Biez Wodki. Moje wojenne przeżycia z Rosji

Tłumaczenie: Piotr Wilczek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Without vodka
978-83-7510-596-4
historyczna
c0ldplay

Książka Aleksandra Topolskiego to podróż przez wojenną Rosję widzianą oczami młodego chłopaka z najgorszej możliwej perspektywy - zza więziennych krat i obozowych drutów. Oglądany od podszewki, radziecki system penitencjarny obnaża dramatyzm życia w tym "raju klasy robotniczej", jakim miał być ZSRS: rozpad więzi społecznych, upadek moralności i ogrom cierpienia zwykłych ludzi, którym obiecywano raj, a którzy trafili do piekła na ziemi.

Ta wędrówka ma szczęśliwy finał. Wiele w tym zasługi losu lub, jak kto woli, Bożej opieki, ale też szczególnej postawy młodziutkiego Topolskiego, który ocalał, schroniwszy się za tarczą niezwykłych w tych okolicznościach poczucia humoru i ironii.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2011

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/import/books/K4423/covermin.jpg

Kolejna książka w długim szeregu wspomnień wojennych z tułaczki w lagrach sowieckich. Opisane są przeżycia chłopca, który miał szesnaście lat gdy trafił do łagru, szczególnie wstrząsająca jest historia wędrówki z obozu do armii Andersa, gdy tak niewiele brakowało żeby chłopak z powrotem trafił do lagru i zginął w odmętach gułagu. Jeszcze jedno świadectwo tego, że człowiek w tamtym systemie był niczym, pyłkiem, i jego los tak naprawdę nie zależał od niego samego, a tylko od ślepego losu.

ira | 2012-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 25 lutego 2012

Trudno oceniać książki, które są wspomnieniami, zwłaszcza takimi wspomnieniami.
"Biez wodki" jest interesującym zbiorem zapisków, nie mogłam jednak w czasie lektury opanować wrażenia, że nieco ubarwionym, wzbogaconym o obiegowe anegdoty, przypisane tu konkretnym postaciom...
Niektóre poglądy autora, choć wyrażone w dość subtelny, nie bezpośredni sposób, trochę mnie raziły.

wiadp1 | 2014-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Życie pisze najlepsze historie i ta książka jest tego najlepszym dowodem. Podziwiam autora za to z jakim dystansem opowiada o tamtych czasach. Niewielu umiałoby pisać o takich przeżyciach z taką lekkością.

PietroBosman | 2012-11-01

Książka jest po prostu świetna!Napisana dobrym,nie przynudzającym językiem o bardzo osobistym podejściu autora do II wojny światowej.Polecam każdemu kto interesuje się tą tematyką.Warto!

Arkadiusz | 2012-06-24

wspaniała, niesamowita, trzeba przeczytać

| 2012-11-28
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

Książka dobra, jednak zbyt upiększona. Większość wspomnień...hmm...jest oczywiście moim zdaniem nieproporcjonalna do wieku autora. Skupia on bardzo duża wagę do opisu wszystkiego dookoła, zapomina często jednak o swoich przeżyciach, w ogóle mało o nich mówi. Jednak, łatwo mi teraz z ciepłego pokoju oceniać wspomnienia młodego chłopaka w tak ciężkim czasie.

lidekus | 2013-08-23

smutna i optymistyczna za razem

mbielek | 2016-01-19

Dla miłośników tematyki lektura obowiązkowa

DarekK | 2019-05-15
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane