ROZWIŃ ZWIŃ

Rzymianka

Okładka książki Rzymianka
Alberto Moravia Wydawnictwo: Muza Seria: Biblioteka Bestsellerów literatura piękna
literatura piękna
Biblioteka Bestsellerów
Romana
Muza
1995-01-01
1974-01-01
83-7079-353-3
Zofia Ernstowa
powieść włoska obyczaj społeczeństwo kobieta prostytucja

więcej Więcej

2072

Wieki temu przeczytałam "Rzymiankę" i wtedy była to powieść może nie skandalizująca, ale działająca na wyobraźnię. Teraz, po latach przeczytałam ją ponownie i nie dziwię się słabym opiniom. Nowemu pokoleniu nie spodoba się styl - rozwlekły, ciężki, historia Adriany też nie powali na kolana. W dobie Blanki Lipińskiej i iluś tam "Twarzy Greya" "Rzymianka trąci myszką....

Bardzo dobra książka dla młodych osób wchodzących w dorosłe życie. Tak jak w przypadku "Matki i córki", w "Rzymiance" zadziwia mnie doskonała znajomość ludzkiej psychiki, zwłaszcza kobiet (narratorem jest również kobieta). Pouczające. Polecam.

Fabuła prościutka. Młodziutka dziewczyna wepchnięta na drogę prostytucji przez toksyczną matkę, spotyka skurczybyka, który bezczelnie wykorzystuje jej miłość. Aż denerwuje jej dobre serce i naiwność. Świetnie przedstawieni, wyraźni bohaterowie w faszystowskim Rzymie. Bolą pytania, które nasuwają się po przeczytaniu książki.

Autobiograficzne wyznania rzymskiej panny lekkich obyczajów z czasów przedwojennego faszyzmu. Rewelacyjna psychologia postaci plus wspaniałe dialogi oddające styl tamtej epoki. Obawiałem się, że wszystko to już się mocno zdeaktualizowało, ale nie. Nadal czyta się to wyśmienicie.

Jeden z klasyków światowej literatury. Czytając tą książkę wielokrotnie zastanawiałam się, czy tytułowa bohaterka jest wyrachowana czy też stała się ofiarą świata, w którym żyje i niespełnionych ambicji matki. Świata, w którym młoda, piękna dziewczyna może jedynie marzyć o "dobrym" zamążpójściu. Świata, w którym bardziej niż uczucia liczy się zasobność portfela. I choć w...

Adriana jest symbolem. Symbolem życia w pułapce biedy, w potrzasku beznadziejności. Symbolem egzystencji w koszmarze męskiej dominacji, gdzie miłość, cherlawa i chora, nie potrafi rozwinąć skrzydeł.
Adriana nigdy nie umrze, bo symbole są ponadczasowe. Adriana nie umrze, bo cierpienie jest nieśmiertelne.
Ludzie umierają. I pozostawiają po sobie grzechy, rozmnażające się w...

czytałam jakieś 10 lat temu - z chęcią jeszcze kiedyś do niej powrócę

Wspaniała analiza psychologiczna bohaterki. Wydaje się, jakby sam Moravia był kiedyś kobietą, bo tak trafnie i sugestywnie opisuje przeżycia wewnętrzne, dylematy, uczucia kobiety. W ogóle powieść jest bardzo realistycznym i głębokim obrazem relacji pomiędzy kobietą a mężczyzną. Przepiękny język.

Najbardziej irytujaca główna bohaterka wszech czasów. Tekst naprawdę godny uwagi, ale tresc niespójna, irytująca czytelnika ponad wszelką miarę, zdradzająca zakończenie na każdym kroku. Mimo wszystko, czyta sie szybko i gdyby nie głupota Adriany, caly ten fatalizm jej życia i cechy tekstu, które wymieniam wyżej, moglabym ta pozycje polecic. Ale nie polecam. Nie daję...

Lektura "Rzymianki" zdawała się trwać wiecznie, rozciągać w jakiś cudowny sposób w nieskończoność, do czego zapewne przyczyniła się nad wyraz przewidywalna i wtórna fabuła, zbyt pochlebnie rozciągnięta na 400 stron. Nic tu nie zaskakuje, nie wzbudza emocji i w sumie podziwiam osoby, które przebrnęły do końca tej mdłej powieści (w tym samą siebie).

• Przeczytane dawno temu
  • Italia