Okładka książki Potęga mitu

Znak
Inne
typ
papier
7,85 (47 ocen i 3 opinie)

Opis książki

"Kiedy nasz najmłodszy syn obejrzał Gwiezdne wojny dwunasty albo trzynasty raz z rzędu, spytałem go: Dlaczego oglądasz je tak często. A on mi na to: z tego samego powodu, dla którego ty przez całe życie czytasz w kółko Stary Testament .Znalazł się w świecie nowego mitu." Kultowa już Potęga mitu jest zapisem rozmów Josepha Campbella z dziennikarzem Billem Moyersem.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
amrita | 2012-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2012

Najmądrzejsza książka, jaką kiedykolwiek czytałam! A czytałam z przerwami - po kilka stron, by przemyśleć, przetrawić, przyswoić. Na pewno powrócę do tej lektury, bo nie sposób o niej zapomnieć - skarbnica wiedzy o świecie boskim i ludzkim, czyli o jedności wszystkiego.

Lidia | 2013-12-29
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Joseph Campbell to wyjątkowo wybitna postać. Książka porusza się między kultura filozofią religią antropologią humanizmem historią biologią i wieloma innymi naukami. Dla mnie książka rzeka. Wielowymiarowa. Uważam że konieczna do przeczytania dla większości ludzi na świecie nawet nie interesujących się na co dzień tematyką mitu jako takiego. Polecam. Cieszę się że Znak wydał ja znowu.Dziś gdy już fizyka kwantowa łączona jest z naukami humanistycznymi widać jak Campbell w wielu miejscach wyprzedał czas swoimi tezami i myślami. REWELACJA!

Schweigenimwalde | 2012-07-12

Szkoda, że książka została stworzona w formie rozmowy. Ogranicza to nieco i spłyca. Mimo to przedstawia ciekawe spojrzenie na problematykę mitu, choć - np. w kwestii chrześcijaństwa - bardzo dyskusyjne.

Przemek | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

Na granicy antropologii, religioznawstwa, filozofii. Wygląda na to, że zamierzeniem było przybliżenie niełatwej tematyki jak najszerszemu gronu odbiorcy. Takie zabiegi nie zawsze się udają, łatwo zejść do dosyć infantylnego poziomu pełnego uproszczeń i w konsekwencji sprawić, że czytelnik poczuje się traktowany jak idiota. Nic z tego, świetna pozycja, w której abstrakcja i (konieczne) uogólnienia, krzyżują się z ogromną erudycją Campbella. Wszyscy tkwimy w mitach po uszy i warto to sobie uświadomić, na początek wystarczy choćby ta ciekawa książka zdolnego ucznia Junga.

Mieczysław | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

Godna uwagi książka dla miłośnika filozoficznych rozmyślań. To rozmowa w formie pytań i odpowiedzi napisana w sposób przystępny nie tylko dla filozofów.

Ryszard | 2010-11-29
Przeczytana: maj 2010

Świetna rzecz, ale szkoda, że Campbell piszę ją z perspektywy osoby, która nigdy nie żyła żadnym mitem.

Bartosz | 2013-10-14
Na półkach: Przeczytane, Non fiction
Przeczytana: 01 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest rozszerzonym zapisem rozmów, jakie znalazły się w dokumentalnym serialu telewizji PBS wyemitowanym w 1988 roku: Bill Moyers przeprowadził je w 1985 i 1986 roku z Josephem Campbellem, jednym z najbardziej znanych mitoznawców XX wieku.
Praca składa się ze wstępu pióra Moyersa oraz ośmiu rozdziałów: "Mit a świat współczesny", "Podróż do wewnątrz", "Pierwsi opowiadacze", "Ofiara i błogość", "Przygoda bohatera", "Podarunek Bogini", "O miłości i małżeństwie", "Maski wieczności".
Campbell prezentuje tu w charakterystyczny dla siebie, generalnie przystępny sposób, swoje poglądy, znane z takich prac, jak "Bohater o tysiącu twarzy", czy "Maski Boga".

Kluczowe i dla mnie najbardziej interesujące wątki dotyczą kilku fundamentalnych kwestii, takich jak istota, specyfika i rola mitów w życiu jednostki i społeczeństw, znaczenie bohatera, interpretacja religii, czy mitotwórcza rola popkultury.

Punktem wyjścia jest refleksja nad naturą życia, jako zjawiska przynoszącego w sposób - zdani...

daga | 2014-02-25

wiedzie przez życie i wiele spraw ułatwia

kajman | 2014-01-23
Przeczytana: 01 lutego 2014

Banały rozciągnięte na 256 stron.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,