Niemiecka broń V-1 i V-2

Wydawnictwo: Rebis
historyczna

Pierwsza na polskim rynku monografia obejmująca problem broni V-1 i V-2 Publikacja poświęcona najsłynniejszym spośród broni Hitlera znanych jako Wunderwaffe. Przedstawia historię badań, produkcji i użycia tych rewolucyjnych pod wieloma względami pocisków, najważniejszych naukowców (i ich powojenne losy) oraz główne niemieckie ośrodki badawcze i poligony. Co ważne, autor dużo miejsca poświęcił...

Pierwsza na polskim rynku monografia obejmująca problem broni V-1 i V-2

Publikacja poświęcona najsłynniejszym spośród broni Hitlera znanych jako Wunderwaffe. Przedstawia historię badań, produkcji i użycia tych rewolucyjnych pod wieloma względami pocisków, najważniejszych naukowców (i ich powojenne losy) oraz główne niemieckie ośrodki badawcze i poligony. Co ważne, autor dużo miejsca poświęcił chlubnej karcie wywiadu AK, który najpierw odkrył ośrodek rakietowy w Peenemünde, a potem wykradł i pomógł przekazać aliantom egzemplarz V-2.

Po raz pierwszy od bardzo dawna ukazuje się po polsku zwięzłe i przystępnie napisane opracowanie dotyczące historii V-1 i V-2.

Łukasz Piechocki ze swą Niemiecką bronią V-1 i V-2 dołącza tym samym do takich doskonałych i znanych autorów, jak Piszkiewicz, Wojewódzki, Garliński czy Arct.

Łukasz Piechocki urodził się w 1978 roku w Jarocinie. W roku 2002 ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od lat interesuje się historią wojskowości, zwłaszcza bronią i umundurowaniem okresu drugiej wojny światowej.

Radeck | 2014-12-06
Przeczytana: 01 września 2014

Książka krótka i - jak dla mnie - początkującego w zgłębianiu tematyki okresu II wojny światowej, czytało się ją dość przyjemnie i bezproblemowo. Podejrzewam jednak, że Ci z Was, którzy posiadają już podstawową wiedzę z zakresu V-1, V-2 uznają, iż informacje zawarte w książce mogą być mocno niewystarczające.

Grzesio | 2012-12-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Militaria
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo skromna - jak na taki obszerną tematykę - pozycja (ledwo 144 strony!), będąca kompilację dosłownie kilku publikacji na krzyż (głównie czuje się Wojewódzkiego). Wbrew tytułowi poświęcona jest nie tyle historii broni V, co raczej walce z nimi wywiadu AK, która to tematyka wypełnia większość opracowania. Sam temat pocisków V 1 i V 2 opracowany jest dalece niepełnie, tak ze strony technicznej, jak i historycznej, rozwoju i zastosowania - co o tyle nie dziwi, że autor nie skorzystał z żadnej co bardziej technicznej monografii broni V. Że nie wspomnę o tak fundamentalnych pracach jak Hölskena, czy choćby - z perspektywy bojowego użycia - The Blitz Then and Now.
A tak dowiadujemy się rzeczy wprost kuriozalnych, a nawet pociesznych - np. że 18 czerwca 1944 V 1 trafiła w "pomieszczenia orkiestry gwardii przybocznej w koszarach Wellington". Trafiła, owszem, ale w tychże koszarów kaplicę - widać na którymś tam etapie głuchego telefonu chapel stało się kapelą. Tak samo trafiła inna V...

irman | 2016-10-15
Magnis | 2016-04-28