Prorocy

9788361989851
prorocy, stary testament
religia
joly_fh

Abraham Joshua Heschel jest jedną z najważniejszych postaci współczesnego religioznawstwa. Prorocy – książka wydana po raz pierwszy w 1962 roku – natychmiast została uznana za arcydzieło biblistyki. Dla interesujących się lekturą Starego Testamentu badaczy, zarówno wywodzących się z kręgów chrześcijańskich, jak i judaistycznych, niniejsza publikacja stanowić będzie znakomitą okazję do...

publikacja stanowić będzie znakomitą okazję do pogłębienia wiedzy o prorokach Izraela. To owoc dojrzałej refleksji Heschela i jego zaawansowanych
studiów biblijnych, otwierający oczy czytelników nie tylko na zagadnienie starotestamentowego ruchu profetycznego, lecz również na szeroko rozumianą filozofię religii.

źródło opisu: Wydawnictwo Esprit, 2013

źródło okładki: http://www.esprit.com.pl/242/Prorocy.html

Deschain | 2018-10-29
Przeczytana: 12 października 2018

Książka jest długa, ale na pewno warto po nią sięgnąć. Lepsze zrozumienie tajemniczych wypowiedzi i postaw biblijnych proroków to nie jedyna korzyść, jaką można odnieść. Dla mnie był to przede wszystkim początek odnowy mojej relacji z Bogiem. Każdy chrześcijanin uczestniczy w prorockiej misji Chrystusa - jest to przywilej i obowiązek. Żeby temu obowiązkowi sprostać, trzeba spojrzeć na rzeczywistość z perspektywy prorockiej, która w swej istocie jest perspektywą samego Boga.

Paw Son | 2015-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2015

"Prorocy" to obszerne studium dotyczące klasycznych proroków (bez uwzględnienia ksiąg Ezechiela i Daniela). Autor używając fenomenologii, wielu pozabiblijnych źródeł i własnej terminologii, przede wszystkim autorskiej koncepcji Pathosu, broni oryginalności i niezwykłości zjawiska biblijnego profetyzmu. Nie jest to jednak najświeższe dzieło, gdyż zostało napisane w pierwszej połowie ubiegłego wieku a wydane w latach 60-tych. Brak w nim wspołczesnych odkryć (np. zwojów w Qumran) jak i chrześcijańskiego ujęcia zjawiska mesjanizmu. Podejrzewam, że autor próbuje zastąpić mesjanizm niejasnym konceptem Pathosu.

„Dla nas pojedynczy akt niesprawiedliwości - oszukiwanie w interesach czy wyzyskiwanie biednych - to drobnostka; dla proroków - to zbrodnia”

Abraham Joshua Heschel (ur. 11 stycznia 1907 r. w Warszawie, zm. 23 grudnia 1972 r.) - jeden z największych teologów i filozofów żydowskich XX wieku. Potomek znamienitych rodów rabinackich. Studiował na Uniwersytecie w Berlinie. W 1935 toku opublikowała na Polskiej Akademii Umiejętności pracę doktorską pt.: „Die Prophetie - O istocie proroctwa”, której rozwinięciem jest właśnie książka „Prorocy”. W czasie wojny wyemigrował najpierw do Anglii, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Wykładał na Żydowskim Seminarium Teologicznym w Ameryce (Jewish Theological Seminary in America), gdzie zajmował Katedrę Żydowskiej Etyki i Mistyki. Był mocno zaangażowany w ruch przemian społecznych w USA i działania na rzecz zapewnienia praw obywatelskich Afroamerykanom. Do jego największych dział należą: „Prorocy”, „Szabat”, „Człowiek nie jest sam” oraz „Bóg...