Edward Stachura. Biografia i legenda

Wydawnictwo: Magnes
Stachura, poeta, przeklęty

Publikowane po raz pierwszy fragmenty dzienników pisarza. Nieznane szczegóły życiorysu. Kulisy powstawania "Siekierezady". Ciemne strony blasków legendy. 137 fotografii.

desaparecido | 2014-02-10
Przeczytana: 07 sierpnia 2009

Biografia? To zdecydowanie za dużo powiedziane. Z lektury książki można się co nieco dowiedzieć o pisarzu, ale głównie czytając między wierszami. W ogóle Buchowski za bardzo skoncentrował się na recenzjach, komentarzach, analizach i dyskusjach jakie toczyły się w prasie za życia i po śmierci autora Siekierezady, niż na samej postaci Steda. Wszystko to przypomina raczej pracę naukową dotyczącą biografii artystycznej niż opowieść o życiu człowieka. Rozczarowanie.

Zavratova | 2015-02-12
Przeczytana: 22 listopada 2014

Mam wielki sentyment do Stachury, zawsze był wielki i wielkim pozostanie.
Obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika naszego polskiego klasyka. ;)

Hipis | 2014-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2014

Świetna książka dla naprawdę zagorzałych fanów poety, oraz dlas osób, które, tak jak ja, piszą jakąś pracę czy opracowanie o nim. Nie jest króka, nie ma podziału na rozdziały, co czyni ją mało przejrzystą, ale zawiera mnóstwo potrzebnych, dokładnych informacji.

Szczegółowa biografia artysty, dla osób, które chcą się dowiedzieć coś więcej o twórczości i życiu Stachury... chronologicznie poukładany życiorys wraz z jego twórczością... zdjęcia, wspomnienia.... momentami męcząca - bardzo dużo szczegółów...

| 2012-11-08
Przeczytana: 2002 rok

Subiektywna, powtarzająca stereotypy o Stachurze, wpisująca się w nurt Stachura+buddyzm oraz guru stachuru oraz współczesnej, dość kiepskiej interpretacji literackiej. Średniawo.

yootsuu | 2012-05-30
Przeczytana: 24 stycznia 2012

nie lubię czytać biografii naszpikowanych informacjami rodem z encyklopedii, pełnymi zbędnych faktów, napisanych topornym stylem. ta jednak jest inna - nigdy w życiu nie czytałam biografii, pisanej jak książki. czyta się ją jak opowieść, pełną listów, wspomnień i naprawdę znaczących faktów z życia Stachury. niesamowicie pomocna przy pisaniu o nim pracy, uwzględnia nie tylko jego życie, ale także dużo opinii krytyków, zdjęć, wspomnień bliskich ludzi.

wiele dzięki niej się dowiedziałam, burząc swój własny, wyimaginowany obraz poety. czasami byłam wręcz w szoku, odkładałam książkę wściekła, że taka jest prawda, takim był człowiekiem, jednak... tylko znając biografię będziemy w stanie dobrze rozumieć jego twórczość. :)

romantyyyczka | 2012-10-29
Przeczytana: 29 października 2012

Sporo faktów, którym poświęcona jest połowa książki, dość męczące, ale dla kogoś, kto Stachurą się zajmuje - przydatne. Drugą połowę tworzą wspomnienia znajomych poety, co daje wgląd w to, jakim Stachura był człowiekiem od strony emocjonalnej, bardziej ludzkiej. Wszystko owinięte cytatami twórcy, które same w sobie są tajemnicze, co stwarza atmosferę tajemniczości w kontakcie z opisem tego, jakim wg badaczy, człowiekiem był.

Kasia | 2013-06-19

Bardzo dobra, ciekawa i solidna biografia :) Pomogła mi w prezentacji maturalnej, ale najważniejsze jest to, że czytało się ją z ogromną przyjemnością. Bardzo polecam!

Jadwiga Zając | 2011-01-28

Chyba jedyna biografia Steda, przez jaką przebrnęłam.

Sylwia | 2013-12-08

Dobrze, rzeczowo i konkretnie napisana biografia.