Poczucie rzeczywistości

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
A sense of reality
Poczucie, rzeczywistości
dona

„Pod ogrodem” to wspomnienia umierającego człowieka z czasów dzieciństwa, powrót do miejsca, które kochał i gdzie śnił o przygodach, jakich nie miał żaden inny chłopiec. Ale czy na pewno był to tylko sen? „Wizyta u Piotra Morin” — spotkanie z pisarzem, który wywarł wpływ na obudzenie zainteresowań religijnych narratora. Przekonania wyniesione z lektur mogą lec w gruzach po spotkaniu z szarą rzeczywistością codziennego dnia starego człowieka. „Sen o dziwnym kraju”. Spokojne życie na uboczu urozmaica emerytowanemu profesorowi przyjmowanie niewielu pacjentów. Sielankę odpoczynku zakłóca pewnego dnia znajomy pułkownik, składając niecodzienną propozycję, nie całkiem legalną, ale honorową. W tym samym czasie odwiedza doktora jeden z jego nieuleczalnie chorych pacjentów. Czy podoła on chaosowi, jaki wywoła w nim widok zmienionego domu doktora? „Odkrycie w lasach” przedstawia ubogi, ograniczony do niewielkiej doliny świat wiele setek lat po kataklizmie, jaki spotkał ludzkość. Widok szczątków upadłej cywilizacji wywołuje w dzieciach nieznaną wcześniej tęsknotę za pięknem dawnego człowieka, za jego siłą i umiejętnościami. Tom „Poczucie rzeczywistości”, wydany w roku 1964 przez PAX, zawiera cztery powyższe opowiadania napisane na początku lat sześćdziesiątych, w przekładzie Marii Skibniewskiej, oraz przedruk „23 opowiadań” wydanych wcześniej jako osobny tom.

Piotr1967 | 2018-03-15
Przeczytana: 2017 rok