Rzymianka

Romana
83-7079-353-3
bookworm

Inne wydania

Adriana jest młoda i olśniewająco piękna. Wychowana została przez matkę, która przeżyła całe swoje dorosłe życie w przekonaniu, że nawet jeżeli miała kiedyś szansę na szczęśliwe i dostatnie życie, straciła ją przez ciążę i małżeństwo z ojcem Adriany. Teraz chce by córka nie powtórzyła jej losu i nie utrzymywała się tak jak ona z bieliźniarstwa, ale została kurtyzaną.

Marcin | 2013-07-19

Trudno powiedzieć, czy ta powieść nadal może uchodzić za obsceniczną. Niektóre fragmenty trącą myszką, a był przecież czas, gdy powieść Moravii uchodziła za skandalizującą. Mimo wszystko niełatwo jest pozostać obojętnym wobec tej historii, opowieści o wrażliwej, na swój sposób dobrej przecież prostytutce i o jej toksycznych związkach z pewnym kryminalistą oraz histerycznym, lewicującym intelektualistą. W książce jest wiele trafnych i po dziś dzień aktualnych obserwacji obyczajowych. Ogólnie ta "staromodna" historia nie tylko może się podobać (a chwilami nawet zachwycać), ale zmusza też do myślenia o tym, na ile role przez nas odgrywane stanowią rezultat naszego własnego, autonomicznego wyboru.

Daisy | 2014-05-27
Przeczytana: 24 maja 2014

Wspaniała analiza psychologiczna bohaterki. Wydaje się, jakby sam Moravia był kiedyś kobietą, bo tak trafnie i sugestywnie opisuje przeżycia wewnętrzne, dylematy, uczucia kobiety. W ogóle powieść jest bardzo realistycznym i głębokim obrazem relacji pomiędzy kobietą a mężczyzną. Przepiękny język.

majkabally | 2012-09-15
Przeczytana: 15 września 2012

Zaskakujące, że napisał to mężczyzna. Już się rozglądam za pozostałymi jego pozycjami. Dość przygnębiające jest życie prostytutki -to każdy może podejrzewać, ale jej naiwna dobroć na początku rozczula, potem denerwuje, by na koniec smucić.
Warto.

Cape | 2011-08-18
Przeczytana: 2010 rok

Recz dzieje się w Rzymie w okresie rządów Mussoliniego. Opowieść o młodej atrakcyjnej Adrianie, pragnącej za wszelką cenę kochać i być kochaną. Ona kocha niegrzecznego faceta a on ją wykorzystuje. Zawód miłosny i ludzie wokół (m.in matka) powodują, że Adrianna zostaje prostytutką.
Książkę przeczytałam jednym tchem. Jest prosta. Niektórzy mówią że zbyt prosta i naiwna. Być może ale wystarczy akcję umieścić tu i teraz, dać młodą singielkę i przypuszczam, że byłaby hiciorem. Przyznam szczerze, że nie wiedziałam że to arcydzieło literatury. I cieszę się, że nie wiedziałam - być może byłabym rozczarowana. A tak przeczytałam bez obciążenia i polecam Wam gorąco.

Alex405 | 2016-02-22
Przeczytana: 2002 rok

Jeden z klasyków światowej literatury. Czytając tą książkę wielokrotnie zastanawiałam się, czy tytułowa bohaterka jest wyrachowana czy też stała się ofiarą świata, w którym żyje i niespełnionych ambicji matki. Świata, w którym młoda, piękna dziewczyna może jedynie marzyć o "dobrym" zamążpójściu. Świata, w którym bardziej niż uczucia liczy się zasobność portfela. I choć w wielu momentach złościłam się na Adrianę, to wzbudziła też we mnie trochę sympatii i współczucia.

pijana_z_niemocy | 2013-12-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Najbardziej irytujaca główna bohaterka wszech czasów. Tekst naprawdę godny uwagi, ale tresc niespójna, irytująca czytelnika ponad wszelką miarę, zdradzająca zakończenie na każdym kroku. Mimo wszystko, czyta sie szybko i gdyby nie głupota Adriany, caly ten fatalizm jej życia i cechy tekstu, które wymieniam wyżej, moglabym ta pozycje polecic. Ale nie polecam. Nie daję gwiazdek, bo mam mieszane uczucia. Tekst jest dobry! Ale taki styl i wywody, przemyślenia, nie pasują mi do niewykształconej, naiwnej i po prostu glupiej prostytutki. Męczyłam się strasznie sluchajac tych jej glupot. Nie radze powtarzac mojego bledu :)

Alek | 2011-08-30
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 30 sierpnia 2011

Historia pierwowzoru "galerianki" żyjącej w czasach faszystowskich Włoch. Dwudziestoparolatka o inteligencji planktonu z przemyśleniami płytszymi niż przeciętna czternastolatka mająca dwie komórki mózgowe (jedna odpowiedzialna za oddychanie a druga zapasowa). Ksiązka nudna i naiwna, fabuła nieciekawa i przewidywalna. Jak dla mnie - porażka, ale zapewne są ludzie którzy nawet w inteligencji planktonu będą doszukiwali się przesłania, morału i drugiego dna.

wojszal | 2016-02-07
Przeczytana: 04 lutego 2016

Adriana jest symbolem. Symbolem życia w pułapce biedy, w potrzasku beznadziejności. Symbolem egzystencji w koszmarze męskiej dominacji, gdzie miłość, cherlawa i chora, nie potrafi rozwinąć skrzydeł.
Adriana nigdy nie umrze, bo symbole są ponadczasowe. Adriana nie umrze, bo cierpienie jest nieśmiertelne.
Ludzie umierają. I pozostawiają po sobie grzechy, rozmnażające się w Tobie i we mnie. W każdym z nas.

dorotka | 2013-10-29

Lektura "Rzymianki" zdawała się trwać wiecznie, rozciągać w jakiś cudowny sposób w nieskończoność, do czego zapewne przyczyniła się nad wyraz przewidywalna i wtórna fabuła, zbyt pochlebnie rozciągnięta na 400 stron. Nic tu nie zaskakuje, nie wzbudza emocji i w sumie podziwiam osoby, które przebrnęły do końca tej mdłej powieści (w tym samą siebie).

Cruella | 2013-10-02
Przeczytana: 25 września 2013

Główna bohaterka jak dla mnie jest dosyć głupia i niezbyt interesująca, ale fabuła książki nie jest najgorsza, więc niech bd, że książka jest "dobra"

Weekend w Rzymie

Najlepsze na świecie kawa i lody, pełne słońce, spiekota, papugi w parkach, starożytne ruiny, język włoski... Właściwie dlaczego by nie pojechać do Rzymu? Dla tych, którzy wybierają się do stolicy Włoch, polecamy książki, które wprowadzą Was w klimat tego miasta nad Tybrem.

Czytamy w weekend

Powrót dobrej pogody czy deszcz? Nie wiadomo, czego spodziewać się po tym majowym weekendzie. Wytrawny czytelnik wzrusza ramionami na te błahe pogodowe rozważania: ma coś do czytania, po nim choćby potop. My już wybraliśmy książki, z którymi spędzimy najbliższe dwa dni. A Wy?