Laur i kadzidło

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Ostatni zwycięzca". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
historyczna
piotrex

Piąta część cyklu powieści historycznych, z których każdy stanowi odrębną całość opowiada o końcowym okresie panowania Jana III Sobieskiego. Były to lata pozornie pełne sukcesów militarnych, dość wspomnieć choćby odsiecz wiedeńską czy mniej znaną, a bardziej cenioną przez samego króla bitwę pod Parkanami, kiedy to dzięki niezwykłemu kunsztowi wojennemu "ostatniego zwycięzcy" z licznej armii tureckiej pozostały znikome niedobitki. Zarazem lata ofensywy dyplomatycznej owocującej nie tylko Ligą do walk z muzułmanami, ale i sojuszem z Francją i ważnym pokojowym aliansem z Moskwą.
A jednocześnie było to najbardziej tragiczne piętnastolecie Rzeczypospolitej Obojga Narodów aż do czasów saskich. Ten pozorny paradoks, a raczej ironię Historii obrazuje w niniejszej książce Kazimierz Korkozowicz.
Czytelnik znajdzie tu również dalsze dzieje dwóch przyjaciół nieodmiennie pozostających w tajnej służbie polskiego monarchy. Ich przygody i wyprawy są nie mniej pasjonujące niż w poprzednich tomach tego cyklu.

Rachela | 2015-06-10
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Piąta, ostatnia część cyklu " Ostatni zwycięzca" już za mną. Mam pewne uczucie niedosytu, bo w żadnej z dostępnych mi bibliotek nie dostałam " Oślepłych źrenic" i nie wiem jak skończyły się niektóre wątki. Co stało się z bratem Eligiuszem,wrogiem Żegonia? Jak zginął Łysobok i jak to się stało, że Paulina została żoną Zawiei? Mimo mej niezaspokojonej ciekawości " Laur i kadzidło" dosłownie pochłonęłam. Jak zawsze było zabawnie, momentami strasznie i zagadkowo. " Laur..." opowiada o końcowym okresie panowania Jana III Sobieskiego, wystarczy wspomnieć odsiecz wiedeńską, czy mniej znaną, a bardziej przez króla cenioną bitwę pod Parkanami, gdzie z licznej armii tureckiej pozostały niedobitki. Oczywiście nie mogło zabraknąć tego, co interesowało mnie najbardziej, czyli dalszych perypetii dwóch przyjaciół, Damiana Żegonia i Bogdana Zawiei, pozostających w tajnej służbie króla Jana III. Ich przygody i wyprawy są nie mniej pasjonujące niż w poprzednich tomach cyklu. Szkoda, że to już...

Morgoth | 2017-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2017