Okładka książki Rozmowy o Biblii

religia
typ
papier
Ani-Lorak
7.05 (113 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Biblia jest jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem w dziejach naszej cywilizacji i jej wpływ można odnaleźć w każdej dziedzinie życia. Wokół tego wspaniałego dzieła krąży wiele nieporozumień, tkwi w nim także mnóstwo zagadek i niejasności. Anna Świderkówna - znakomity naukowiec i popularyzator historii starożytnej - jako historyk helleńskiego świata, w którym ukształtowała się Biblia, zaprasza w Rozmo...

Anna Świderkówna - znakomity naukowiec i popularyzator historii starożytnej - jako historyk helleńskiego świata, w którym ukształtowała się Biblia, zaprasza w Rozmowach o Biblii wszystkich chętnych - wierzących i niewierzących - "do swobodnej przechadzki po różnych kręgach biblijnych i różnych stuleciach". Krok po kroku wciąga czytelnika do wspólnego odkrywania, poznawania i rozszyfrowywania zagadek, wyjaśniania nieporozumień, niejasności, rozwiewania legend. Czyni to, szanując tożsamość pisarzy biblijnych i stosując naukowe metody w odczytywaniu starożytnych tekstów, w przystępny, pełen kultury sposób. Rozmowy o Biblii - bogato ilustrowane, zawierające mapy, bibliografię oraz indeks biblijny i rzeczowy - są lekturą dla każdego.

Książka otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej w listopadzie 1994 roku oraz nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka w maju 1995 roku.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Piotr | 2010-10-02
Przeczytana: 2004 rok

Kupa rzetelnej biblistyki w pigułce, do tego lekkie pióro i swada starego wyjadacza.

Świetna książka, jak zresztą wszystkie, które wyszły spod pióra tej Autorki. Praca przeznaczona bynajmniej nie tylko dla chrześcijan, Biblia jest dla kultury europejskiej podstawą niezależnie od wyznania. Z kart przebija ogromna wiedza Świderkówny, która przez wiele lat badała literaturę hellenistyczną i żydowską, co daje znakomity obraz biblijnego piśmiennictwa. Piśmiennictwa dużo bardziej zróżnicowanego niż by się to mogło wydawać.

W posiadanym przeze mnie egzemplarzu znajduje się dedykacja zmarłej przed kilku laty Autorki dla mojego Dziadka, co - w moich oczach - książce dodaje jeszcze wartości.

Tomasz Babnis

Optimus | 2013-12-30
Na półkach: Teraz czytam

no czytam, ale wieje nudą, trochę się ta książka zdewaluowała. Dobrze było dowiedzieć się o Marduku w kontekście tworzenia świata i wpływach babilonskich. Moim zdaniem jednak książka ma raczej charakter anty katolicki. Ogołaca z historyczności i nie daje nic w zamian. tyle po 100 stronach. nie wiele się pamięta. dobrnę do końca, może coś napiszę.

lila2103 | 2014-03-04
Przeczytana: 2014 rok

Pani Profesor chapeau bas!Oświeciała mnie Pani.I dalej mnie będzie Pani oświecać , bo czytam resztę .Szkoda , że nic już Pani nie napisze...

przygodka | 2011-02-08
Przeczytana: 2011 rok

Dobra, rzeczowa książka, napisana przystępnym językiem.

Anna | 2012-12-31
Przeczytana: 17 lutego 2013

Sprawia, że chcę wiedzieć więcej i więcej

Ewa | 2014-08-22

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku