Rozmowy o Biblii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-11474-6
religia
Ani-Lorak

Biblia jest jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem w dziejach naszej cywilizacji i jej wpływ można odnaleźć w każdej dziedzinie życia. Wokół tego wspaniałego dzieła krąży wiele nieporozumień, tkwi w nim także mnóstwo zagadek i niejasności. Anna Świderkówna - znakomity naukowiec i popularyzator historii starożytnej - jako historyk helleńskiego świata, w którym ukształtowała się Biblia, zaprasza w...

Anna Świderkówna - znakomity naukowiec i popularyzator historii starożytnej - jako historyk helleńskiego świata, w którym ukształtowała się Biblia, zaprasza w Rozmowach o Biblii wszystkich chętnych - wierzących i niewierzących - "do swobodnej przechadzki po różnych kręgach biblijnych i różnych stuleciach". Krok po kroku wciąga czytelnika do wspólnego odkrywania, poznawania i rozszyfrowywania zagadek, wyjaśniania nieporozumień, niejasności, rozwiewania legend. Czyni to, szanując tożsamość pisarzy biblijnych i stosując naukowe metody w odczytywaniu starożytnych tekstów, w przystępny, pełen kultury sposób. Rozmowy o Biblii - bogato ilustrowane, zawierające mapy, bibliografię oraz indeks biblijny i rzeczowy - są lekturą dla każdego.

Książka otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej w listopadzie 1994 roku oraz nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka w maju 1995 roku.

• Dziecko Odyna
  • Projekt: Prawda
  • Ponad wszystko
  • W obcej skórze
  • Zadziwiająca historia samotnego listonosza
  • Zostawić Daringham Hall
  • Ósme życie (dla Brilki)
  • Skucha
  • Milczenie nocy
  • Grzech nasz codzienny
  • Pasterska korona
  • Alicja w krainie czasów
  • Rzeka złodziei

7,69 (13 ocen i opinii)
Trawers
Remigiusz Mróz

8,09 (80 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

7 (3 ocen i opinii)
Furia mać
Sylwia Kubryńska

4,5 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Renax | 2015-03-26
Przeczytana: 25 marca 2015

Ja zaczęłam czytać cykl pani profesor odwrotnie niż 'reszta świata', bo od końca. Najpierw 'Nowy Testament', a teraz część pierwszą. A potem część drugą, w której będą opisane moje ulubione Księgi ze Starego Testamentu, czyli Księga Mądrości. I nie zdawałam sobie sprawy, że napisano ją pod wpływem greckim.
Ale przejdźmy do napisania opinii o części pierwszej.
Czytanie książek pani profesor jest jak chodzenie po pięknym ogrodzie. Bo tak widzę wiedzę, świat intelektualny. Jest kopalnia wiedzy, a zarazem prosty język.
Wreszcie zrozumiałam w kontekście związek Biblii Hebrajskiej z opowieściami z całego Bliskiego Wschodu, tych Gilgameszy i innych. Czytałam kiedyś Eliadego, ale tam wszystko było wydarte z kontekstu i dawało pole do interpretacji i nadinterpretacji - czy Hebrajczycy znali te opowieści? Czy je zaczerpnęli? W takim razie czy Biblia jest dziełem oryginalnym?
I dopiero po tylu latach (konkretnie 12) uzyskałam odpowiedź na te pytania. Świderkówna ze swoją niesamowita wiedzą...

Piotr Ołowiak | 2010-10-02
Przeczytana: 2004 rok

Kupa rzetelnej biblistyki w pigułce, do tego lekkie pióro i swada starego wyjadacza.

Świetna książka, jak zresztą wszystkie, które wyszły spod pióra tej Autorki. Praca przeznaczona bynajmniej nie tylko dla chrześcijan, Biblia jest dla kultury europejskiej podstawą niezależnie od wyznania. Z kart przebija ogromna wiedza Świderkówny, która przez wiele lat badała literaturę hellenistyczną i żydowską, co daje znakomity obraz biblijnego piśmiennictwa. Piśmiennictwa dużo bardziej zróżnicowanego niż by się to mogło wydawać.

W posiadanym przeze mnie egzemplarzu znajduje się dedykacja zmarłej przed kilku laty Autorki dla mojego Dziadka, co - w moich oczach - książce dodaje jeszcze wartości.

Tomasz Babnis

elfijka | 2016-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Zaczęło się świetnie i interesująco, a potem były wielkie nudy.

soliloquium | 2016-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2016

W filmie o Wałęsie, tytułowy bohater na pytanie Oriany Falaci zapytany, czy czytał i zna encyklikę Jana Pawła II "Laborem exercens", odpowiada: "proszę pani, ale po co ja mam to czytać? Ja się ze wszystkim z Ojcem Świętym zgadzam!". Boskie.

Myślę, że wielu katolików uważa dokładnie tak, jak Lech Wałęsa: nie muszę/ nie potrzebuję wiedzieć o Biblii więcej - ja wierzę w każde słowo w niej napisane. I ja należałam do tej grupy (choć może nie do końca, skoro sięgnęłam po tę książkę), ale po lekturze już wiem, ile dotychczas tracił mój intelekt.

Nie wyobrażam sobie, że osoba interesująca się literaturą (i nie mam tutaj na myśli hobby w postaci tzw. czytania książek) nie sięga do początków słowa pisanego, opowieści, mitów tłumaczących powstanie świata, człowieka. Nie da się właściwie rozumieć epok literackich bez znajomości tej poprzednich. A zacząć należy od mitów babilońskich, literatury staroegipskiej, Biblii, mitów greckich, rzymskich.

"Rozmowy o Biblii" są ciekawe, ale...

Optimus | 2013-12-30
Na półkach: Teraz czytam

no czytam, ale wieje nudą, trochę się ta książka zdewaluowała. Dobrze było dowiedzieć się o Marduku w kontekście tworzenia świata i wpływach babilonskich. Moim zdaniem jednak książka ma raczej charakter anty katolicki. Ogołaca z historyczności i nie daje nic w zamian. tyle po 100 stronach. nie wiele się pamięta. dobrnę do końca, może coś napiszę.

lila2103 | 2014-03-04
Przeczytana: 2014 rok

Pani Profesor chapeau bas!Oświeciła mnie Pani.I dalej mnie będzie Pani oświecać , bo czytam resztę .Szkoda , że nic już Pani nie napisze...

przygodka | 2011-02-08
Przeczytana: 2011 rok

Dobra, rzeczowa książka, napisana przystępnym językiem.

Anna | 2012-12-31
Przeczytana: 17 lutego 2013

Sprawia, że chcę wiedzieć więcej i więcej

Enutka | 2016-05-11