Opowieści chasydów

Erzählungen der Chassidim
838500890X
religia
szczypiorek5

Wybitny pisarz i filozof zebrał krótkie, pełne uroku i delikatnego humoru opowieści wywodzące się z chasydyzmu - mistycznego żydowskiego ruchu filozoficzno-obyczajowego. Przybliżają one egzotyczny, odeszły w przeszłość, lecz wciąż fascynujący świat chasydów i przekazują głęboką, bardzo nam bliską mądrość.

źródło opisu: Wydawnictwo W Drodze, 1989

źródło okładki: http://www.wdrodze.pl/

czytankianki | 2013-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: luty 2013

Martin Buber (1878-1965) był badaczem kultury żydowskiej, a w szczególności chasydyzmu. Moja wiedza na ten temat jest bardzo powierzchowna, toteż jego „Opowieści chasydów” czytam z grubsza tak, jak dziecko czyta baśnie. Przyjemnie jest zanurzyć się w świat, w którym reguły są przejrzyste i w którym na każde, nawet pozornie błahe, pytanie można znaleźć prostą odpowiedź. I to właśnie uderza w historiach przytoczonych przez Bubera: prostota i harmonia.
„Opowieści chasydów” można czytać jak przypowieści lub anegdoty, skupiając się na zagadnieniach uniwersalnych. Można potraktować ten zbiór również jako wykładnię filozofii chasydzkiej w pigułce. Albo prościej – jak zaproszenie do egzotycznego świata, którego nadrzędną nauką według autora jest nic innego jak wskazanie, że należy żyć w zachwyceniu, w pełnej zachwytu radości (s. 16). Czyż nie piękne?;) Książka Bubera to lektura z gatunku refleksyjno-kojących, zdecydowanie do wielokrotnego użytku. U mnie znalazła godne miejsce na stoliku...

Jakże dużo straciliśmy nie mając możliwości współistnienia ze światem chasydów.

Piękna, bajeczna książka. Niezwykle ciepła i podnosząca na duchu.

Gra_ce | 2012-09-13

W opowieści, jak stwierdził M. Buber, jest trwała siła, która nabiera mocy poprzez jej ponowne przywołanie. Moc ta odnawia się w żywym słowie i działa z pokolenia przez pokolenie.

"Rabi Mosze Lejb powiedział: Nie ma takiej cechy i takiej siły w człowieku, które byłyby stworzone na próżno. Również wszystkie niskie i nikczemne cechy mogą zostać podniesione i służyć BOgu..."

I wiele innych.

GabrielL Kamiński | 2011-02-05
Przeczytana: 25 kwietnia 2005

Przypowieści chadzydzkie wprowadzające nas w szczególne traktowanie przez Żydów humoru jako filozofii i lekarstwa na całe zło świata

hydroksy | 2015-02-03

Mądra książka