Rozmowy o Biblii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
7,07 (125 ocen i 7 opinii)
83-01-11474-6
religia
Ani-Lorak

Biblia jest jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem w dziejach naszej cywilizacji i jej wpływ można odnaleźć w każdej dziedzinie życia. Wokół tego wspaniałego dzieła krąży wiele nieporozumień, tkwi w nim także mnóstwo zagadek i niejasności. Anna Świderkówna - znakomity naukowiec i popularyzator historii starożytnej - jako historyk helleńskiego świata, w którym ukształtowała się Biblia, zaprasza w...

Anna Świderkówna - znakomity naukowiec i popularyzator historii starożytnej - jako historyk helleńskiego świata, w którym ukształtowała się Biblia, zaprasza w Rozmowach o Biblii wszystkich chętnych - wierzących i niewierzących - "do swobodnej przechadzki po różnych kręgach biblijnych i różnych stuleciach". Krok po kroku wciąga czytelnika do wspólnego odkrywania, poznawania i rozszyfrowywania zagadek, wyjaśniania nieporozumień, niejasności, rozwiewania legend. Czyni to, szanując tożsamość pisarzy biblijnych i stosując naukowe metody w odczytywaniu starożytnych tekstów, w przystępny, pełen kultury sposób. Rozmowy o Biblii - bogato ilustrowane, zawierające mapy, bibliografię oraz indeks biblijny i rzeczowy - są lekturą dla każdego.

Książka otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej w listopadzie 1994 roku oraz nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka w maju 1995 roku.

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• W krainie kolibrów
  • Noc nad Samborzewem
  • Oko Boga
  • Inna dusza
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Collide

6,9 (21 ocen i opinii)
Inna dusza
Łukasz Orbitowski

8,1 (29 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

6,5 (4 ocen i opinii)
Tabloid. Śmierć w tytule
Piotr Głuchowski , Marcin Kowalski

6,8 (30 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Bieg po życie
Lopez Lomong

8,71 (14 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Renax | 2015-03-26
Przeczytana: 25 marca 2015

Ja zaczęłam czytać cykl pani profesor odwrotnie niż 'reszta świata', bo od końca. Najpierw 'Nowy Testament', a teraz część pierwszą. A potem część drugą, w której będą opisane moje ulubione Księgi ze Starego Testamentu, czyli Księga Mądrości. I nie zdawałam sobie sprawy, że napisano ją pod wpływem greckim.
Ale przejdźmy do napisania opinii o części pierwszej.
Czytanie książek pani profesor jest jak chodzenie po pięknym ogrodzie. Bo tak widzę wiedzę, świat intelektualny. Jest kopalnia wiedzy, a zarazem prosty język.
Wreszcie zrozumiałam w kontekście związek Biblii Hebrajskiej z opowieściami z całego Bliskiego Wschodu, tych Gilgameszy i innych. Czytałam kiedyś Eliadego, ale tam wszystko było wydarte z kontekstu i dawało pole do interpretacji i nadinterpretacji - czy Hebrajczycy znali te opowieści? Czy je zaczerpnęli? W takim razie czy Biblia jest dziełem oryginalnym?
I dopiero po tylu latach (konkretnie 12) uzyskałam odpowiedź na te pytania. Świderkówna ze swoją niesamowita wiedzą...

Piotr | 2010-10-02
Przeczytana: 2004 rok

Kupa rzetelnej biblistyki w pigułce, do tego lekkie pióro i swada starego wyjadacza.

Świetna książka, jak zresztą wszystkie, które wyszły spod pióra tej Autorki. Praca przeznaczona bynajmniej nie tylko dla chrześcijan, Biblia jest dla kultury europejskiej podstawą niezależnie od wyznania. Z kart przebija ogromna wiedza Świderkówny, która przez wiele lat badała literaturę hellenistyczną i żydowską, co daje znakomity obraz biblijnego piśmiennictwa. Piśmiennictwa dużo bardziej zróżnicowanego niż by się to mogło wydawać.

W posiadanym przeze mnie egzemplarzu znajduje się dedykacja zmarłej przed kilku laty Autorki dla mojego Dziadka, co - w moich oczach - książce dodaje jeszcze wartości.

Tomasz Babnis

Optimus | 2013-12-30
Na półkach: Teraz czytam

no czytam, ale wieje nudą, trochę się ta książka zdewaluowała. Dobrze było dowiedzieć się o Marduku w kontekście tworzenia świata i wpływach babilonskich. Moim zdaniem jednak książka ma raczej charakter anty katolicki. Ogołaca z historyczności i nie daje nic w zamian. tyle po 100 stronach. nie wiele się pamięta. dobrnę do końca, może coś napiszę.

lila2103 | 2014-03-04
Przeczytana: 2014 rok

Pani Profesor chapeau bas!Oświeciła mnie Pani.I dalej mnie będzie Pani oświecać , bo czytam resztę .Szkoda , że nic już Pani nie napisze...

przygodka | 2011-02-08
Przeczytana: 2011 rok

Dobra, rzeczowa książka, napisana przystępnym językiem.

Anna | 2012-12-31
Przeczytana: 17 lutego 2013

Sprawia, że chcę wiedzieć więcej i więcej

Maja | 2015-06-25
izapyza | 2015-05-04