Byłem dowódcą oficerskiej kompanii karnej Armii Czerwonej

Tłumaczenie: Przemysław Pyś
Wydawnictwo: Bellona
Penalty Strike. The Memoirs Of A Red Army Penal Company Commander 1943-1945
historyczna

Książka jest autobiografią Aleksandra Pylcyna, oficera Armii Czerwonej, który podczas drugiej wojny światowej walczył w szeregach karnego batalionu. Autor szczegółowo opisuje przebytą drogę frontową począwszy od dnia, w którym wstąpił do armii, aż do zwycięstwa w Berlinie i kapitulacji hitlerowskich Niemiec. W książce przedstawia przejmujący wizerunek swojego oddziału, jego strukturę organizacyjną, uzbrojenie, dowódców i oficerów oraz sztrafników, czyli byłych oficerów skazanych nie zawsze sprawiedliwymi wyrokami sądów wojennych. Był to elitarny oddział składający się z dobrze wyszkolonych i doświadczonych żołnierzy, którzy zawsze i z powodzeniem wykonują powierzone im zadania.

CallStorm | 2013-05-07
Przeczytana: maj 2013

Książka nie tyle historyczna, co prop-przygodowa. Autor w swej komuszej naiwności, rozczula kułacze serce. Kompanie karne nie stanowiły bojowej awangardy, jak sugeruje Pylcyn, nie były awansem dla oficera. Ukradłeś mydło, worek kaszy, czy też nie cenisz koloru czerwonego - trafiasz na front w pierwszym szeregu. Przeżyjesz przygodę, lub nie przeżyjesz wcale. Ot, i cała ludowa sprawiedliwość. Wsio.

wasili | 2016-08-13
GAME_MAN | 2015-10-28