Biez Wodki. Moje wojenne przeżycia z Rosji

2011-09-07
2011-09-07
978-83-7510-596-4
Piotr Wilczek

Zrozumieć państwo sowieckie ,,biez wodki" - ,,niewazmożno"!

Książka opowiada o autentycznych przeżyciach autora. Dlatego niesamowita historia odysei młodego chłopka ze Lwowa, który poprzez sowieckie więzienia trafia do armii Andersa broni się sama. Niesamowicie zajmujący opis kilkuletniej podróży po nieludzkiej ziemi, naznaczonej nieustanną walką o przetrwanie, szczęśliwie dobiega końca w momencie ewakuacji armii polskiej do Persji....

Tzw. literatura obozowa i podróżnicza w jednym. Wciągająca, trzymająca w napięciu, długa, podobnie jak długa, wydawać by się mogło nie mająca końca, niedola tułaczki młodego chłopaka po stalinowskiej Rosji, ukazująca głód, bierność podwładnych Stalina i uświadamiająca jakie to niesprawiedliwe gdy o losie człowiek decyduje ktoś inny.

Z perspektywy podobnych książek o zbliżonych historiach stwierdzić można, że są to typowe doświadczenia Polaka w typowym Związku Radzieckim okresu II Wojny Światowe.
Pomimo swojej "typowości", przygody Pana Topolskiego są bardzo ciekawe zarówno z perspektywy laika jak i wytrawnego miłośnika historii, więc obu tym grupom pozycję tę polecam.

smutna i optymistyczna za razem

smutna i optymistyczna za razem

Książka jest po prostu świetna!Napisana dobrym,nie przynudzającym językiem o bardzo osobistym podejściu autora do II wojny światowej.Polecam każdemu kto interesuje się tą tematyką.Warto!

Na półkach: , , , , , , , ,

Kolejna książka w długim szeregu wspomnień wojennych z tułaczki w lagrach sowieckich. Opisane są przeżycia chłopca, który miał szesnaście lat gdy trafił do łagru, szczególnie wstrząsająca jest historia wędrówki z obozu do armii Andersa, gdy tak niewiele brakowało żeby chłopak z powrotem trafił do lagru i zginął w odmętach gułagu. Jeszcze jedno świadectwo tego, że człowiek w tamtym systemie był niczym, pyłkiem, i jego los tak naprawdę nie zależał od niego samego, a tylko od ślepego losu.

wspaniała, niesamowita, trzeba przeczytać

wspaniała, niesamowita, trzeba przeczytać

Życie pisze najlepsze historie i ta książka jest tego najlepszym dowodem. Podziwiam autora za to z jakim dystansem opowiada o tamtych czasach. Niewielu umiałoby pisać o takich przeżyciach z taką lekkością.

Dla miłośników tematyki lektura obowiązkowa

Dla miłośników tematyki lektura obowiązkowa

Książka jest smutna bo prawdziwa. Miejscami wywołuje uśmiech na twarzy, lecz częściej zmusza do refleksji i słów: Dziękuję, że jestem Polką

• Rosja
  • II wojna światowa