Carson McCullers

(Lula Carson Smith)

Pisarka amerykańska. Zajmowała się w swych utworach duchową izolacją społecznych wyrzutków na południu USA. Nazwisko miała po mężu, urodziła się jako Lula Carson Smith. Pochodziła z dość zamożnej rod... Pisarka amerykańska. Zajmowała się w swych utworach duchową izolacją społecznych wyrzutków na południu USA.

Nazwisko miała po mężu, urodziła się jako Lula Carson Smith. Pochodziła z dość zamożnej rodziny (ojciec był zegarmistrzem i jubilerem). Jako siedemnastolatka pojechała do Nowego Jorku, gdzie miała uczyć się w szkole muzycznej, ale wybrała kursy pisania i karierę literacką.

W 1935 roku przeniosła się do Północnej Karoliny. Wkrótce powstały jej trzy najbardziej znane utwory: powieści "The Heart Is a Lonely Hunter" (1940, "Serce to samotny myśliwy", wydanie polskie 1964) i "Reflections in a Golden Eye" (1941) oraz nowela "The Ballad of the Sad Cafe". Obie powieści sfilmowano (odpowiednio 1968 i 1967 rok).

Z mężem (od 1937 roku) rozstała się po paru latach z powodu obustronnych zdrad homoseksualnych. Po kolejnych kilku latach wzięli znów ślub, po dalszych ośmiu on popełnił samobójstwo.

W 1940 roku McCullers przeniosła się ponownie do Nowego Jorku, gdzie obracała się w kręgach elity artystycznej. Po wojnie mieszkała głównie w Paryżu. Kolejny znany jej utwór to powieść "The Member of the Wedding" (1946).

Pisarka cierpiała na kilka chorób - reumatyczną, apopleksję, alkoholową. W wieku 31 lat miała już całkowicie sparaliżowaną lewą stronę ciała. Zmarła po krwotoku mózgowym.

źródło opisu: wikipedia

źródło zdjęcia: wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
26 współczesnych opowiadań amerykańskich
26 współczesnych opowiadań amerykańskich
Carson McCullers, Mary McCarthy, Irwin Shaw, Jerome David Salinger, James Thurber, Shirley Jackson, Flannery O'Connor, Hortense Calisher, William Saroyan, Marjorie Kinnan- Rawlings, Bernard Malamud, Dorothy Canfield Fisher, Jean Stafford, William March, Kay Boyle, Frances Gray Patton, Jessamyn West, Jesse Stuart, Martha Gellhorn, Wallace Stegner, Nelson Algren, Edward Newhouse, Jerome Weidman, J. F. Powers, Peter Taylor, Louis Auchincloss

7,18 (17 ocen i 2 opinii)
czytelników: 155 | opinie: 2 | ocena: 7,18 (17 głosów)
Ballada o smutnej knajpie
Ballada o smutnej knajpie
Carson McCullers

6,69 (45 ocen i 5 opinii)
Ballada o smutnej knajpie Seria: Biblioteka Jednorożca
"Miłość jest to wspólne doświadczenie dwojga ludzi - ale fakt, że jest to doświadczenie wspólne, nie oznacza, że jest ono całkiem takie samo dla obu osób, których dotyczy. Zawsze jest ten, kto ko...
czytelników: 163 | opinie: 5 | ocena: 6,69 (45 głosów) | inne wydania: 2
Das Herz ist ein einsamer Jäger
Das Herz ist ein einsamer Jäger
Carson McCullers

0 (0 ocen i 0 opinii)
Das Herz ist ein einsamer Jäger Seria: Süddeutsche Zeitung Bibliothek [Romane]
Ausgerechnet von einem Gehörlosen fühlen das sensible Mädchen Mick Kelly, der ruhelos umherziehende Sozialrevolutionär Jake Blount, der grüblerische Wirt Biff Brannon und der schwer kranke schwarze Ar...
czytelników: 0 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Gość weselny
Gość weselny
Carson McCullers

6,5 (12 ocen i 1 opinii)
Gość weselny
Frankie Addams, 12-letnia dziewczynka o androginicznym wyglądzie, przechodzi bardzo ciężki dla siebie czas, kiedy nie znajduje akceptacji w oczach koleżanek z sąsiedztwa. Swój czas spędza więc najczęś...
czytelników: 81 | opinie: 1 | ocena: 6,5 (12 głosów)
Serce to samotny myśliwy
Serce to samotny myśliwy
Carson McCullers

7,06 (590 ocen i 63 opinii)
Serce to samotny myśliwy Seria: Kolekcja 70 lat Empik
Jedna z najważniejszych pozycji amerykańskiej prozy XX wieku. Ponadczasowe, przejmujące studium ludzkich emocji, pełne refleksji nad samotnością i odmiennością. Życzliwy dla wszystkich głuchoniemy J...
czytelników: 1915 | opinie: 63 | ocena: 7,06 (590 głosów) | inne wydania: 7
The Ballad of the Sad Cafe and Other Stories
The Ballad of the Sad Cafe and Other Stories
Carson McCullers

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
W zwierciadle złotego oka
W zwierciadle złotego oka
Carson McCullers

6,38 (21 ocen i 1 opinii)
W zwierciadle złotego oka Seria: Nike
Akcja rozgrywa się w prowincjonalnej bazie wojskowej w Georgii. Weldon Penderton, sfrustrowany oficer o skłonnościach homoseksualnych, zafascynowany jest młodym szeregowcem Wiliamsem. Ten zwraca nat...
czytelników: 106 | opinie: 1 | ocena: 6,38 (21 głosów)
Zegar bez wskazówek
Zegar bez wskazówek
Carson McCullers

6,86 (21 ocen i 5 opinii)
Zegar bez wskazówek Seria: Nike
To historia konfliktu pokoleń, dziadka i wnuka. Niezwykły styl McCullers sprawia, że czytelnicy nie stają się jedynie świadkami opisywanych zdarzeń, ale w nich współuczestniczą.
czytelników: 98 | opinie: 5 | ocena: 6,86 (21 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze (1)

8
824
1575
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (20)

Czytelnicy (824)

Cytaty tego autora (8)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
Dobrze wyjść z pisarzem: Karen Blixen, Carson McCullers i Marilyn Monroe

Nieprawdopodobne spotkanie, do którego rzeczywiście doszło. Carson McCullers zaprosiła na lunch Karen Blixen i Marilyn Monroe. Panie bawiły się fantastycznie w swoim towarzystwie. Legenda (stworzona później przez McCullers) głosi, że imprezę zakończyły, tańcząc razem na stole.


więcej
Mariusz Czubaj odpowiedział na Wasze pytania!

Na początku czerwca zbieraliśmy pytania do Mariusza Czubaja, autora m.in. "Piątego beatlesa, który ukazał się pod naszym patronatem. Dzisiaj publikujemy jego odpowiedzi! Dowiecie się m.in. jakie książki czyta, oprócz kryminałów, czy chodzi z dyktafonem w ręce i jak zdobywa materiały do swoich książek. Zapraszamy do lektury waszego wywiadu z Mariuszem Czubajem!


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd