Opowieści wschodnie

Tłumaczenie: Krystyna Dolatowska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Nouvelles orientales
asia

"Opowieści wschodnie" powstawały między 1928 rokiem a 1978, a więc na długiej przestrzeni czasu, a mimo to zachowały zadziwiającą jedność i czystość tonu.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988

źródło okładki: www.conrada11.pl

Voudini | 2017-11-20

Od wieków rozmaite opowieści opiewają dzieje królów, bohaterów i łajdaków – w zdecydowanej większości rodzaju męskiego. Yourcenar wykorzystuje ten schemat, rozpoczynając swe nowelki zgodnie z kanonem, by następnie go odświeżyć, wprowadzając drugoplanowe z pozoru postaci kobiece, dzierżące jednak niewidzialne nici pozwalające im powodować losem tychże królów, bohaterów i łajdaków.
Zbiór jest nieco nierówny, a niektóre nowelki przynoszą chwilę wytchnienia od powyższego wzorca. Sugestywność, z jaką autorka kreśli niewieście archetypy, oddaje siłę kobiecego poświęcenia i kobiecych namiętności, jest jednak obezwładniająca, do czego – poza uroczą alegorycznością – przyczynia się bez wątpienia zwiewny, poetycki język.

stokrotka_polna | 2015-07-30

Opowiesci wschodnie zostaly wczesniej wydane pod tytulem " I jak woda plynie". Polecam

Esotherya | 2017-09-05
Przeczytana: 06 września 2017