Gość weselny

Tłumaczenie: Agnieszka Glinczanka
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Member of the Wedding

Frankie Addams, 12-letnia dziewczynka o androginicznym wyglądzie, przechodzi bardzo ciężki dla siebie czas, kiedy nie znajduje akceptacji w oczach koleżanek z sąsiedztwa. Swój czas spędza więc najczęściej w towarzystwie czarnoskórej pokojówki Bernice i młodego chłopca z sąsiedztwa - Johna Henry. Kiedy jej brat Jarvis szykuje się do ślubu z Janice, Frankie marzy o wyjeździe z miasta razem z nowożeńcami. Niebawem wkracza w trudny okres dojrzewania.

źródło opisu: PIW, 1964

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=89665

Wyobcowana, niezrozumiana, pełna frustracji, samotna 12-to letnia Frankie Addams wszelkimi sposobami próbuje znaleźć swoje miejsce w życiu. To powieść o poszukiwaniu tożsamości, o braku przynależności, nieporadności dziecka, które wchodzi w wiek dorastania i nie potrafi zdefiniować własnych uczuć, odczuć, i tego co wiek ten przynosi. Sytuację komplikuje brak wiarygodnych dorosłych, bo jedyną osobą z którą Frankie toczy dialog, to czarnoskóra gospodyni, czyli de facto osoba która sama stoi w stosunku opresyjnym do otaczającej rzeczywistości.
To bardzo smutna walka dojrzewającej dziewczynki, dla której świat jest obcy, i do którego nie ma ją kto wprowadzić.

myshon76 | 2015-01-15
Przeczytana: 09 lutego 2015