Wykształcona Amerykanka

1974-01-01
1974-01-01
Maria Skroczyńska-Miklaszewska
opowiadania

Pod takim polskim tytułem wydany został w Polsce wybór czterech opowiadań Johna Cheevera, laureata Nagrody Pulitzera za rok 1979.

Każde z czterech opowiadań prowadzone jest według podobnego schematu i reguł – przybliża koleje losu damsko-męskiej relacji (głównie małżeństwa) przedstawicieli „klasy średniej” w USA lat 70. XX w. Domy z basenami, przyjęcia z listą gości układaną według ich statusu społecznego, kult pieniądza, samochodów, drogich prezentów, futer, życia na pokaz i… skoków w bok.

Wynurza się z tej pozycji obraz społeczeństwa pełnego goryczy, pędzącego ku załamaniu nerwowemu z prędkością śnieżnej lawiny. Nawet jeśli jest to portret przerysowany, odbity w krzywym zwierciadle… Ech, czy to nie brzmi znajomo?

Wyraźnie zarysowuje się (niestety) wizja kobiety jako „źródła zła” – niezależnie od wykształcenia jest tą, która doprowadza mężczyznę do zguby.

Pozycja dla niewrażliwych na tematy dyskryminacji fanów kultury amerykańskiej.
---

Ania

Książka zawiera cztery opowiadania. Są to kolejno: "Brygadier i golfowa wdowa", "Cnotliwa Klaryssa", "Wykształcona Amerykanka" oraz "Pływak". Nie są to arcydzieła lub opowiadania szczególnie wybitne. Według mnie są jednak więcej niż bardzo dobre. Zdecydowanie wyróżniające się.
Wszystkie ukazują średnio zamożnych Amerykanów. Wiodą oni życie na dość wysokim poziomie, z zewnątrz wydaje się, że jest to życie szczęśliwe i spokojne. Tak jednak nie jest. Lęk przed bankructwem, zdrady, strach, brak zrozumienia - to wszystko wynurza się na powierzchnię przy dokładniejszym i bardziej szczegółowym oglądzie ich życia. Brak skrystalizowanych zasad moralnych i odpowiednich życiowych priorytetów to choroby toczące środowisko amerykańskich klas średnich. Obraz tych ludzi w gruncie rzeczy jest smutny i dość przygnębiający. Autor umiejętnie, czasem subtelnie daje czytelnikowi wgląd w życie bohaterów bez zbędnych nauk i mów natury etycznej. Wraz z autorem obserwujemy, a wnioski wyciągamy sami.
8/10 bez wątpienia słusznie się należy w ocenie ogólnej. 8/10 to wyraz poziomu mojego literackiego zachwytu i czytelniczych wrażeń. Cztery ciekawe i interesujące opowiadania w jednej książce.

Podobały mi się te opowiadania.

Podobały mi się te opowiadania.

• 23⭐️ Parnasse/symbolizm
  • 366 książek w 366 dni (2016)
  • - Seria: KOLIBER
  • Proza