Nagrody Darwina. Ewolucja w działaniu

Wydawnictwo: W.A.B.
historyczna

Inne wydania

Książka Wendy Northcutt Nagrody Darwina. Ewolucja na żywo zrodziła się ze strony internetowej Uniwersytetu Stanforda, gromadzącej ze wszech miar wiarygodne opowieści o przypadkach skrajnej głupoty. Kolekcja anegdot nadsyłanych przez internautów urosła tak szybko, że wkrótce ich porządkowanie i udostępnianie szerokiej publiczności stało się głównym zajęciem autorki.Nagrody Darwina unieśmiertelniają osoby, które wskutek swego porażającego braku przystosowania do życia wśród ludzi obdarzonych zdrowym rozsądkiem okazali się ślepymi zaułkami ewolucji homo sapiens. Roztargniony terrorysta otwierający wysłaną przez siebie samego kopertę z ładunkiem wybuchowym, zwróconą mu przez pocztę z powodu błędu w adresie, złodziej kradnący druty elektryczne pod napięciem, oszczędny kierowca sprawdzający przy otwartej zapalniczce, czy zostało mu jeszcze trochę benzyny w baku ? oto kilku opisanych w zabawnej książce Wendy Northcutt laureatów szeroko cenionej nagrody.Na podstawie książki powstał film fabularny w reżyserii Finna Taylora, z Josephem Fiennesem i Winoną Ryder w rolach głównych.Jeśli działa ewolucja, to dlaczego jest tylu idiotów? (Playboy) tak brzmi podstawowe pytanie tej książki.

Zaczytana | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Lekkie czytadło gdzie motywem przewodnim jest ludzka głupota.
W większości przypadków nie powodowała u mnie wybuchów śmiechu,raczej zdumienie.
Pod niektórymi historyjkami są linki do strony np. z audiowizualną relacją danego zdarzenia.Sprawdziłam kilka i niestety nic tam nie znalazłam bo nie działają.

Piotr | 2010-05-08
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 08 maja 2010

Wracam do tej książki po raz kolejny i jak zawsze co jakiś czas wybucham śmiechem. Na okładce powinno być ostrzeźenie: "Nie czytać w miejscach gdzie powinno zachować się powagę".

Kalin | 2013-01-10
Przeczytana: 2011 rok

Krótkie ciekawe historie, jeżeli czyjąś śmierć można uznać za ciekawą

fluorescentviolets | 2015-07-03
Na półkach: 2015, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 03 lipca 2015

Każdy ma znajomego, który na widok nieszczęśliwego wypadku innych ludzi, zwłaszcza małych dzieci, nie może powstrzymać się od śmiechu. Ja jestem takim znajomym. Nic nie śmieszy mnie bardziej, niż widok ludzi zaliczających spektakularne upadki i bliskie spotkania z drzewem/ścianą/drzwiami/..., dlatego też pomyślałam, że książka, będąca zbiorem "przygód" takich nieszczęśników, jest idealna dla mnie. Niestety, pomyliłam się.

Nie potrafię sobie przypomnieć, czy jakakolwiek historyjka wywołała mój śmiech, zaledwie kilka ostatkiem sił wycisnęło uśmiech, a w większości przypadków kończyło się na kręceniu z niedowierzaniem głową albo mamrotaniem: "Co za idiota". Nie tego oczekiwałam. Wręcz przeciwnie - spodziewałam się świetnej zabawy i ilości śmiechu, od której rozboli mnie brzuch.

Podsumowując: książka w idealny sposób ukazuje ludzką głupotę, ale jeżeli liczymy na odrobinę rozrywki to lepiej poszukać jej gdzie indziej.

| 2014-11-27

Ludzka głupota nie zna granic

czytajka | 2016-02-12

Lekko się czytało. Wracam do tej książki, by przypomnieć sobie, że głupota ludzka jest jak studnia bez dna.

MoznaPrzeczytac | 2014-03-27
Przeczytana: 27 marca 2014

Czy należy śmiać się z cudzego nieszczęścia? Czy każdą śmierć należy opłakiwać? A może powinnyśmy się cieszyć, gdy ludzkość w drodze ewolucji eliminuje geny odpowiedzialne za głupotę?

Na takie pytania autorka książki nie odpowiada nam wprost. Daje Czytelnikowi do zrozumienia tylko, że głupota ludzka nie zna granic, a ona ten brak granic próbuje zebrać na 325 stronach swojej książki i sprzedać pod zgrabnym tytułem Nagrody Darwina. Ewolucja w działaniu.

Ale do rzeczy… Książka jest zbiorem ponad 200 historii, których główni bohaterowie zostali uhonorowani Nagrodą Darwina. Jak pisze autorka:

„Laureatem może zostać osoba, która w znaczący sposób przyczyni się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując siebie pośród przedstawicieli naszego gatunku w zdumiewający sposób”.

Nie przedłużając i nie cytując całego wstępu, Wendy Northcutt zebrała, jak się może na pierwszy rzut oka wydawać, całkiem śmieszne i niecodzienne historie śmierci i opisy zadziwiających, tragicznych...

Cudownie się bawię ,czytając niniejsze książeczki mimo tego ,że bohaterowie tych opowieści z życia wziętych ,tracą życie w bardzo dramatycznych okolicznościach na skutek nieskończonej głupoty.
Nie czuję się z tego powodu winna,to przecież ewolucja wyeliminowała wyżej wymienionych osobników z z puli genowej ludzkości .

Kasia b | 2016-08-06

Nic nie jest nieskończone... oprócz ludzkiej głupoty która nie zna granic. Chyba, żeby za taką granicę uznać Nagrodę Darwina! Czytając, o mało sama nie otrzymałam powyższego wyróżnienia, na skutek śmierci... ze śmiechu!

Nefmi | 2015-04-30
Przeczytana: 25 kwietnia 2015