The Go-between
Agnieszka

„Posłaniec” znany jest już w Polsce z pamiętnej przeróbki filmowej Josepha Loseya, nakręconej według scenariusza napisanego wspólnie z wybitnym dramaturgiem Haroldem Pinterem. W pierwowzorze literackim autor wkłada całą opowieść w usta tytułowego posłańca, Leo Colstona, który po półwieczu, samotny i nieszczęśliwy, odnajduje swój pamiętnik z 1900 roku i z dystansu lat tonem zabarwionym lekką ironią relacjonuje przeżycia w wiejskiej rezydencji Brandham Hall, gdzie jako trzynastoletni chłopiec spędził niezapomniane lato. Pogodne i szczęśliwe wakacje stają się dramatycznym i ważnym epizodem w życiu bohatera. Od chwili, gdy przejął rolę pośrednika między piękną panną ze dworu a prostym farmerem, jest nie tylko świadkiem, ale i ważną postacią dramatu, który rozgrywa się w pięknej scenerii wsi angielskiej.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1978

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

SanaeAiko | 2012-08-14
Przeczytana: 11 sierpnia 2012

Książka będąca konfrontacją wewnętrznych przeżyć 13letniego chłopca z tak odmiennym, niezrozumiałym światem dorosłych. Leo wychowywany w skromnym domu przez opiekuńczą matkę, zwalczywszy prześladowania w szkole, został zaproszony do domu swojego przyjaciela, którego życie i całe otoczenie jest zupełnie inne niż jego. Próbując znaleźć zaufanie i oznaki sympatii niejednokrotnie napotyka coś odwrotnego, ale w końcu na jakiś czas staje się bohaterem i ulubieńcem. "Czym jest romansowanie?" - pyta jednego z dorosłych bohaterów. Myśląc, że jest to coś głupiego, nie wie, że sam jest pośrednikiem, posłańcem pomiędzy zakochanymi ludźmi. Jego rola okaże się jednak o wiele większa i zmieniająca życie wielu dorosłych...

Róża_Bzowa | 2012-01-23
Przeczytana: 22 stycznia 2012

Książka, która jest na liście "1001 książek, które musisz przeczytać".
Czytałam z zainteresowaniem. Ot, zwykła sobie historia-wspomnienie, nic nadzwyczajnego. Byłam już bardzo przekonana o nijakości tej powieści, gdy nagle - uśpiwszy moją czujność sennością reminiscencji - autor serwuje niespodziankę. A w ostatnim rozdziale kolejną.
Ciekawe studium pamięci, wpływu drobnych (i wielkich) decyzji na nasze życie oraz tożsamość. Na dokładkę zaś różne wizje tego samego wydarzenia u różnych osób.
Polecam zwłaszcza miłośnikom "Pokuty".

czytankianki | 2012-01-05

Przeczytana: 23 kwietnia 2016
Maryna Over | 2015-08-05
polaris | 2015-05-19
Zacząć jak mistrz

Książki nie należy oceniać po okładce, to wszyscy wiemy. Ale wiemy też, że ma się tylko jedną szansę na zrobienie pierwszego wrażenia. Pierwsze zdanie każdej książki to jakby otwarcie drzwi do nowego świata. Musi być intrygujące, zaciekawić albo zaszokować, nie pozostawić czytelnika obojętnym. Sprawić, by chciał czytać dalej, więcej, do końca, od deski do deski, najlepiej z zapartym tchem.