Po niemiecku o Ostrowie

Wydawnictwo: Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego
historyczna

W antologii Po niemiecku o Ostrowie publikujemy teksty trudno dostępne, znane dotąd wąskiemu gromu specjalistów. Są to listy, wspomnienia, opracowania historyczne i fragment powieści, które powstały w języku niemiecki,. Wśród autorów byli żydowscy historycy (H. Graetz, A. Freimann, A. Heppner), niemiecki profesor gimnazjalny (H. Brandt), mieszkający w Szwajcarii pisarz (E. Schaper), spolonizowany Niemiec (C. Blumel), zniemczony Polak (E. Klinkowski), wdowa po niemieckim nauczycielu (A. Schmidt) i... polska księżniczka (E. Radziwiłłówna). Książka zawiera m.in.: dzieje gminy żydowskiej w Ostrowie, opis miasta w pierwszych latach po drugim rozbiorze, wspomnienie wydarzeń z Wiosny Ludów, historię powstania Królewskiego Gimnazjum Katolickiego, osobiste przeżycia i spostrzeżenia autorów.

Witoldo | 2011-09-25
Na półkach