Niemcy w Normandii

Wydawnictwo: Rebis
historyczna

Inwazja wojsk alianckich na północną Francję w czerwcu 1944 roku była największą w historii operacją desantową. Do tej pory przedstawiano ją niemal wyłącznie z punktu widzenia atakujących. Ta monografia ukazuje lądowanie w Normandii i walki prowadzone w tym rejonie z perspektywy niemieckich żołnierzy i oficerów, opierając się na licznych listach, osobistych dziennikach, bezpośrednich relacjach, raportach, artykułach prasowych i oficjalnych dokumentach. Co najmniej 60 tysięcy niemieckich żołnierzy, marynarzy i lotników poniosło śmierć podczas obrony Normandii. Chociaż służyli zbrodniczemu reżimowi, odważnie stawiali czoło przeważającym siłom wroga, a wyczyny wielu z nich, na przykład Michaela Wittmana czy Kurta Meyera i 12. Dywizji Pancernej Waffen SS Hitlerjugend, przeszły do legendy. Richard Hargreaves ukończył Nottingham Trent University. Podczas kampanii w Iraku w 2003 roku był korespondentem wojennym aPortsmouth Evening Newsa. Obecnie pisze dla aNavy Newsa, czasopisma Królewskiej Marynarki Wojennej. Przez 15 lat zbierał materiały do Niemców w Normandii. Oprócz tej książki opublikował także monografię Blitzkrieg Unleashed, poświęconą najazdowi Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku. Mieszka w Southsea w pobliżu Portsmouth.

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

| 2013-05-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, D - day

Wiele pozycji dostępnych n naszym rynku księgarskim odnosi się do inwazji widzianej jedynie oczami aliantów. Niewiele jest w nich miejsca poświęconego stronie niemieckiej.
Niewątpliwie „Niemcy w Normandii” są taka perełką i uzupełnieniem historii jednej z najważniejszych bitew oraz kampanii wojennych w historii świata. Autor prezentuje losy niemieckich żołnierzy od szeregowca po marszałka. Opis przedstawionych wydarzeń jest niezwykle dramatyczny i wstrząsający poprzez niezwykle plastyczny i pobudzający wyobraźnie opis wydarzeń na froncie.
Autor dzięki bogactwu materiałów archiwalnych i dostępu do wielu źródeł historycznych w niezwykle prosty, jasny, czytelny i przystępny sposób przedstawia minione wydarzenia.
Na niespełna 400 stronach (szkoda że tak mało bo książka wciąga i jest bardzo ciekawa) ukazuje nam wydarzenia z niezwykle szerokiej perspektywy widziane oczami żołnierzy niemieckich i aliantów, ludności niemieckiej, Hitlera i jego świty oraz hitlerowskiej propagandy.

kptRed | 2015-01-06

Miodzio, jest to moja książka do stałego czytania.
Cóż jest to o tym jak Niemcy znaleźli się w sytuacji Polaków '39.
Ba nasi dziadkowie mieli nawet trudniej. I nagle się okazuje że generały i marszałki niemieckie wcale nie spisywały się lepiej niż polscy generałowie i pan marszałek Śmigły-Rydz.
Autor jednak powinien był się zapoznać z historią września'39 miałby nieco porównania i pełną świadomość co oznacza pojęcie "trudna sytuacja na froncie".

Radio | 2012-01-14
Przeczytana: 10 września 2011