Którędy droga?

Seria: Klub Srebrnego Klucza
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
An Instance of the Fingerpost
Ewa

Anglia po latach burzliwej cromwellowskiej republiki powoli powraca do stanu sprzed rewolucji. Na tron angielski wstępuje Karol II Stuart. Jednakże Oksford, miasto w samym sercu Wielkiej Brytanii, wciąż stanowi intelektualną enklawę, miejsce ogromnych zawirowań naukowych, religijnych i politycznych. To właśnie tam, pośród murów obrośniętych bluszczem, ginie Robert Grove, profesor Nowego Kolegium. O morderstwo oskarżona zostaje młoda, uboga kobieta, Sarah Blundy, której los zgotuje szubienicę. Tajemniczą śmierć profesora relacjonują czterej bohaterowie: włoski medyk, syn zdrajcy Korony Brytyjskiej, specjalista od kryptografii oraz znany antykwariusz. Każda z opowiedzianych historii jest inna, lecz tylko jeden ze świadków ujawni niesamowitą prawdę.

"Uwieńczone strzelistymi iglicami mury Oksfordu to doskonała przestrzeń dla wszędobylskiej intrygi, której echo rozbrzmiewać będzie w uszach nad wyraz intensywnie. Miłośnicy epickich powieści się nie zawiodą".
"Book Page"

"Książka, którą poczytuje się nocami pod pierzyną, przy latarce. Wspaniała historyczna powieść detektywistyczna, śmiało może konkurować z Imieniem róży. Przywołuje świat politycznych intryg okresu restauracji Stuartów i łączy go ze rozbudowaną warstwą fabularną".
"Times"

źródło opisu: okładka

źródło okładki: źródło własne

Nie będę raczył Was opowieściami z krypty, które świetnie oddają klimat powieści Trupia Farma. Książka pod tytułem, Którędy droga tym bardziej nie jest tak śmiertelnie nudna jak Ósemka. W powieści Iaina Pearce'a mamy styczność z kobietą z krwi i kości, która została niesłusznie oskarżona i skazana na śmierć. Jej krótkie życie obfitowało w wydarzenia, których tragiczny koniec relacjonują naoczni świadkowie. Jak bywa z ludzką pamięcią jest zawodna i krótka. Nie ukazuje wszystkich detali. Między innymi tego, jaki przebieg miało morderstwo księdza w Oksfordzie. Wspomnienie tamtej chwili nie uwypukla obiektywizm, lecz ludzka zawiść i subiektywna nieporadność. Na nieszczęście dla Sary Blundy kalumnie rzucane przez światków mają decydujący wpływ na jej osądzenie i egzekucję. Jej los przypieczętowała niespodziewana śmierć doktora Grova, który został otruty. Zamierzeniem mordercy były zapewne pobudki osobiste. Jednak czy tylko one? Ta książka nie daje jednoznacznej odpowiedzi i tylko...

allison | 2011-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2011

Ciekawy kryminał historyczny, w którym wydarzenia poznajemy z perspektywy czterech bohaterów. Każdy nie tylko wnosi coś nowego i odsłania kolejne sekrety, ale także pokazuje te same sytuacje i osoby w innym świetle. Czytelnik zatem musi sam zdecydować, komu zaufać, kto mówi prawdę, a kto koloryzuje.

Oprócz głównego wątku morderstwa pojawiają się także inne intrygi, które łączą wszystko w całość i przynoszą nieoczekiwane i bardzo zaskakujące zaskoczenie. Dla tego intrygującego rozwiązania zagadki warto przebrnąć przez ponad 700 stron...

Powieść poza tym doskonale oddaje klimat i koloryt epoki.

Czyta się ją jednym tchem, chociaż nie ukrywam, że czytać trzeba uważnie, by nie pogubić się w licznych zawiłościach fabuły i knowaniach bohaterów.

Nemeni | 2011-02-01
Przeczytana: luty 2011

„Którędy droga” jest przede wszystkim kryminałem historycznym, osadzonym w Anglii w roku 1663, niedługo po śmierci Cromwella i powrocie na tron Karola II Stuarta, czyli w czasach restauracji monarchii brytyjskiej. Napisałam „przede wszystkim kryminałem ”, bo powieść ta zawiera w sobie także ogromną dawkę informacji z przeróżnych dziedzin - w pewnym momencie staje się traktatem filozoficznym, by przejść w rozważania na tematy medyczne, następnie gładko przesuwamy się po sprawach związanych z wielką polityką a wszystko to przenika duch religii, która wpływa i odciska ślad zarówno na medycynie, filozofii, nauce jak i polityce.

Książka podzielona jest na cztery części, w których cztery różne osoby opowiadają o jednym wydarzeniu ze swojego punktu widzenia. Tym wydarzeniem, podstawą do zawiązania całej akcji i intrygi staje się zabójstwo znanego oksfordzkiego profesora. I jak to w takich wypadkach bywa – każdy ma swoja prawdę, każdy inaczej widzi rozgrywające się wydarzenia,...

Anabel | 2015-07-25
Przeczytana: 15 lipca 2015

Na okładce tej książki jest napisane, że jest to powieść detektywistyczna, ale elementów zagadki kryminalnej nie ma w niej zbyt wiele. Na wyrost jest również porównanie do Imienia Róży. Z drugiej jednak strony przebrnęłam z przyjemnością przez te ponad 700 stron, co świadczy o tym, że cała ta historia, opisana w perspektywy czterech różnych świadków była wciągająca. Zainteresowały mnie zwłaszcza wątki historyczne. Fakt, że wielu bohaterów powieści żyło na prawdę, a przedstawione wydarzenia rzeczywiście miały lub mogły mieć miejsce, jest z pewnością dużym atutem tej powieści.

cavaliero | 2011-08-24
Przeczytana: listopad 2010

Inteligentnie napisana powieść. Autor przez 700 stron zwodził mnie nieustannie, bardzo ciekawe spojrzenie 4 postaci na te same sytuacje. Zdecydowanie polecam

KaBoom | 2013-12-10

Problemy obyczajowo - psychologiczne, decyzje oraz brzemię ich konsekwencji, można zdecydowanie ukazać na innym tle. Problematyka historyczna, powoduje, że książka jest kierowana dla tych, którzy w miarę orientują się w historii Anglii.
Język pisania trudny w odbiorze (choć nie powinno się tu generalizować bo kto co lubi): rozbudowane zdania, inwersje, czasem wyszukane słownictwo. Nie sądzę by była to wina polskiego tłumaczenia, ale chęcią autora dbania o szczegóły i oddaniu tego klimatu, tego czasu.

karla_6 | 2015-09-21
Przeczytana: 16 września 2015

Książka ogólnie nawet ciekawa, na początku bardzo mi się podobała, ale jest napisana w męczący sposób. Akcja jest wciągająca, zagadki intrygujące, lecz sam styl nie zachwyca, a wręcz nuży.
Miałam porzucić tę lekturę, ale zrobiło mi się jej szkoda, więc zaczęłam czytać ją "na szybko", pomijając po prostu niektóre fragmenty. Z akcji nie uleciało mi nic ważnego, a książka stała się bardziej znośna i ciekawa :)
W sumie nie polecam, nie odradzam, bo komuś może bardzo przypaść do gustu, dla innych może być nie do przebrnięcia.
Moja opinia jest taka: jak książka ta zaczyna nudzić, należy zacząć pomijać nieciekawe opisy i czytać tak, żeby wyłapać najważniejsze punkty akcji - wtedy historia może wciągnąć.
Tylko że czy o to chodzi w literaturze?

finderx | 2016-09-29
Ghostwriter | 2015-10-30