Fever of the Bone
Ag2S

„Gorączka kości” jest wszystkim tym, czym powinien być świetny kryminał! Brutalnie okaleczone zwłoki czternastolatki. Przyczyna śmierci – uduszenie. Plastikowy worek na głowie. Żadnych śladów, nieznany motyw zbrodni. Gwałt? Zemsta? A może przypadek? Zdesperowani policjanci z północy Anglii wzywają na pomoc znanego, choć ekscentrycznego psychologa dr. Tony’ego Hilla – doświadczonego analityka,...

„Gorączka kości” jest wszystkim tym, czym powinien być świetny kryminał!
Brutalnie okaleczone zwłoki czternastolatki. Przyczyna śmierci – uduszenie. Plastikowy worek na głowie. Żadnych śladów, nieznany motyw zbrodni. Gwałt? Zemsta? A może przypadek? Zdesperowani policjanci z północy Anglii wzywają na pomoc znanego, choć ekscentrycznego psychologa dr. Tony’ego Hilla – doświadczonego analityka, dla którego zbrodnicze umysły przestępców nie stanowią tajemnicy.
Tymczasem bez śladu znikają kolejne nastolatki. Na nogi zostają postawieni śledczy z kilku okręgów, w tym przyjaciółka dr. Hilla – inspektor Carol Jordan. Policjanci znajdują się pod coraz większą presją – ze strony rodzin zaginionych, prasy, własnych sumień. Zdopingowani jak nigdy, natrafiają na nowe dowody w sprawie innego tajemniczego zaginięcia sprzed kilkunastu lat. Czy te wszystkie sprawy coś łączy? Czy uda im się trafić na trop podejrzanych, którzy tak umiejętnie zacierają ślady i gubią pościg?

książek: 2064
Gosia | 2015-02-03
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 03 lutego 2015

Niezbyt często czytam kryminały, a już zupełnie rzadko zdarza mi się oceniać je tak wysoko. Tutaj jednak autorka - Val McDermid ujęła mnie sywm podejściem do tego śledztwa. Najwiecej mniejsca poświęca autorka znaczeniu i doniosłej roli profilerów (psychologów tworzących portrety psychologiczne zabójcy) w procesie śledczym. To niebanalne przedstawienie procesu poszukiwania mordercy nastolatków skłoniło mnie do poszukiwania innych kryminałów tej autorki.
"Gorączka kości" jest naprawdę ciekawie i błyskotliwie napisana, autorka umiejętnie wplotła nowinki techniczne współczesnego świata, a portrety psychologiczne pary głównych bohaterów i ich wzajemne relacje to kolejna perełka. Nie pozostaje mi nic innego, jak czekać aż inna pozycja autorki wpadnie w moje ręce.

Bożena | 2016-11-20
Przeczytana: listopad 2016

Jest zbrodnia (i to nie jedna), jest śledztwo i jest zakończenie, które mnie trochę rozczarowało. Oczywiście są nasi bohaterowie: Carol Jordan i dr Hill, którzy już razem nie współpracują ale ich drogi się splatają i nie oficjalnie znów współpracują. Trochę to pogmatwane ale tak też jest w tej książce.
Ten tom może spodobać się czytelnikowi, który od początku śledzi losy głównych bohaterów - przy sporym udziale Carol Jordan dowiadujemy się wiele szczegółów o ojcu Tonego Hilla.
Natomiast nie wiem dlaczego autorka nadała tytuł tej książce "Gorączka kości" - myślałam, że to kwestia tłumaczenia ale nie tłumaczenie jest OK. Nie wiem, naprawdę nie rozumiem, ten tytuł nijak się ma do treści książki.

Aneta Wiola | 2016-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Druga przeze mnie przeczytana książka Val McDermid z Tony'm Hill i Carol Jordan. "Gorączka kości" jest szóstym tomem z tymi bohaterami i niestety potwierdza fakt, że należy czytać w odpowiedniej kolejności powieści tej pisarki.

Carol Jordan jest (już) szefową swojego działu. W jej brygadzie są dwie lesbijki Chris (obecnie przebywa na wakacjach, więc jej bliżej nie poznamy w tym tomie) oraz Paula, która ma wielkie zdolności komunikacyjne z innymi. W załodze Jordan również jest Kevin (znany już z pierwszego tomu), który nadal jest obłudny i niewdzięczny oraz Sam, który woli "grać solo". Specem od komputerów jest Stacey, która nie integruje się tak dobrze z grupą jak reszta, jest pracoholiczką i każdą wolną chwilę poświęca swojej pasji.
Tym razem grupa śledcza Carol Jordan ma nowego przełożonego i muszą sobie poradzić bez pomocy profilera Tony'ego Hilla, którego pomoc uważa szef Jordan za zbędną.

Powieść jest nudnie napisana, dopiero w połowie zaczyna się coś więcej dziać. Do...

Blasphemer | 2016-03-20

Val McDermid znałem do tej pory tylko z świetnej powieści "Syreni śpiew", i takiego samego, wysokiego poziomu spodziewałem się po "Gorączce kości". Niestety... Spotkało mnie nieliche rozczarowanie. Jeśli chodzi o sprawy czysto "kryminalne" - powieści tej praktycznie nic nie brakuje. Jest zbrodnia, jest śledztwo (które i tak toczy się dość mozolnie), i jest zakończenie, po którym spodziewałem się wiele więcej. I tyle jeśli chodzi o pozytywy. Bowiem dobrą 1/3 treści zajmują przemyślenia i "badania" głównego bohatera, dra Hilla na temat jego własnego ojca, przy sporym współudziale drugiej bohaterki inspektor Jordan. Nie dość,że nijak się to ma do głównego toku powieści, to jest to nadzwyczaj nudne, jak flaki z olejem. Za to ogromny minus.
Reasumując,tylko (lub aż) trzy gwiazdki.

Karliczek | 2015-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Największym minusem książki jest to że prawdziwa akcja i coś ciekawego zaczyna się po przekroczeniu 300 strony, wcześniej niestety nuda i jeszcze raz nuda. Tak że trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zakończenie i rozwikłanie zagadki morderstw nastolatków ciekawe.

eva40 | 2015-03-02
Przeczytana: 02 marca 2015

To pierwsza po jaką sięgnęłam z książek autorstwa Val McDermid, i nie ostatnia . Pomimo, że z początku nie mogłam się skupić to przełamałam ten czas i już nie byłam w stanie zapomnieć o tym co czytam. Trochę zbija z tropu tytuł tego kryminału, ale ważniejsza jest treść. By wciągnąć się w klimat trzeba oderwać się od otoczenia typu rozmowy i inne rozpraszające dźwięki. Kim jest ten morderca i dlaczego to robi to jest wystarczająco ciekawe co praca wszystkich specjalistów wciągniętych w to śledztwo. Inspektor Carol Jordan i jej przyjaciel dr.Tony Hill i pozostali to dobra plejada postaci z którą fajnie spędzić wolny czas. Polecam.

what_for | 2012-02-10

Czytam dużo,nałogowo....Romanse,biografie, thrillery , a nawet bajki dziecku na dobranoc. Jednak do kryminałów zawsze mi było nie po drodze..."Gorączkę kości" podrzuciła mi kiedyś koleżanka zachwalając ją wielce. Podziękowałam i powiedziałam, że niestety nie w moim typie więc nie przeczytam. Ona jednak się uparła, żebym spróbowała. I tak książka przeleżała miesiąc na półce i pewnie leżałaby do dziś. Ale pochorowałam się i nie miałam żadnej nowej książki do czytania. Spojrzałam na okładkę i powiedziałam -"nigdy w życiu". Po 5 bezczynnych minutach , przeczytałam opis książki wtedy już byłam pewna: to nie dla mnie. Czas mijał , a jak każdy nałogowiec stwierdziłam , że nie pora na odwyk. I tak powoli mozolnie zaczęłam czytać . Strona po stronie i nawet nie wiem kiedy wpadłam jak śliwka w kompot. Chęć rozwiązania zagadki, a przede wszystkim ciekawość jak potoczą się losy pani inspektor Carol Jordan i błyskotliwego dr Toniego Hilla sprawiły, że zapomniałam o wszystkim (nawet o zażyciu...

książek: 1940
ola161 | 2011-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2011

Dawno nie czytałam tak słabego i tandetnego kryminału. Żadnej książki chyba nie czytałam też, aż tak długo. Gdyby nie moja ciekawość kto zabił, to bym ją odłożyła na półkę niedokończoną.
Fabuła jest nudna i wlecze się niemiłosiernie. Tak naprawdę książka zaczyna robić się chociaż odrobinę ciekawa od 300 strony!!
Bohaterowie też nie powalają, chociaż są dosyć mocno zarysowani i dobrze opisani, ale nawet to nie jest w stanie uratować tej książki.
Jak dla mnie nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Za długa, za długie opisy prowadzące donikąd, za mało kryminału w kryminale.
Szkoda czasu i pieniędzy na tą książkę.

Vataran | 2014-09-07
Przeczytana: 07 września 2014

Klasyczny kryminał, tyle, że rolę detektywa przypada psychologowi.
Tony Hill, bo to nasz bohater. Potrafi z niezwykłą precyzją wczuć się w myśli zbrodniarza i dokładnie określić jego motywy, a także dalsze zamiary i działania.
Ściśle współpracuje z swoją przyjaciółką nadinspektor Carol Jordan, która ma mały problem z alkoholem.
Tony jest bardzo ceniony przez współpracowników z grupy Carol. W tym przypadku nowy szef jednostki odsuwa jednak Tonego z śledztwa, co znacząco utrudnia sprawę Carol i jej ludziom.
Problem w tym, że giną dzieciaki, czternastolatki i to w bardzo brutalny i aż dziwny sposób. Na pełne obroty zostają postawieni wszyscy z zespoły Carol- oprócz Tonego. Ten korzystając z chwili wytchnienie od pracy postanawia poszukać swoich korzeni- ojca.
Giną kolejne dzieci, szef nadal odmawia aby Hill wsparł zespół Carol, zada jednak efektów.
Czyżby zadanie nie do wykonania, bez kluczowej figury?

Cykl Mcdermid zacząłem jakby od tyłu, jednak i tak mi się spodobał.
Podobała mi...

Fuzja | 2012-07-23

www.czytajzfantazja.blogspot.com

Val McDermid zauroczyła mnie już jakiś czas temu swoim niebanalnym podejściem do tematyki kryminalnej. Polubiłam jej bohaterów, czyli Tonego Hilla i Carol Jordan. Po przeczytaniu książek „Syreni śpiew” i „Krwawa blizna”, uważałam Val za jedną z lepszych pisarek pochodzących z Wyspy, jednak po zapoznaniu się z kolejną pozycją pod tytułem „Gorączka kości” moja niezachwiana pewność względem talentu pisarki stanęła pod ogromnym znakiem zapytania.

Znaleziono zwłoki młodej dziewczyny. Została ona w bestialski sposób zamordowana i okaleczona. Policjanci dwoją się i troją by odkryć motywy zbrodni. W końcu postanawiają zgłosić się o pomoc do kogoś, kto mógłby spojrzeć na sprawę świeżym okiem, tą osobą jest dr Tony Hill, psycholog i najlepszy profiler, jakiego ten świat nosił.

W tym samym czasie, kiedy Tony zajmuje się sprawą zamordowanej nastolatki, jego bliska przyjaciółka Carol Jordan próbuje sprostać wymaganiom nowego szefa, stara się rozwiązać sprawę...