Rozmowy o Biblii

religia
typ
papier
Ani-Lorak
7,08 (121 ocen i 7 opinii)

Opis książki

Biblia jest jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem w dziejach naszej cywilizacji i jej wpływ można odnaleźć w każdej dziedzinie życia. Wokół tego wspaniałego dzieła krąży wiele nieporozumień, tkwi w nim także mnóstwo zagadek i niejasności. Anna Świderkówna - znakomity naukowiec i popularyzator historii starożytnej - jako historyk helleńskiego świata, w którym ukształtowała się Biblia, zaprasza w...

Anna Świderkówna - znakomity naukowiec i popularyzator historii starożytnej - jako historyk helleńskiego świata, w którym ukształtowała się Biblia, zaprasza w Rozmowach o Biblii wszystkich chętnych - wierzących i niewierzących - "do swobodnej przechadzki po różnych kręgach biblijnych i różnych stuleciach". Krok po kroku wciąga czytelnika do wspólnego odkrywania, poznawania i rozszyfrowywania zagadek, wyjaśniania nieporozumień, niejasności, rozwiewania legend. Czyni to, szanując tożsamość pisarzy biblijnych i stosując naukowe metody w odczytywaniu starożytnych tekstów, w przystępny, pełen kultury sposób. Rozmowy o Biblii - bogato ilustrowane, zawierające mapy, bibliografię oraz indeks biblijny i rzeczowy - są lekturą dla każdego.

Książka otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej w listopadzie 1994 roku oraz nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka w maju 1995 roku.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Renax | 2015-03-26
Przeczytana: 25 marca 2015

Ja zaczęłam czytać cykl pani profesor odwrotnie niż 'reszta świata', bo od końca. Najpierw 'Nowy Testament', a teraz część pierwszą. A potem część drugą, w której będą opisane moje ulubione Księgi ze Starego Testamentu, czyli Księga Mądrości. I nie zdawałam sobie sprawy, że napisano ją pod wpływem greckim.
Ale przejdźmy do napisania opinii o części pierwszej.
Czytanie książek pani profesor jest jak chodzenie po pięknym ogrodzie. Bo tak widzę wiedzę, świat intelektualny. Jest kopalnia wiedzy, a zarazem prosty język.
Wreszcie zrozumiałam w kontekście związek Biblii Hebrajskiej z opowieściami z całego Bliskiego Wschodu, tych Gilgameszy i innych. Czytałam kiedyś Eliadego, ale tam wszystko było wydarte z kontekstu i dawało pole do interpretacji i nadinterpretacji - czy Hebrajczycy znali te opowieści? Czy je zaczerpnęli? W takim razie czy Biblia jest dziełem oryginalnym?
I dopiero po tylu latach (konkretnie 12) uzyskałam odpowiedź na te pytania. Świderkówna ze swoją niesamowita wiedzą...

Piotr | 2010-10-02
Przeczytana: 2004 rok

Kupa rzetelnej biblistyki w pigułce, do tego lekkie pióro i swada starego wyjadacza.

Świetna książka, jak zresztą wszystkie, które wyszły spod pióra tej Autorki. Praca przeznaczona bynajmniej nie tylko dla chrześcijan, Biblia jest dla kultury europejskiej podstawą niezależnie od wyznania. Z kart przebija ogromna wiedza Świderkówny, która przez wiele lat badała literaturę hellenistyczną i żydowską, co daje znakomity obraz biblijnego piśmiennictwa. Piśmiennictwa dużo bardziej zróżnicowanego niż by się to mogło wydawać.

W posiadanym przeze mnie egzemplarzu znajduje się dedykacja zmarłej przed kilku laty Autorki dla mojego Dziadka, co - w moich oczach - książce dodaje jeszcze wartości.

Tomasz Babnis

Optimus | 2013-12-30
Na półkach: Teraz czytam

no czytam, ale wieje nudą, trochę się ta książka zdewaluowała. Dobrze było dowiedzieć się o Marduku w kontekście tworzenia świata i wpływach babilonskich. Moim zdaniem jednak książka ma raczej charakter anty katolicki. Ogołaca z historyczności i nie daje nic w zamian. tyle po 100 stronach. nie wiele się pamięta. dobrnę do końca, może coś napiszę.

lila2103 | 2014-03-04
Przeczytana: 2014 rok

Pani Profesor chapeau bas!Oświeciła mnie Pani.I dalej mnie będzie Pani oświecać , bo czytam resztę .Szkoda , że nic już Pani nie napisze...

przygodka | 2011-02-08
Przeczytana: 2011 rok

Dobra, rzeczowa książka, napisana przystępnym językiem.

Anna | 2012-12-31
Przeczytana: 17 lutego 2013

Sprawia, że chcę wiedzieć więcej i więcej

Amalia | 2015-02-21

Kalendarium literackie
  • Jo Nesbø
    55. rocznica
    urodzin
    Być może jestem głupi, ale zostało mi jeszcze kilka komórek mózgowych, które starają się, jak mogą.
  • Marliese Arold
    57. rocznica
    urodzin
    Dopiero kiedy ktoś umiera, człowiek zauważa, że ta osoba dużo dla niego znaczyła.
    Albo że nie znaczyła nic. I to, że zostaje po niej pustka. Albo że dalej można żyć tak, jakby
    nic się nie stało.
  • Elizabeth Hand
    58. rocznica
  • Dezső Kosztolányi
    130. rocznica
    urodzin
    Ludzie pijani szybują na skrzydłach jak ptaki. To tylko trzeźwi sądzą, że pijacy się zataczają, w rzeczywistości unoszą się oni na niewidzialnych skrzydłach i wszędzie docierają szybciej, niż tego oczekują.
  • Marcel Aymé
    113. rocznica
    urodzin
    Pamiętam, że na tym moście, w czerwcu, słońce było takie ogromne, zmarli z cmentarza pachnieli polnymi kwiatami, chłopcy szli w świetlistych ubraniach i życie było tak piękne, że krzyknęłam z radości i uniosłam się nad ziemię. Moja przyjaciółka, Jeanette Coutourier, schwyciła mnie za nogi. Długo mia... pokaż więcej
  • Eric Idle
    72. rocznica
  • Ernst Jünger
    120. rocznica
    urodzin
    Tutaj stało się dla mnie pewne to, w co często wątpiłem: byli jeszcze wśród nas szlachetni, w których sercach żyła i znajdowała potwierdzenie świadomość wielkiego ładu. Jako, że wzniosły przykład prowadzi nas do naśladowania, poprzysiągłem sobie (...), że w przyszłości raczej padnę samotnie z wolnym... pokaż więcej
  • Ewa Nowacka
    4. rocznica
    śmierci
    Był taki okres, że byłam gotowa na największe głupstwo, byle tylko znaleść się blisko niego, słuchać co mówi, móc go dotknąć, kiedy zaś moje niemądre marzenia się ziściły, okazało się, że traciłam czas na wyobrażenie sobie Bóg wie czego.
  • Pola Gojawiczyńska
    52. rocznica
    śmierci
    ... nie idź tak bezmyślnie za mężczyzną, choćby cię o to nie wiem jak prosił.

Znajdź nas na Facebooku