Sen Azrila. Austeria

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
830602415X

Powieści przedstawiają rzeczywistość galicyjskich miasteczek i ich żydowskich mieszkańców tuż przed I wojną światową. Ten wielki cykl (na który składają się jeszcze wcześniejsze „Głosy w ciemności” i „Echa” ), zamknięty ostatecznie dopiero w końcu lat osiemdziesiątych, w którym objawił się epicki talent Stryjkowskiego, pokazuje rozpad tradycyjnego świata, obojętność młodych na religię, ich dążenia do asymilacji z wielonarodową i wielokulturową społecznością monarchii austro-węgierskiej. W tym złożonym fabularnie cyklu Stryjkowski nakreślił zapowiedź katastrofy i zagłady Żydów w czasie następnej wojny, ale uchwycił także ostatnie blaski odchodzącego do historii świata Austro-Węgier.

Adam | 2012-06-25

Genialne opowiadania. Obrazy żywcem od Chagalla. Bóg, diabeł, miłość pokusa. Wszystko w niech jest. Opisane pięknym poetyckim językiem. Tefilin, tałes i mezuzy. Przekomarzanki i rozmowy o sprawach najważniejszych, lekkość i smutek.

Sillhre | 2013-11-08
Na półkach: Przeczytane, Judaica