100 Bannes Books
cenzura, literatura
inne
corrum

100 książek - 100 fascynujących historii: jak władze totalitarnych państw, instytucje religijne i pruderyjna opinia publiczna zakazywały druku i czytania ksiązek kwestionujących ich przekonania lub podważających ich autorytet. Od "Dekamerona" po "Ulissesa", od "Cierpień młodego Wertera" po "Szatańskie wersety", a także "Oliver Twist" i "Pani Bovary" - trudno uwierzyć, że wiele książek...

Od "Dekamerona" po "Ulissesa", od "Cierpień młodego Wertera" po "Szatańskie wersety", a także "Oliver Twist" i "Pani Bovary" - trudno uwierzyć, że wiele książek znajdujących się dziś w kanonie literatury światowej było kiedyś poddawanych cenzurze politycznej, obyczajowej, społecznej i religijnej. To niezwykłe kompendium zawiera historię stu najbardziej znanych zakazanych książek.

"Wolność tworzenia i prawo do upowszechniania tego, co się stworzyło, należy niewątpliwie do kardynalnych praw człowieka i ludzkich zbiorowości" - pisze w posłowiu prof. Andrzej Paczkowski. Omawiając dzieje instytucji cenzury w Polsce, kończy swe refleksje słowami: "Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że system komunistyczny, drastycznie kontrolując druk, w istocie prześladował człowieka. I tego, który pisał, i tego, który czytał. Czas ten należy do przeszłości. Ale coś wiele osób w Polsce za nim tęskni...".

Kasia | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Z książki możemy sie dowiedzieć, które książki były objęte cenzurą i z jakich powodów (politycznych, obyczajowych czy religijnych). Trudno uwierzyć, że książki z kanonu literatury światowej były kiedyś zakazane.

książek: 2043
SEKAi | 2016-01-21

Ta książka jest w istocie zapisem ludzkiej głupoty, z tym ze odwrotnej. Kiedy to cenzurowało się tzw. dzieła literackie, które w większości służyły rozrywce lub jako erotyki. Sądząc że zakazując danej książeczki, spęta się ludzkie instynkty, seksualność czy za pobierze się krytyce władzy (kościoła katolickiego czy islamu).

Liczyłem na książki, obalające narody, władzę, przykłady podobne do zakazanej książki Hitlera. Jednak większość zakazanych książek, jest śmiesznie infantylna, bo w zasadzie ich zakaz czytania niczego nie zmieniał.

Wolał bym inny dobór zakazanych książek i tytuł, jak słowo pisane obalało narody a królów i wielkie rody posyłało na szafoty. Więc jestem dość rozczarowany, widać książka była podyktowana ... bardziej pomysł autora/autorzy na tę publikację zrodził się po przeczytaniu (Imię Róży - Umberto Eco).

Hyperyon | 2015-12-31

Jeśli ktoś szuka podpowiedzi, co warto przeczytać... ;)

Renegi Grene | 2015-04-09

Co uderza już od początku, książka jest sporą porażką wydawniczą (dotyczy to głównie części pierwszej). Mimo, iż całość sygnują nazwiska aż trzech korektorek*, dosłownie roi się w niej od błędów, i to błędów na poziomie liceum: dr. zamiast dr, Snowbol zamiast Snowball, Wiking zamiast Viking (nazwa wydawnictwa), Katharine zamiast Katherine, itp. Pasek u góry strony raz podaje tytuł polski, raz angielski. Niektóre tytuły są przetłumaczone, inne nie. Często w podrozdziałach powtórzone są te same zwroty, czy nawet zdania. Nie wiem, czy wynika to z niedopatrzenia autorów, czy też po prostu liczą oni iż coś powtórzone kilka razy mocniej wryje się w mózg czytelnika? :P

Jeśli chodzi o treść, drażni chorobliwy amerykocentryzm. Dotyczy to zwłaszcza części pierwszej, gdzie w zasadzie 80 procent pozycji to publikacje z USA (niekoniecznie dzieła literatury, jak powiada nam podtytuł, ale np. dokumentów państwowych czy podręczników). W dodatku z kart książki przebijają poglądy polityczne autorów...

EmilyStrange | 2015-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Książkę czytało się bardzo przyjemnie, można było wyłapać wiele ciekawostek odnośnie historii powstania utworu jak i jego dalszych losów już po wydaniu. Zaskakujące jak na przestrzeni dziejów pojęcie "obsceniczności" może się zmieniać i jakie z pozoru błahe szczegóły mogą wywołać oburzenie wśród czytelników.

Hilda | 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Co tu dużo mówić - uzyskałam niemal 100 nowych pozycji do czytania, pomijam te, które już przeczytałam (nawet nie wiedziałam, że były cenzurowane!) lub te, których na pewno nie przeczytam (typu Biblia czy Koran). Opisy książek zachęcają do ich przeczytania, a wyjaśnienie historii cenzury książki pozwala zrozumieć przyczynę cenzury. Lektura w ramach ciekawostki, poszerzenia wiedzy lub jako inspirację co do wyboru następnej lektury.

tytuswalus | 2014-10-03
Przeczytana: lipiec 2008

Książka jak najbardziej ciekawa, ale....
Moim zdaniem wkładanie do jednego worka książek, za które autorom groziły surowe kary a takich, które zostały usunięte jedynie z jakiejś lokalnej biblioteki wydawało mi się nie do końca przemyślanym pomysłem.
Niemniej, warto zapoznać się z historią książek zakazanych i dowiedzieć się dlaczego były zakazane i gdzie nadal są zakazane.

Jarosław Wiśniewski | 2014-07-24

Ta książka może zainteresować nie tylko wielbicieli literatury ale także miłośników historii czy polityki. Książka omawia najważniejsze, najczęściej cenzurowane i zakazywane (z różnych względów) pozycje literackie z całego świata. Każda książka to inna opowieść. Wiele tych opowieści ze świata cenzury jest bardzo ciekawych. Wiele książek tutaj opisanych nadal jest zakazanych (lub cenzurowanych) w wielu państwach. Polecam. Niezwykła książka z pogranicza literatury, historii i polityki.

Anka | 2014-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2014

Przeczytałam dla usystematyzowania wiedzy. Czasami czytało się z ciekawością innym razem ze znużeniem. Wiele opisywanych książek miało ten sam bądź podobny "rodowód zakazania". Wiele można się przy tym dowiedzieć o czasach, w których dany tytuł był na indeksie. o obyczajach i ludzkich motywacjach, a przy tym zdać sobie sprawę jak niewiele trzeba, aby książkę uznać za zakazaną, a "za chwilę" nagradzać za nią autora.Jedyne co mnie drażniło to obszerne streszczenia, które niewiele dają, jeśli ktoś nie czytał konkretnego utworu.
Polecam bibliotekarzom, polonistom i miłośnikom literatury

książek: 1972
Basia_ | 2012-07-07
Na półkach: Przeczytane, ∎ ~ Historia

Ciekawe źródło informacji na temat książek , które znajdowały się na indeksie z różnych powodów , jak choćby religijnych , politycznych , społecznych itd. Najbardziej zdumiewające jest to , że niektóre dzieła , które obecnie zaliczane są do światowej klasyki kiedyś były zakazane. Warto przeczytać.