Lubimyczytać.pl to:

Znak
Inne
typ
papier
7.85 (47 ocen i 3 opinie)

Opis książki

"Kiedy nasz najmłodszy syn obejrzał Gwiezdne wojny dwunasty albo trzynasty raz z rzędu, spytałem go: Dlaczego oglądasz je tak często. A on mi na to: z tego samego powodu, dla którego ty przez całe życie czytasz w kółko Stary Testament .Znalazł się w świecie nowego mitu." Kultowa już Potęga mitu jest zapisem rozmów Josepha Campbella z dziennikarzem Billem Moyersem.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
amrita | 2012-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2012

Najmądrzejsza książka, jaką kiedykolwiek czytałam! A czytałam z przerwami - po kilka stron, by przemyśleć, przetrawić, przyswoić. Na pewno powrócę do tej lektury, bo nie sposób o niej zapomnieć - skarbnica wiedzy o świecie boskim i ludzkim, czyli o jedności wszystkiego.

Lidia | 2013-12-29
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Joseph Campbell to wyjątkowo wybitna postać. Książka porusza się między kultura filozofią religią antropologią humanizmem historią biologią i wieloma innymi naukami. Dla mnie książka rzeka. Wielowymiarowa. Uważam że konieczna do przeczytania dla większości ludzi na świecie nawet nie interesujących się na co dzień tematyką mitu jako takiego. Polecam. Cieszę się że Znak wydał ja znowu.Dziś gdy już fizyka kwantowa łączona jest z naukami humanistycznymi widać jak Campbell w wielu miejscach wyprzedał czas swoimi tezami i myślami. REWELACJA!

Schweigenimwalde | 2012-07-12

Szkoda, że książka została stworzona w formie rozmowy. Ogranicza to nieco i spłyca. Mimo to przedstawia ciekawe spojrzenie na problematykę mitu, choć - np. w kwestii chrześcijaństwa - bardzo dyskusyjne.

Ryszard | 2010-11-29
Przeczytana: maj 2010

Świetna rzecz, ale szkoda, że Campbell piszę ją z perspektywy osoby, która nigdy nie żyła żadnym mitem.

Bartosz | 2013-10-14
Na półkach: Non fiction, Przeczytane
Przeczytana: 01 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest rozszerzonym zapisem rozmów, jakie znalazły się w dokumentalnym serialu telewizji PBS wyemitowanym w 1988 roku: Bill Moyers przeprowadził je w 1985 i 1986 roku z Josephem Campbellem, jednym z najbardziej znanych mitoznawców XX wieku.
Praca składa się ze wstępu pióra Moyersa oraz ośmiu rozdziałów: "Mit a świat współczesny", "Podróż do wewnątrz", "Pierwsi opowiadacze", "Ofiara i błogość", "Przygoda bohatera", "Podarunek Bogini", "O miłości i małżeństwie", "Maski wieczności".
Campbell prezentuje tu w charakterystyczny dla siebie, generalnie przystępny sposób, swoje poglądy, znane z takich prac, jak "Bohater o tysiącu twarzy", czy "Maski Boga".

Kluczowe i dla mnie najbardziej interesujące wątki dotyczą kilku fundamentalnych kwestii, takich jak istota, specyfika i rola mitów w życiu jednostki i społeczeństw, znaczenie bohatera, interpretacja religii, czy mitotwórcza rola popkultury.

Punktem wyjścia jest refleksja nad naturą życia, jako zjawiska przynoszącego w sposób - zdani...

daga | 2014-02-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

wiedzie przez życie i wiele spraw ułatwia

kajman | 2014-01-23
Przeczytana: 01 lutego 2014

Banały rozciągnięte na 256 stron.

RobertPopielecki | 2014-04-09

76. rocznica
  • Jerzy Stuhr
    67. rocznica
    urodzin
    Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
  • Ryszard Henryk Kordek
    93. rocznica
  • Alexandra Adornetto
    22. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jesper Juul
    66. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
  • Philip Carlo
    65. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    12. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku