Rum. Życie i przygody Jana Galmota

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Rhum. L'aventure de Jean Galmot
838674362X
Kasia

"Rum" jest owocem eksperymentu pisarza z wielkim reportażem, który zanim ukazał się jako książka, publikowany był cyklicznie w tygodniku "Vu". By lepiej zrozumieć i opisać burzliwe życie Jana Galmota, deputowanego z Gujany, Cendrars udał się w jego strony rodzinne, do Dordogne, gdzie starał się wczuć w mentalność mieszkańców tych stron. Podobnie jak w całej jego prozie, tak i tutaj surowa materia rzeczywistości, pochwała siły i woli działania, nawet brutalności, splotła się z poetycką refleksją, metaforą, lirycznym obrazowaniem. Bohater "Rumu" jest iście cendrarsowską osobowością: do szaleńswa odważny człowiek czynu, genialny organizator, a zarazem marzyciel oddany ideałowi, którym było wydobycie Gujany z dna kolonialnego zacofania. Na drodze do tego celu Galmot zderza się ze zorganizowaną akcją polityczno - finansowej kliki; za pomocą wydumanej afery rumowej postanawia ona unieszkodliwić go i zniszczyć

źródło opisu: http://www.books-troszkiewicz.com.pl/

źródło okładki: http://www.books-troszkiewicz.com.pl/

Medellin | 2014-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2014

Historia bohatera - awanturnika, karierowicza, ale tak naprawdę człowieka uczciwego, który doszedł do majątku w sposób legalny pokazuje jak system polityczny może zniszczyć jednostkę.

Stanzolee | 2016-03-01
Przeczytana: 2016 rok