim jednak przenosi się w świat epoki lodowcowej nieoczekiwanie jeszcze jedna osoba...

Czytam-Sobie | 2016-06-01
Przeczytana: 22 maja 2016

Jaki obraz mamy przed oczami, gdy słyszymy „neandertalczyk”? Na pewno pierwszym skojarzeniem jest: mały, krępy, kudłaty małpolud z paskudną gębą, wydający dziwne dźwięki, w dodatku tępy i prymitywny. Jednak najnowsze rekonstrukcje pokazują, że wygląd neandertalczyków wcale tak bardzo nie odbiegał od wyglądu wielu współczesnych ludzi: mieli całkiem sympatyczne fizjonomie i nie byli wcale bardziej owłosieni niż wielu współczesnych mężczyzn! Patrząc na te ilustracje, można wręcz odnieść wrażenie, że oni wcale nie wyginęli ;). Ponadto okazuje się, że byli inteligentni, mieli bogatą kulturę i najprawdopodobniej potrafili mówić. Byli tylko po prostu inni. Zapewne to człowiek dla nich był brzydactwem: cienkim, wiotkim, podobnym do pająka paskudztwem ;).
Czytałam też o teorii, że mimo iż nie byli naszymi przodkami – słynnym brakującym ogniwem – to dzięki temu, że Homo sapiens sapiens mógł się krzyżować z Homo sapiens neanderthalensis powstała ludzka rasa biała, bo neandertalczycy mieli...

Bed | 2012-06-04
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 02 czerwca 2012

Zorientowałam się po czasie, że jako nastolatka książkę już raz czytałam.:) Mimo wszystko lektura była całkiem przyjemna i zawierała sporo wątków psychologicznych i historycznych. Akcja książki toczy się w XXI wieku, w którym nastąpił przełom w dokonywaniu różnych wynalazków. Jednym z ciekawszych osiągnięć jest możliwość sięgnięcia w naszą przeszłość i sprowadzenia stamtąd różnych ciekawych okazów przyrodniczych do zbadania. Wszystko nie budzi kontrowersji do momentu gdy naukowcy sprowadzają chłopca żyjącego 40 tysięcy lat przed naszą erą. Powieść czyta się ciekawie. Akcja biegnie dwutorowo. Obserwujemy równolegle odległe w czasie życie plemienia i współczesność w jakiej żyje chłopiec w czasach mu całkiem obcych. Trzeba przyznać, że tak skonstruowana fabuła wciągnęła mnie. Myślę, że niejedną osobę może ten utwór zainteresować, bo to całkiem niezła rozrywka, ale daje też do myślenia.

Mamerkus | 2016-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

O Robercie Silverbergu już tyle napisałem, że nie będę się powtarzał. Wyrobnik, rzemieślnik, który chyba tylko z racji swojego zaangażowania w fandom uznawany jest za wybitnego, klasycznego twórcę s-f.
Tutaj wziął na warsztat klasyczne opowiadanie Asimova i przerobił je na powieść. Nie dodał nic od siebie, tylko rozwinął fabułę zaproponowaną przez swojego kreatywnego kolegę. Wyszło z tego poprawne dzieło literackie, z lubianymi przeze mnie wątkami antropologicznymi. Czytało się dobrze, ale bez wodotrysków, psychologia postaci ujdzie w tłumie, fabuła może być, generalnie ideał przeciętności.

Pablos | 2012-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2012

Z połączenia umiejętności dwóch tak utalentowanych pisarzy nie mogło powstać nic innego, jak bardzo udana książka. Historia dzieje się w XXI wieku, w którym odnaleziono sposób na sprowadzanie z przeszłości okazów, w celu zbadania. Najpierw naukowcy badają wodę, potem jakieś stworzonka czy kamienie, by wreszcie wpaść na pomysł, by sprowadzić człowieka. Niestety ograniczenia wagowe wynalazku powodują, że musi to być dziecko.

Akcja dzieje się na dwóch płaszczyznach. Pierwszą z nich jest oczywiście XXI wiek i sam sposób zachowania się małego, brzydkiego chłopca w naszych czasach. Mały, bo sprowadzony w wieku około czterech lat, a brzydki, bo neandertalczyk. Obserwujemy historię wyboru odpowiedniej pielęgniarki na to stanowisko, potem pierwsze kłopoty, następnie pierwsze sukcesy. Świetnie się to czyta, lektura jest znacznie bardziej wzruszająca, niż naukowa.

Jednak wiele rozdziałów powieści jest podwójnych - te drugie zabierają nas czterdzieści tysięcy lat przed naszą erę, by oglądać...

Marek | 2015-09-24

Polecam. Dobrze się ja czyta. Ciekawa i wciągająca fabuła.

ceylonka | 2015-08-19
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

"Brzydki mały chłopiec" to moja pierwsza książka SF, na którą się skusiłam. Kiedyś próbowałam sił z Lemem, ale nie dałam rady, za to tu jestem miło zaskoczona. Tylko wielka szkoda, nie ma kontynuacji tej powieści, bo aż się o to prosi.

amo71 | 2015-07-28

Choć nie jestem do końca przekonany czy moja ocena nie jest zbyt zasugerowana nazwiskami autorów.

książek: 1980
Jahty | 2011-10-21