Rozmowy z Jerzym Nowosielskim

978-83-240-1181-0
sztuka
Agata

Inne wydania

Książka będąca zapisem spotkań dwóch niezwykłych osobowości: Jerzego Nowosielskiego - wybitnego malarza, autora wielu ikon i sakralnych polichromii, a także myśliciela i prawosławnego teologa oraz Zbigniewa Podgórca - dziennikarza, znawcy kultury rosyjskiej, świetnego tłumacza dzieł Dostojewskiego, Gogola czy Szałamowa. Tematem ich rozmów, które prowadzili ze sobą bez mała przez ćwierć wieku, są „sprawy święte”: Bóg, Kościół, sztuka, cały świat - widziany w perspektywie Wieczności. Na tom składają się dwie klasyczne już i legendarne książki - Wokół ikony oraz Mój Chrystu - uzupełnione o nigdy niepublikowane dotąd rozmowy.

[opis wydawcy]

| 2013-12-16

Książka bardzo trudna-wymagająca ogromnej wiedzy z zakresu historii, antropologii, teologii, literatury rosyjskiej. Arcygenialne rozmowy dwóch mistrzów, erudytów, wychodzących swoimi sądami daleko poza przyjęte ramy. Wiele faktów dt. ikony i jej miejsca w Kościele Prawosławnym. Nowosielski dzieli się także swoimi przemyśleniami na temat wieczności, Chrystusa, ekumenizmu, grzechu, miejsca zwierząt w świecie wiecznym. Książka, do której warto wracać, ponieważ ja osobiście mam wrażenie, że za każdym razem odkrywamy w niej inne prawdy.

Edyta | 2015-12-07
Na półkach: Religia, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Bardzo wymagająca książka ale po jej przeczytaniu miałam ogromną satysfakcję i poczucie że "spędziłam" czas na rozmowie z wybitną postacią, która zadziwia wiedzą i spostrzeżeniami.

ZCYKLU | 2016-04-29

Ta książka to kompendium myśli Nowosielskiego. Każda kolejna rozmowa zmienia się w fascynującą lekturę, ukazującą nie tylko niezwykłą erudycję, mądrość i inteligencję artysty, lecz także jego niebanalny, indywidualny sposób myślenia. Mamy w niej do czynienia z myślicielem religijnym, szczerze wierzącym pisarzem ikon i jednocześnie jak najbardziej nowoczesnym twórcą. Poznajemy go z jednej strony jako wybitnego religioznawcę, a z drugiej – jako miłośnika sztuki awangardowej i abstrakcyjnej.

Cała recenzja na: http://zcyklu.pl/na-czasie/239/ikona-polskiego-malarstwa

juziapinkfloyd | 2016-11-09