Rain man

Wydawnictwo: Alma-Press
Rain man
8370200931

Charlie Babbitt: twardy (a może tylko tak o sobie myśli), ryzykant, nieprawdopodobnie z siebie dumny. Gdy umiera jego ojciec, Charlie oczywiście spodziewa się odziedziczyć spadek. Ale ojciec miał inne plany. Raymond Babbitt: starszy o 18 lat brat, o którym Charlie nie wiedział. Raymond jest stałym pacjentem szpitala psychiatrycznego, zamkniętym w świecie własnych dziwnych myśli i wspomnień z...

Raymond Babbitt: starszy o 18 lat brat, o którym Charlie nie wiedział. Raymond jest stałym pacjentem szpitala psychiatrycznego, zamkniętym w świecie własnych dziwnych myśli i wspomnień z dzieciństwa. To własnie jemu ojciec zostawił trzy miliony dolarów.

Gdy Charlie porywa Raymonda i próbuje go ukryć, aby przejąć pieniądze, nie zdaje sobie sprawy, że w ten sposób rozpoocznie podróż przez całą Amerykę - podróż, która przeniesie ich obu w przeszłość i spowoduje niespodziewany przypływ uczuć między braćmi.

Opowiadający tę historię film Barry'ego Levinsona, z Dustinem Hoffmanem i Tomem Cruisem w rolach głównych, otrzymał 4 Oscary i był z powodzeniem wyświetlany w kinach na całym świecie i w Polsce.

edika | 2013-02-10
Przeczytana: 19 listopada 2012

Wzruszająca, refleksyjna i pouczająca…
Czy człowiek potrafi zmienić się w ciągu tygodnia? Myślę, że nie, jest to jednak wystarczająco dużo czasu, aby głęboko skrywane uczucia i cechy charakteru ujrzały światło dzienne. Niemniej w książce spotkamy się z takim stwierdzeniem: „Spędzili ze sobą zaledwie tydzień, zadziwiające jak w tym czasie Raymond potrafił zmienić Charliego”. W każdym razie chodzi o to, że Charlie na początku wydawał się być zainteresowany wyłącznie spadkiem po ojcu, który przypadł nie jemu, tylko Raymondowi, jak się okazało jego bratu choremu na autyzm. Jednak w ciągu tego tygodnia nawiązuje się, albo raczej powraca braterskie porozumienie, bowiem Raymond to przecież przyjaciel z dzieciństwa, RAIN MAN. Dość powiedzieć, że Charlie nie chce już tych pieniędzy…

Piotrek | 2011-05-15
Przeczytana: październik 2009

Wzruszająca książka. Człowiek poznaje świat ludzi chorych na autyzm, szczególnie sawantów - ludzi upośledzonych, ale bardzo zdolnych, obdarzonych wspaniała pamięcią. Każdy powinien tę książkę przeczytać.

Nitager | 2016-06-17

Powieść o tyle dobra, że opisuje fascynującą historię braci Babbitów i ich metamorfozę, na skutek zaledwie jednego tygodnia, spędzonego razem od wielu lat. Mlodszy Charlie jest samodzielnym, twardym facetem, który przez całe zycie musiał wydzierać losowi to, co mu się jego zdaniem należało. Starszy Raymond to kaleka, dotknięty daleko posuniętym autyzmem, który nie potrafi żyć samodzielnie. I oto Charlie odkrywa coś ważniejszego niż pieniądze. Zaczyna zależeć mu na jego bracie, którego przedtem nie znał. A raczej znał, ale inaczej - jako tajemniczą postać z dzieciństwa, przyjaciela na niby. A Raymond? No cóż, w tydzień spędzony z bratem nauczył się wielu rzeczy. Przede wszystkim, nauczył się... chcieć.
Książka sprawnie napisana, ale jednak czuje się, że pierwszy był scenariusz głośnego filmu, a powieść jest produktem wtórnym, wyprodukowanym niejako na dodatek, jak filmowy gadżet. Nawet nie umywa się do arcydzieła, jakim bez wątpienia był film z Dustinem Hoffmanem i Tomem Cruisem.

nina19 | 2016-03-02

Gdyby film nie zrobił takiej furory, zapewne książki nikt by w Polsce nie wydał. Dla mnie to była taka właśnie kolejność - najpierw film, potem książka. Czytałam, a przed oczami miałam sceny z filmu; nie da się chyba inaczej. Dlatego trudno mi się wypowiadać o samej książce. Cóż - to nadal jest świetna historia, ale opowiedziana już tak sobie.

Blau95 | 2014-05-19
Przeczytana: 17 maja 2014

Wspaniała, momentami wzruszająca, wciągająca książka o barwnej, wartkiej akcji. Zero zbędnych, przynudzających opisów. Olbrzymi minus za zakończenie- po przeczytaniu miałam wrażenie, że albo autor o nim zapomniał, albo ktoś go strasznie pospieszał.

Magnuna | 2012-01-03

Czytałam "Rain Man'a" w oryginale ładnych kilka lat temu, a pamiętam do dziś. Film też jest świetny, polecam wszystkim.

radwan88 | 2015-11-25

Krótka, ale bardzo fajna i sprawnie napisana historia. Czyta się bardzo lekko, można się uśmiechnąć, ale także uronić łzę.

oivonka | 2012-01-17

Doskonała książka.