Popularne hasła / tagi
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Mira Michałowska

- Pisze książki: literatura młodzieżowa, literatura piękna, biografia, autobiografia, pamiętnik, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), literatura dziecięca, opowiadania, powieści dla dzieci, czasopisma, kulinaria, przepisy kulinarne
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzona: 23 listopada 1914
- Zmarła: 19 sierpnia 2007
Mira Michałowska (ur. jako Mira Zandel) - polska pisarka, dziennikarka i tłumaczka żydowskiego pochodzenia.
Karierę dziennikarki rozpoczęła jeszcze przed II wojną światową. Była pierwszą dziennikarką z Polski dostrzeżoną w Stanach Zjednoczonych (gdzie przez pewien czas przebywała).
Po wojnie rozpoczęła współpracę z "Przekrojem", gdzie pod pseudonimem "Maria Zientarowa" publikowała krótkie felietony nie pozbawione humoru i ironii. Co ciekawe, felietony te posłużyły za scenariusz twórcom kultowego dziś serialu "Wojna domowa" (1965),z wybitnymi rolami Ireny Kwiatkowskiej czy Kazimierza Rudzkiego.
Autorka wielu książek, głównie dla dzieci i młodzieży.
Tłumaczka dzieł m.in. Ernesta Hemingwaya, Sylwii Plath, Jerzego Kosińskiego czy Agaty Christie.
Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pisarka żyła 92 lata.
Wybrane książki: jako Mira Michałowska: "Mistrz Pędzel" (KAW, 1977),"Gertruda Stein" (Czytelnik, 1980),"Portret nocą malowany" (KAW, 1985),"Ernest Hemingway. Do zobaczenia, stary wilku" (Prószyński i S-ka, 1997),jako Maria Zientarowa: "Wojna domowa trwa" (pierwsze wydanie: Czytelnik, 1964),"Drobne ustroje" (KAW, 1980).
Dwukrotnie zamężna: 1. Zenon Kliszka; 2. Jerzy Michałowski.
- 267 przeczytało książki autora
- 198 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Bywają chwile w domu rodzinnym, kiedy człowiek obcy jest tylko zawadą.
Bywają chwile w domu rodzinnym, kiedy człowiek obcy jest tylko zawadą.
Kongres Kontynentalny już 4 lipca tego samego [1776] roku przegłosował formalnie Deklarację Niepodległości. Jej autorem był Thomas Jefferson. Czytamy w niej: „Uważamy za prawdy oczywiste, że wszyscy ludzie są stworzeni równi, że są przez Stwórcę obdarzeni pewnymi prawami przyrodzonymi i, że wśród tych praw jest prawo do życia, prawo do wolności prawo dążenia do szczęścia”. Zawsze rozrzewniało mnie to ostatnie prawo, szczególnie, iż odnosiłam wrażenie, że Amerykanie i ci dawni, i ci dzisiejsi traktują je niezmiernie poważnie. Upatruję w tym ich nieodparty dla mnie wdzięk.
Kongres Kontynentalny już 4 lipca tego samego [1776] roku przegłosował formalnie Deklarację Niepodległości. Jej autorem był Thomas Jefferson...
Rozwiń Zwiń- A co mówi Paweł? - Nic. Tylko, że jedzie w drelichowych spodniach, a tu mróz, i że szalika za nic nie włoży, bo tego nikt już nie nosi, i żebym mu uszyła flanelowy pokrowiec na gitarę, bo on ją musi zabrać, i boi się, żeby mu się nie przeziębiła.
- A co mówi Paweł? - Nic. Tylko, że jedzie w drelichowych spodniach, a tu mróz, i że szalika za nic nie włoży, bo tego nikt już nie nosi, i...
Rozwiń Zwiń