Bóg szukający człowieka

978-83-600-4025-6
człowiek, Bóg
religia
Mateusz R

Abraham Joshua Heschel był jednym z najbardziej szanowanych duchowych autorytetów XX w. Bóg poszukujący człowieka i dopełniająca go Człowiek nie jest sam (wydana już w Polsce) to dwie jego najważniejsze książki i klasyka współczesnej teologii żydowskiej. U podstawy przyjętej przez Heschela perspektywy teologicznej leży to, co krytycy zręcznie nazwali odwróceniem punktu widzenia. Biblia, co...

Biblia, co Heschel pomaga dojrzeć, prezentuje sprawy z Bożej perspektywy. W ten sposób stanowi odbicie raczej Bożego myślenia o człowieku niż ludzkiej teologii. A więc Bóg opisany w Piśmie nie tyle jest obrazem w ludzkiego myślenia, ile sam człowiek jest obrazem Bożej myśli. Podobnie Bóg nie tyle jest potrzebą człowieka, ile człowiek jest potrzebą Boga, ponieważ religia jest w tym samym stopniu owocem poszukiwania człowieka przez Boga, ile Boga przez człowieka. Stanowi to podstawową myśl tej książki. Próba opisania tego spotkania, do którego dążą obie strony, jest głównym tematem tej niezwykłej i mądrej książki.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl/

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl/

zoso | 2017-02-09
Przeczytana: 07 lutego 2017

No nie wiem,książka jakoś nie za bardzo do mnie przemówiła.Parokrotnie chciałem porzucić lekturę,ale jakoś dobrnąłem do końca.Szukałem odpowiedzi na pytania tzw. ostateczne,ale tutaj ich nie znalazłem.Książka dla ludzi wierzących i tylko dla takich.Bóg jest i koniec.Przecież świat nie mógł powstać sam z siebie,tylko ktoś go musiał stworzyć,zaplanować.Człowiek ze swoim małym rozumem jest zbyt mały,żeby ogarnąć istotę Stworzyciela.Itd.Itp.I tak przez ponad 500 stron.Trochę to,że tak powiem,trąci tzw. myszką.Mówiąc szczerze czułem się jak na nudnym,niedzielnym kazaniu jakiegoś starej daty księdza.Nie oceniam ponieważ są to głębokie i mam nadzieję szczere wywnętrzenia człowieka.Nie mnie oceniać w co kto wierzy.Nie mniej dla mnie to była wielka nuuuuuuda.

czytelnik | 2014-02-25
Na półkach: Przeczytane, Religia

"Bóg szukający człowieka" to wartościowa i piękna lektura, ale bardzo wymagająca i absorbująca całą uwagę czytelnika. Jest to studium filozoficzno-teologiczne opracowane przez jednego z największych teologów żydowskich XX wieku. Mimo że książka powstała w kręgu judaizmu to pełnymi garściami mogą z niej czerpać także katolicy. W końcu wiele ksiąg z Pisma Świętego mamy wspólnych, a "Bóg szukający człowieka" to nic innego niż zbiór rozważań na temat kolejnych przymiotów Boga i różnych aspektów wiary wraz z domieszką spojrzenia filozoficznego.

Młot na racjonalistów to chyba najlepsze podsumowanie książki. Autor wielokrotnie powtarza, że ludzkie możliwości są ograniczone i nie wszystko człowiek może pojąć, gdyż rozum jest sam w sobie tajemnicą. Oczywiście Abraham Heschel nie neguje rozumowego podejścia do rzeczywistości. W tej kwestii ma podobne poglądy do bł. Jana Pawła II. Czytając niektóre fragmenty miałem wrażenie, że to przedruk encykliki "Fides et ratio". Tak zaczyna się dokument...

nikalil | 2012-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2012

Judaizm to religia monoteistyczna opierająca się na wierze w Boga, którego imię jest niepojęte i niewysłowione. Według autora książki Bóg szukający człowieka stanowi ona nie tylko o sposobie życia, ale też myślenia. Została ukształtowana przez wyjątkowe wydarzenia, które zdarzyły się w szczególnych momentach historii. Jest religią narodową Żydów - ludzi, którzy zostali wystawieni na największe próby w dziejach. Z judaizmu wywodzi się chrześcijaństwo.

Książka autorstwa Abrahama Heschela - żydowskiego teologa żyjącego w dwudziestym wieku - opowiada przede wszystkim o Bogu i Jego relacjach z człowiekiem. Rozpoczyna ją stwierdzenie, że religia jest odpowiedzią na ostateczne pytania, a jednak współcześni ludzie odsuwają ją w cień. Jedno proste zdanie, z którym ciężko jest się nie zgodzić, przenosi czytelnika do świata filozoficznych i religijnych rozważań na temat wiary i obecności Stwórcy w sercach i umysłach obecnie żyjących. Trzy części - Bóg, Objawienie, Odpowiedź - zostały...

| 2015-01-06

Ta książka napisana przez rabina Abrahama Joshua Heschel'a, jest jak lustro naszej duszy. Z jednej strony to filozoficzne rozważania na temat duchowej esencji judaizmu, a z drugiej studium naszej ludzkiej natury w teologicznym kontekście. Zagląda do najskrytszych zakamarków naszego własnego "ja", poddając je swoistej autorefleksji.

To co trzeba zaznaczyć, to to, że lektura ta jest czymś do czego warto powracać. Nie czyta się jej raz, a potem odkłada na regał. Raczej czyta się ją fragmentarycznie, często zdejmując z półki (tak jest w moim przypadku), i za każdym razem, czytając ten sam akapit, odnajduje coś nowego.

Jest to na pewno dobra pozycja zarówno dla ludzi poszukujących jak i wierzących, raczej nie dla ateistów. Wiele mądrości znają w niej także chrześcijanie. Ja jako protestant mogę śmiało utożsamić się z rozumieniem duchowości, którą wyrażał, nieżyjący już autor. Lektur na pewno dość trudna, choć to wydanie zostało bardzo przejrzyście skonstruowane. Każda ważniejsza myśl...

Abigail | 2012-10-21

Abraham Joshua Heschel pisze zarówno mądrze jak i pięknie. Jego książki są dla mnie wielkim błogosławieństwem

anga | 2017-03-07
Trithemius | 2016-07-09