rozwińzwiń

Zorany ugór

Okładka książki Zorany ugór Michaił Szołochow
Okładka książki Zorany ugór
Michaił Szołochow Wydawnictwo: Czytelnik powieść historyczna
376 str. 6 godz. 16 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Поднятая целина
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1953-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1953-01-01
Liczba stron:
376
Czas czytania
6 godz. 16 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Andrzej Stawar
Tagi:
literatura rosyjska Szołochow
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
169
146

Na półkach:

Znakomita radziecka powieść. Treść traktuje o kolektywizacji wsi kozackich nad Donem. Do Gremiaczego Łogu zostaje wysłany Dybow - jeden z tzw. 25-tysiączników. Ma on zostać przewodniczącym tworzonego tam kołchozu. Po wielu problemach kołchoz właściwie udaje się utworzyć. Mamy tu z jednej strony postacie negatywne (głównie Płowcew i Latiewski ale w zasadzie po części też Jakub Łukicz Ostrownow),jak i pozytywne np. Dybow, Makar Nagulnow (osoba z dzisiejszego punktu widzenia psychicznie chora),czy też Andrzej Razmiotnow. Zabawną postacią jest dziadek Sczupak i jego opowieść o zakupie konia od cyganów. Ciekawa jest też Łuksza, początkowo żona Nagulnowa, potem zaś kochanka Dybowa. Dzisiejszego czytelnika mogą razić np. opisy wypędzenia kułaków.

Do refleksji doprowadza też sam fakt wysłania przodownika pracy Dybowa w celu założenia kołchozu. Nie wiem jak ślusarz miał sobie z tym poradzić - nawet przy najlepszym "uświadomieniu" ideologicznym. W latach 30-tych w ZSRR wysłano w takim celu właśnie 25 tysięcy przodujących robotników. Ideologicznie miało to sens, ale praktycznie sens ten był żaden. Nic dziwnego, że przy takich pomysłach ZSRR się w końcu rozleciał. Nie było też rewolucji światowej na którą tak obsesyjnie czekał Nagulnow...

Znakomita radziecka powieść. Treść traktuje o kolektywizacji wsi kozackich nad Donem. Do Gremiaczego Łogu zostaje wysłany Dybow - jeden z tzw. 25-tysiączników. Ma on zostać przewodniczącym tworzonego tam kołchozu. Po wielu problemach kołchoz właściwie udaje się utworzyć. Mamy tu z jednej strony postacie negatywne (głównie Płowcew i Latiewski ale w zasadzie po części też...

więcej Pokaż mimo to

avatar
162
38

Na półkach:

Było to moje pierwsze zetknięcie się z literaturą komunistyczną. Muszę przyznać, że jestem zadowolony! :)
Patrząc na tę książkę jako na opowieść, czyli ciąg zdarzeń, muszę przyznać, że wciąga. Szołochowowi udało się napisać tę powieść w taki sposób, że czytając kolejne zdania, nabiera się ochoty na więcej. Czytając, zaobserwowałem, że im więcej czasu siedziałem z książką w ręce, tym szybciej przelatywały mi kolejne strony.
Komunizm nie jest moją ulubioną ideologią polityczną. U Szołochowa w książce widać, że mamy odmienne zdania ;)
Polecam przeczytać "Zorany ugór" z dwóch względów:
1.Dobrze jest zasmakować także tej części literatury, która miała za zadanie pochwalać dany ustrój (w tym przypadku komunizm i władzę radziecką)
2.Jest to książka dobra sama w sobie. Ciekawie napisana, interesujący język, czasami można się uśmiechnąć...

Było to moje pierwsze zetknięcie się z literaturą komunistyczną. Muszę przyznać, że jestem zadowolony! :)
Patrząc na tę książkę jako na opowieść, czyli ciąg zdarzeń, muszę przyznać, że wciąga. Szołochowowi udało się napisać tę powieść w taki sposób, że czytając kolejne zdania, nabiera się ochoty na więcej. Czytając, zaobserwowałem, że im więcej czasu siedziałem z książką w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    46
  • Przeczytane
    35
  • Posiadam
    16
  • Chcę w prezencie
    3
  • Podsiadam
    1
  • Rosja, ZSRR
    1
  • Twórczość: Szołochow Michaił
    1
  • Przeczytane w 1986
    1
  • Rok 2023
    1
  • E-book
    1

Cytaty

Więcej
Michaił Szołochow Zorany ugór Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także