Opowieści chasydów

Okładka książki Opowieści chasydów Martin Buber
Okładka książki Opowieści chasydów
Martin Buber Wydawnictwo: W drodze religia
religia
Erzählungen der Chassidim
W drodze
1989-01-01
1986-01-01
838500890X
Paweł Hertz
chasydyzm legendy podania judaizm żydzi Izrael

Historia narodu żydowskiego, Żydów kultura i co nieuniknione okres Holocaustu to były kiedyś wiodące wątki mojego, niezłego księgozbioru. I stały na najwyższych półkach. Dzisiaj z różnych powodów lądują coraz niżej. Niektóre jednak się bronią i chyba bronić będą się zawsze. Taką są na pewno " Opowieści chasydów".
Oczywiście najlepiej przeczytać. Niekoniecznie strona po stronie, ale chyba każdy, kto pozna te historie z zapadłych wiosek, miasteczek, świat, gdzie rzeczy płyną poza czasem i przestrzenią, a wiedza i mądrość cadyków, która pozornie sprawia wrażenie nieco naiwnej, po chwili refleksji fascynuje swoją głębią, ten na pewno pozostanie pod wrażeniem tego świata.

Kilka takich historii, a czasem tylko dialogów:

"Bez przyszłego Boga"
Pewnego czasu umysł Baalszema upadł tak nisko, że mistrzowi wydało się, iż nie może mieć udziału w przyszłym świecie i wtedy rzekł do siebie :
Jeżeli kocham Boga, na cóż mi jeszcze przyszły świat.

"Prawda"
Baalszem powiedział: "Co to znaczy, kiedy ludzie mówią, że prawda idzie przez świat?" To znaczy, że zewsząd ją wyrzucają i że musi wędrować dalej."

"W pośpiechu'
Rabbi Lewi Icchak ujrzał biegnącego człowieka, który nie patrzył ani w prawo, ani w lewo. "Czemu tak biegniesz" - zapytał go. "Biegnę za zarobkiem" - odparł ów człowiek. "A skąd wiesz - pyta dalej rabbi - że twój zarobek biegnie przed tobą i że ty musisz go ścigać?" Może właśnie jest za tobą i gdybyś tylko się zatrzymał, zaraz byś go spotkał, ale ty właśnie przed nim uciekasz.

Oczywiście najlepiej przeczytać. Niekoniecznie strona po...

NIESAMOWITY ZBIÓR CYMESÓW, a ten proponuję jako motto (s.430 ebook):
„Wszystko w świecie można podrobić, nie można tylko podrobić prawdy. Prawda podrobiona bowiem nie jest już prawdą”.
Martin Buber (1878-1965) – austriacki filozof i religioznawca pochodzenia żydowskiego, poliglota; badacz tradycji żydowskiej judaizmu i chasydyzmu.
Formalności dokonałem, a teraz o mojej znajomości z jego Myślą. W tym celu przytaczam istotne zdanie z Wikipedii, jako, że sam się mianowałem uczniem Tischnera:
„…Uważany jest za współtwórcę nurtu filozofii zwanego filozofią dialogu (książka Ja i Ty),w Polsce rozwijanego m.in. przez ks. Józefa Tischnera…”
Pierwszy raz recenzuję Bubera i muszę zwrócić uwagę Państwa na filozofię dialogu, w omawianiu której „mój” Tischner promuje m. in. Bubera, Levinasa czy Rosenzweiga. Polecam, jako wyjściową, stronę w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Filozofia_dialogu
...gdzie czytamy:
„…Centrum zainteresowania filozoficznego stał się człowiek i jego relacja z drugim człowiekiem. Drugi człowiek w filozofii dialogu jest ujmowany jako Ty (np. Martin Buber),Inny (np. Emmanuel Levinas),Pytający (Józef Tischner). Relacja z drugim człowiekiem może być pojmowana jako relacja Ja-Ty (Martin Buber),Toż-Samy – Inny (Emmanuel Levinas),Zapytany-Pytający (Józef Tischner).
W filozofii dialogu można wyróżnić trzy znaczące nurty, do których zalicza się odpowiednio następujących filozofów:
Nurt pierwszy (przedstawiciele: Martin Buber, Ferdinand Ebner, Franz Rosenzweig)….
Nurt drugi (przedstawiciele: Emmanuel Levinas)….
Nurt trzeci (przedstawiciele: Józef Tischner),zwany też filozofią dramatu: w tym nurcie wyróżnia się stosunek człowieka do świata (sceny) i człowieka do drugiego człowieka….”
Teraz drugi sprawa: jeżeli ktoś z Państwa nie zetknął się jeszcze ze specyfiką filozofii (i humoru) chasydów, to najprościej obejrzeć „Skrzypka na dachu”, a jeszcze lepiej przeczytać „Dzieje Tewji Mleczarza” Szolem Alejchema, na podstawie których powstał wspomniany sławny musical.
Pisarzy w jidysz było wielu, w tym „nasz” noblista Singer, którego znajomość też może tu być przydatna. Więcej cennych informacji na temat literatury w jidysz na:
Dzieło Bubera jest trudne i wymaga pewnego przygotowania, a pomocne są uwagi Pawła Hertza, którego zasługi jako tłumacza i interpretatora są nie do przecenienia. Proponuję wstępnie do nich zajrzeć przed lekturą (s.451-559)
Na LC tragedia: 7,34 (59 ocen i 9 opinii),i również dlatego stricte recenzji nie będzie, a szczęśliwy będę, gdy po mojej notce ilość czytelników wzrośnie co najmniej do 1000.
Wspaniałe źródło mądrości i genialna rozrywka. Gorąco polecam 10/10

NIESAMOWITY ZBIÓR CYMESÓW, a ten proponuję jako motto (s.430 ebook):
Formalności ...

Zbiór krótkich historyjek, pochodzących od różnych rabinów. To mądre i pouczające, skondensowane złote myśli i dobre rady.
Bardzo lubię taką formę, ponieważ myśli wyrażone są w nieskompliwowany sposób, a jednocześnie wyjaśniają skomplikowane sprawy.

Radzę przeczytać bardzo dokładnie: Pawła Hertza, objaśnienia autora i tłumacza.

Radzę przeczytać bardzo dokładnie: Pawła Hertza, objaśnienia autora i tłumacza.

Jakże dużo straciliśmy nie mając możliwości współistnienia ze światem chasydów.

Jakże dużo straciliśmy nie mając możliwości współistnienia ze światem chasydów.

Mądra książka

Mądra książka

Piękna, bajeczna książka. Niezwykle ciepła i podnosząca na duchu.

Piękna, bajeczna książka. Niezwykle ciepła i podnosząca na duchu.

Martin Buber (1878-1965) był badaczem kultury żydowskiej, a w szczególności chasydyzmu. Moja wiedza na ten temat jest bardzo powierzchowna, toteż jego „Opowieści chasydów” czytam z grubsza tak, jak dziecko czyta baśnie. Przyjemnie jest zanurzyć się w świat, w którym reguły są przejrzyste i w którym na każde, nawet pozornie błahe, pytanie można znaleźć prostą odpowiedź. I to właśnie uderza w historiach przytoczonych przez Bubera: prostota i harmonia.
„Opowieści chasydów” można czytać jak przypowieści lub anegdoty, skupiając się na zagadnieniach uniwersalnych. Można potraktować ten zbiór również jako wykładnię filozofii chasydzkiej w pigułce. Albo prościej – jak zaproszenie do egzotycznego świata, którego nadrzędną nauką według autora jest nic innego jak wskazanie, że należy żyć w zachwyceniu, w pełnej zachwytu radości (s. 16). Czyż nie piękne?;) Książka Bubera to lektura z gatunku refleksyjno-kojących, zdecydowanie do wielokrotnego użytku. U mnie znalazła godne miejsce na stoliku koło łóżka.

W opowieści, jak stwierdził M. Buber, jest trwała siła, która nabiera mocy poprzez jej ponowne przywołanie. Moc ta odnawia się w żywym słowie i działa z pokolenia przez pokolenie.

"Rabi Mosze Lejb powiedział: Nie ma takiej cechy i takiej siły w człowieku, które byłyby stworzone na próżno. Również wszystkie niskie i nikczemne cechy mogą zostać podniesione i służyć BOgu..."

I wiele innych.

Przypowieści chadzydzkie wprowadzające nas w szczególne traktowanie przez Żydów humoru jako filozofii i lekarstwa na całe zło świata

• Judaica
  • Filozofia