Henderson król deszczu

Tłumaczenie: Krystyna Tarnowska
Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Henderson the Rain King

Bohaterem "Hendersona, króla deszczu", powieści wydanej w 1959 r., jest amerykański milioner, weteran drugiej wojny światowej, dwukrotnie żonaty, mężczyzna o niepospolitej sile i wrodzonej brutalności. Dręczący go niepokój wewnętrzny każe mu zostać hodowcą świń, uczyć się gry na skrzypcach, aż wreszcie wyruszyć w podróż do Afryki. Po wielu barwnych, fantastycznych przygodach wraca do kraju odmieniony, zdolny do miłości i czynienia dobra.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

kos | 2016-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2016

Dobra książka. Saul Bellow jest niezawodny, zaś jego pióro mistrzowskie jak zwykle. Powoli oswajałam się z głównym bohaterem: Hendersonem, drażnił mnie swoją szorstkością, gburowatością, chamstwem, krzykliwością... a potem powoli zaczęła rodzić się sympatia, zrozumienie, akceptacja, ciekawość. Niesamowita historia wewnętrznej przemiany człowieka, wydawać by się mogło niezdolnego do jakiejkolwiek zmiany... A jednak. Warunkiem, by to zaczęło się dziać była decyzja podjęta przez niego samego. Refleksja płynąca z tej książki dla mnie, dla mojego życia dotyczy właśnie determinacji by chcieć coś zmienić i zrobić to! Nie ustawać w drodze, nie cofać się. Nie bać się. Jest taka scena w książce, kiedy Henderson zmobilizowany przez zaprzyjaźnionego afrykańskiego króla padł na kolana i zaczął ryczeć jak lew. Wyrzucił z siebie wszystko co niewykrzyczane, cały ból, cierpienie, wstyd, wściekłość. Ryczał tak przez wiele dni pod rząd... Ja mam ochotę teraz tak poryczeć!!! Wyzwalające. Zachęcam do...

hanarafa | 2012-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2012

Napisać w skrócie nie sposób, bo skrót oznacza uproszczenia a główny bohater to chaos strzępków wirujących na wietrze losu, ale też krwisty poszukiwacz własnego sensu.
Książka do czytania nieśpiesznego i przemyślanego. Znacznie nabiera walorów jeśli posiada się swój bagaż doświadczeń.
Jak żyć i po co to? Te dwa pytania wyłażą nieustannie, przeciskając się przez treść, wikłającą się na kartach.
Najtrudniejsza droga poznania to ta do nas samych. Okupujemy tę znajomość boleśnie, ale tylko tak stajemy się prawdziwi.
Nie kłamie się w obliczu śmierci.
Są zdarzenia, gdy stan naszego konta i pozycja społeczna, i wiek są nic nie warte, zdarzenia, które obnażają istotę naszego "ja" i o tym jest ta książka.

analogman | 2014-12-23

Książka o szukaniu sensu życia. Co jest w nim ważne? Ludzie a może byty materialne? W jaki sposób życie ułożone, przewidywalne wyniszcza naszą kreatywność? Odkryciu własnego "ja" czasami sprzyja cierpienie, a gdy śmierc zagląda nam w oczy, nikt nie kłamie. Oprócz głęboko ukrytych przekazów, nauk moralnych książka jest w zasadzie monologiem-rzeką. Częste retrospekcje, brak chronologii w zdarzeniach może przeszkadzać. Do powolnego czytania, delektowania się. Zdecydowanie nie dla każdego oraz nie na jeden wieczór.

P.S Opinia użytkownicznkia hanarapa (?) trafia w samo sedno

AnnaSikorska | 2015-11-26

Autor ma specyficzny styl, do którego trzeba przywyknąć, aby dostrzec piękno, niezwykłość opowiadanych historii.
Opowieść o prostym i brutalnym milionerze z Ameryki. Henderson skończył studia, ale nie zdobył na nich ogłady. Na złość sobie i rodzinie wyprawia się na front wojny. Wraca stamtąd jeszcze bardziej brutalny, prosty i z pogłębionymi problemami psychicznymi. Rani bliskich, sieje emocjonalne spustoszenie. Robi wszystko, aby nie dało się go lubić. Prosty język jakim posługuje się autor podkreśla zwierzęcość i brak ogłady bohatera, który zostaje hodowcą świń. Wydaje się, że jest to osobowość, która nie może ulec zmianie i pewnie tak, by było.
Podróż poślubna jego dobrego przyjaciela i misja fotografowania oraz poznawania nieodkrytych części świata sprawia, że trafia do Afryki. Brak umiejętności życia w stadzie przyczyniają się do szybkiego odłączenia się od współtowarzyszy. Dopiero samotny kontakt z kulturami pierwotnymi i srogą naturą pozwalają mu „dorosnąć”.
Książka, wbrew...

Alen | 2017-01-16

Wzruszająca, pełna głębokich refleksji pozycja. Moim skromnym zdaniem powinan być w kanonie lektur. Warto ludkowie moi mili.

Anuszka | 2014-05-31

Główny bohater ciągle czegoś chce. A właściwie energicznie poszukuje tego, co mógłby chcieć. W poszukiwaniu tego "czegoś" udaje się w spontaniczną podróż do odległej Afryki. Nie do końca jestem pewna, czy w końcu udało mu się to "coś" odnaleźć.

To taka książka o tym, że warto mieć cel w życiu. Że warto kochać otaczający nas świat i ludzi, którzy zechcieli się w nim pojawić.

Jak dla mnie - trochę nudna, pod względem przydługich opisów, skupiających się na rozważaniach Hendersona o podłożu chyba-filozoficznym. Myślę, że aby zacząć czytać tę powieść trzeba mieć czas i chęć na poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytanie w życiu każdego z nas - po co żyć? Niezaprzeczalnie, mi osobiście zabrakło tych atrybutów, gdy pogrążyłam się w lekturze. Myślę sięgnąć po nią drugi raz, z innym nastawieniem.

| 2012-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2012

Afrykańska podróż i jeden wielki monolog głównego bohatera. Świetny język powieści i przesympatyczny, pełnokrwisty narrator. Chociaż może słowo sympatyczny do niego nie pasuje - jest za grzeczne:)

GabrielL Kamiński | 2011-07-27
Przeczytana: 19 sierpnia 1983

Historia przemiany jaką każdy z nas może osiągnąć, gdy z jednej strony nie jest ślepo zapatrzony w swoje Ego, a z drugiej, kiedy "otworzy" się na ludzi i świat

nuvolau | 2013-03-15

To ulubiona książka Ally McBeal. Ciekawe, czy będzie też moja?

Rafał | 2017-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2017

Słaba, na wskroś post-kolonialna. W dodatku przemyślenia i wnioski jakie autor wciska czytelnikom brzmią jak z pierwszego lepszego "poradnika" jak być szczęśliwym. Nudna i bez jakiejkolwiek interesującej myśli, spostrzeżenia.