Szabat - I jego znaczene dla współczesnego człowieka

Tłumaczenie: Henryk Halkowski
Wydawnictwo: Esprit
Sabbath : its meaning for modern man
978-83-60040-84-3
Sabbat, Tradycja żydowska
religia
Piotr Fras

Tradycja świecenia Sabbatu to treść tej pięknej sentymentalnej, urzekającej czytelnika książce. Według Heschela w "królestwie czasu" celem jest nie mieć, lecz być, nie posiadać, lecz dawać, nie panować, lecz uczestniczyć....

"Pamiętaj o dniu Szabatu, aby go święcić. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę. Ale siódmego dnia jest Szabat Pana, Boga twego: nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoje służebnice, ani twoje bydło, ani obcy przybysz, który mieszka w twoich bramach. Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego Pan pobłogosławił dzień Szabatu i poświęcił go" (Wj 20, 8-11).

Całość tekstu na stronie:

martyna_007 | 2012-05-08

Po tej jednej książce widzę, że Heschel ma cudowny dar łatwego pisania o rzeczach trudnych, ponadczasowych, ważnych.
Duży plus za współczesny język i 'wyczucie' czytelnika- w rezultacie czytało mi się bardzo przyjemnie. Kompletnie przeistacza znaczenie soboty, ukazując ją od całkowicie duchowej, wręcz uczuciowej strony.

lolipop13 | 2016-10-04
Na półkach: Minimalizm, Przeczytane
Przeczytana: 26 września 2016

Książka Heschela przypomina o istotności duchowego wymiaru życia, o aspekcie świętości i czasu, który powinien towarzyszyć człowiekowi. Idee te mają swój wyraz w ważnym w judaizmie Szabacie. Żydowski filozof w swojej książce skupia się nie na rytuałach Szabatu, ale na jego znaczeniu duchowym i metafizycznym. W przystępny sposób próbuje wyjaśnić, czym powinien być ten szczególny dzień i co powinien wnosić w życie praktykujących go.

Jak napisano na okładce książki: "Głęboka myśl filozofa, piszącego o znaczeniu świętowania Szabatu w judaizmie, jest uniwersalna i może mieć znaczenie dla wszystkich ludzi, którzy poszukują w swoim życiu momentu świętości". Rzeczywiście po lekturze tej książki można zadawać sobie pytania o nasze przeżywanie dni wolnych. Teraźniejszość wydaje się być skupiona na przekształcaniu i ujarzmianiu przestrzeni. myśl Heschela zwraca uwagę na to, że żyjąc w "tyranii rzeczy przestrzeni" można zgubić głębszy sens życia. Dlatego dano nam siódmy dzień tygodnia, dzień...

Marta B | 2011-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2011

Rewelacyjna książka! Spodziewałam się, że autor będzie głównie wspominał szczególne dla niego szabaty, że wymieni zwyczaje, odmawiane modlitwy czy tradycyjne potrawy związane z szabatem i tym podobne, a on zamiast tego pięknym poetyckim językiem i z ogromną czułością rozprawiał o tym, czym jest Szabat dla Żydów. Jaka jest jego wymowa, w jaki sposób oni na niego patrzą. Warte przeczytania, bo pomimo odmienności kulturowej można w zupełnie inny sposób pomyśleć o świętowanej przez chrześcijan niedzieli.

Piotr Fras | 2010-08-06
Na półkach: Przeczytane, Judaica, Posiadam
Przeczytana: lipiec 2010

Jezus Chrystus rzekł: Szabat został ustanowiony dla człowieka.....parafraza wg Ewangelii Marka 2,27

Wiktoria Madej | 2011-05-23
Przeczytana: maj 2010

Piękna książka opowiadająca w poetycki sposób o sobocie - świętym, siódmym dniu odpoczynku!

Marta_Kaleta | 2016-04-01
Przeczytana: 30 marca 2016