83-85000-36-4
pamiętniki, wspomnienia, kulinaria
Librarianka

„Podobno nie żyje się samym chlebem, ale bez chleba też żyć się nie da. Jemy, żeby żyć, czy żyjemy, żeby jeść? Takich komunałów mogłabym namnożyć mnóstwo. Wystarczyłoby sięgnąć na półkę z grubymi księgami przysłów czy cytat. Gdybym miała na to ochotę. Ale jej nie miałam. Ochotę miałam wyłącznie na powrót do wspólnych posiłków w towarzystwie czasami przyjaciół, czasami przygodnych znajomych, często dzieci, rzadziej psów, które to posiłki prowadziły do czegoś lub służyły czemuś poza trawieniem. I do przyjrzenia się bliżej różnym substancjom, które bardziej lub mniej bezmyślnie, z większym lub mniejszym apetytem ładujemy do naszych organizmów. I do zbadania wielu legend i przesądów z tymi substancjami związanych. I wiem, że bynajmniej nie wyczerpałam tematu. I mam nadzieję, że nie wyczerpię moich czytelników. No i że nikomu nie zepsuję apetytu. Na nic”.

gloria81 | 2016-03-17
Przeczytana: 16 marca 2016

Niezwykle wciągający traktat o jedzeniu, przetykany anegdotami ze świata wyższych i tych nieco niższych sfer, ciekawostkami i dykteryjkami. Polubiłam autorkę od pierwszej strony - podobnie jak ja kolekcjonowała książki kucharskie i lubiła je czytać do poduszki, tak jak inni kryminały. Widzę w niej również odrobinę podobieństwa do Julii Child, która tak jak pani Michałowska była żoną dyplomaty i kochała dobre jedzenie.
Polecam wszystkim miłośnikom książek z kuchnią i gotowaniem w tle, a także tym, którzy chcieliby zajrzeć do jadalni koronowanych głów, na przyjęcie byłej Rady Ministrów, koktajl party z osobistościami dawnego, brytyjskiego przemysłu filmowego i powędrować po świecie od czasów drugiej wojny światowej, do tych nieco późniejszych.

Artur Schodziński | 2013-12-07
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Duża porcja smakowitych treści. Napisana z humorem i znajomością tematu. Polecam wszystkim smakoszom :)

maj | 2017-01-08

Lekka, radosna lektura ze smakiem :).

Rockmargot | 2012-05-21
Przeczytana: 21 maja 2012

Podobno mężczyźni są najlepszymi kucharzami. Niech im będzie. Ale to kobiety najpiękniej piszą o kuchni. Tu pachnie, czuć klimat i smaki. Można poznać ludzi i ich pasje. A wszystko okraszone smakowitymi anegdotami. Dzięki Michałowskiej sięgnęłam po Alicję Toklas.

KoKo | 2013-06-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Ale przyjemnie spędzony czas. Smakowicie, dowcipnie i bardzo interesująco.

Michaga | 2017-04-06
aldona | 2017-02-04