Opowieści chasydów

Erzählungen der Chassidim
838500890X
religia
szczypiorek5

Wybitny pisarz i filozof zebrał krótkie, pełne uroku i delikatnego humoru opowieści wywodzące się z chasydyzmu - mistycznego żydowskiego ruchu filozoficzno-obyczajowego. Przybliżają one egzotyczny, odeszły w przeszłość, lecz wciąż fascynujący świat chasydów i przekazują głęboką, bardzo nam bliską mądrość.

źródło opisu: Wydawnictwo W Drodze, 1989

źródło okładki: http://www.wdrodze.pl/

Tina | 2018-02-23
Na półkach: Przeczytane, MOBI/PDF

Zbiór krótkich historyjek, pochodzących od różnych rabinów. To mądre i pouczające, skondensowane złote myśli i dobre rady.
Bardzo lubię taką formę, ponieważ myśli wyrażone są w nieskompliwowany sposób, a jednocześnie wyjaśniają skomplikowane sprawy.

Jakże dużo straciliśmy nie mając możliwości współistnienia ze światem chasydów.

czytankianki | 2013-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: luty 2013

Martin Buber (1878-1965) był badaczem kultury żydowskiej, a w szczególności chasydyzmu. Moja wiedza na ten temat jest bardzo powierzchowna, toteż jego „Opowieści chasydów” czytam z grubsza tak, jak dziecko czyta baśnie. Przyjemnie jest zanurzyć się w świat, w którym reguły są przejrzyste i w którym na każde, nawet pozornie błahe, pytanie można znaleźć prostą odpowiedź. I to właśnie uderza w historiach przytoczonych przez Bubera: prostota i harmonia.
„Opowieści chasydów” można czytać jak przypowieści lub anegdoty, skupiając się na zagadnieniach uniwersalnych. Można potraktować ten zbiór również jako wykładnię filozofii chasydzkiej w pigułce. Albo prościej – jak zaproszenie do egzotycznego świata, którego nadrzędną nauką według autora jest nic innego jak wskazanie, że należy żyć w zachwyceniu, w pełnej zachwytu radości (s. 16). Czyż nie piękne?;) Książka Bubera to lektura z gatunku refleksyjno-kojących, zdecydowanie do wielokrotnego użytku. U mnie znalazła godne miejsce na stoliku...

Muskberry | 2018-10-18
Na półkach: Przeczytane, Filozofia, Etyka
Przeczytana: 17 października 2018

Zwięzłe przedstawienie ruchu chasydzkiego przez Bubera. Choć specjaliści z tej dziedziny stwierdzili, że filozof znacznie pozmieniał i dodał kolorytu spuściźnie pierwszych chasydów, to w celu ogólnego jej przedstawienia książka ta z pewnością wystarcza. Dodaję ją do kategorii etyka, bo choć związek religijny jest oczywisty, to tak samo jak w przypadku Rosenzweiga jest to tylko tło dla filozofii dialogu, która była odpowiedzią na okrucieństwa II Wojny Światowej. Opowieści chasydów są pełne oczywistości, ale bardzo często zmuszają do refleksji przez co są one intrygujące.

Piękna, bajeczna książka. Niezwykle ciepła i podnosząca na duchu.

Gra_ce | 2012-09-13

W opowieści, jak stwierdził M. Buber, jest trwała siła, która nabiera mocy poprzez jej ponowne przywołanie. Moc ta odnawia się w żywym słowie i działa z pokolenia przez pokolenie.

"Rabi Mosze Lejb powiedział: Nie ma takiej cechy i takiej siły w człowieku, które byłyby stworzone na próżno. Również wszystkie niskie i nikczemne cechy mogą zostać podniesione i służyć BOgu..."

I wiele innych.

GabrielL Kamiński | 2011-02-05
Przeczytana: 25 kwietnia 2005

Przypowieści chadzydzkie wprowadzające nas w szczególne traktowanie przez Żydów humoru jako filozofii i lekarstwa na całe zło świata

hydroksy | 2015-02-03

Mądra książka

warjoy | 2017-09-08
Przeczytana: 05 września 2017

Radzę przeczytać bardzo dokładnie: Pawła Hertza, objaśnienia autora i tłumacza.

JaKubol | 2019-03-01