Nikt nie jest samotną wyspą

Tłumaczenie: Maria Morstin-Górska
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
No man is an island
religia
maszom

Thomas Merton, trapista, jeden z najbardziej znanych na świecie pisarzy katolickich, urodził się w 1915 roku we Francji, zmarł tragicznie w 1968 w Bangkoku. Napisał wiele książek poświęconych zagadnieniom życia wewnętrznego, modlitwie, kontemplacji. Do najbardziej znanych należą: Siedmiopiętrowa góra, Nikt nie jest samotną wyspą, Źródła kontemplacji, Zapiski współwinnego widza, Mój spór z gestapo i Ślub konwersacji.

Merton - doskonale znając trudności, jakie otaczający świat stwarza dla rozwoju życia duchowego i życia modlitwy - uczy sposobów przezwyciężania owych przeszkód i pokazuje, jak nawiązać żywy kontakt z Bogiem, jak ocalić nasze prawdziwe człowieczeństwo. W przedmowie do książki Nikt nie jest samotną wyspą pisze: "Bez życia duchowego cała nasza egzystencja staje się iluzoryczna i zawieszona w próżni. Włączając nas w prawdziwy porządek świata, ustanowiony przez Boga, życie duchowe wprowadza nas w możliwie najpełniejszy związek z rzeczywistością - nie tą, którą sobie wyobrażamy, ale tą, którą sobie wyobrażamy, ale tą, która rzeczywiście istnieje. A czyni to, uświadamiając nam naszą prawdziwą osobowość i stawiając ją przed obliczem Boga".

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2008

źródło okładki: http://sklep.zysk.com.pl/nikt-nie-jest-samotna-wyspa-nowe-wyd.html

jagarkar | 2014-01-12
Na półkach: Przeczytane, Religia
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Zdecydowanie nie jest to książka łatwa i przyjemna, którą można skonsumować razem z herbatą zimowym wieczorem. Jest to lektura, która na 200 stronach mieści mnóstwo ciężkostrawnej treści. Zapewniam, że niejednokrotnie będziecie się spierać z autorem, ale jeszcze częściej przyznacie mu rację i sięgniecie po ołówek, by podkreślić niesamowicie oświecające fragmenty.
Dla mnie, najważniejszą częścią tej książki jest "Tylko miłość niesamolubna przetrwa", która gwałtownie zaatakowała moje dotychczasowe patrzenie na tę najważniejszą na świecie wartość.

maszom | 2013-10-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Z pewnością wymaga czasu, cierpliwości i "smakowania" strona po stronie. Choć całość jest trudna i mój duch/rozum zdecydowanie nie wszystko pojął - kilka akapitów zmieniło/zmienia moje życie i sposób myślenia. I za to jej chwała.

Karo | 2015-10-03
Przeczytana: 03 października 2015

Ku refleksjom, po to by się zatrzymać i pomyśleć. Kilkadziesiąt myśli, do których warto powracać, które mogą stanowić inspirację naszego życia. Myśli z różnych dziedzin i kwestii duchowości.
Mnie dotknęły najbardziej te:
Rozdział "Czystość intencji" s. 56 - "Jeżeli Stwórca dał mi rozum, to chce, abym pojął chociaż cokolwiek z jego zamiarów wobec mojej osoby i mógł przez to wejść w Jego plany, łącząc się z nim dobrowolnym i rozumnym współdziałaniem. Nie wolno mi więc zamknąć oczu i tylko chcieć, "cokolwiek Bóg chce", nie przypatrując się w ogóle Jego działaniu.

Rozdział "Szczerość" s 156 - "Jeśli ludzie nikogo nie kochają, to dlatego,że już od najwcześniejszych lat uświadomili sobie, że ich również nikt nie kocha, a dwulicowość i cynizm naszych czasów są znamieniem pokolenia, które już od kolebki wyczuwało, że właśni rodzice wcale go nie pragnęli."

Rozdział "Milczenie" s 201 i 202 - "Nie pragnij nade wszystko, aby Bóg sobie ciebie upodobał i ciebie pocieszał; pragnij jedynie Go...

Burczybas | 2017-09-05

Zwięzła narracja i przejrzystość wywodu sprzyja temu, by się w lekturę zagłębiać. Książka pomaga poukładać wiele kwestii, zwrócić uwagę na niektóre pomijane aspekty duchowości. Ponadto poprzez subtelne naświetlenie pewnych zagadnień zachęca do pogłębienia wiedzy na ich temat.

Adrian Sielicki | 2014-05-07
Przeczytana: 2012 rok

Naprawdę dobra książka, ukazująca wspaniałość świata, wiary i Boga.

Krzysztof Iwanicki | 2018-01-14
staszix | 2017-08-18