Okładka książki Potęga mitu

Znak
Inne
typ
papier
7,86 (49 ocen i 3 opinie)

Opis książki

"Kiedy nasz najmłodszy syn obejrzał Gwiezdne wojny dwunasty albo trzynasty raz z rzędu, spytałem go: Dlaczego oglądasz je tak często. A on mi na to: z tego samego powodu, dla którego ty przez całe życie czytasz w kółko Stary Testament .Znalazł się w świecie nowego mitu." Kultowa już Potęga mitu jest zapisem rozmów Josepha Campbella z dziennikarzem Billem Moyersem.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
amrita | 2012-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2012

Najmądrzejsza książka, jaką kiedykolwiek czytałam! A czytałam z przerwami - po kilka stron, by przemyśleć, przetrawić, przyswoić. Na pewno powrócę do tej lektury, bo nie sposób o niej zapomnieć - skarbnica wiedzy o świecie boskim i ludzkim, czyli o jedności wszystkiego.

Lidia | 2013-12-29
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Joseph Campbell to wyjątkowo wybitna postać. Książka porusza się między kultura filozofią religią antropologią humanizmem historią biologią i wieloma innymi naukami. Dla mnie książka rzeka. Wielowymiarowa. Uważam że konieczna do przeczytania dla większości ludzi na świecie nawet nie interesujących się na co dzień tematyką mitu jako takiego. Polecam. Cieszę się że Znak wydał ja znowu.Dziś gdy już fizyka kwantowa łączona jest z naukami humanistycznymi widać jak Campbell w wielu miejscach wyprzedał czas swoimi tezami i myślami. REWELACJA!

Schweigenimwalde | 2012-07-12

Szkoda, że książka została stworzona w formie rozmowy. Ogranicza to nieco i spłyca. Mimo to przedstawia ciekawe spojrzenie na problematykę mitu, choć - np. w kwestii chrześcijaństwa - bardzo dyskusyjne.

Przemek | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

Na granicy antropologii, religioznawstwa, filozofii. Wygląda na to, że zamierzeniem było przybliżenie niełatwej tematyki jak najszerszemu gronu odbiorcy. Takie zabiegi nie zawsze się udają, łatwo zejść do dosyć infantylnego poziomu pełnego uproszczeń i w konsekwencji sprawić, że czytelnik poczuje się traktowany jak idiota. Nic z tego, świetna pozycja, w której abstrakcja i (konieczne) uogólnienia, krzyżują się z ogromną erudycją Campbella. Wszyscy tkwimy w mitach po uszy i warto to sobie uświadomić, na początek wystarczy choćby ta ciekawa książka zdolnego ucznia Junga.

Mieczysław | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

Godna uwagi książka dla miłośnika filozoficznych rozmyślań. To rozmowa w formie pytań i odpowiedzi napisana w sposób przystępny nie tylko dla filozofów.

Ryszard | 2010-11-29
Przeczytana: maj 2010

Świetna rzecz, ale szkoda, że Campbell piszę ją z perspektywy osoby, która nigdy nie żyła żadnym mitem.

Bartosz | 2013-10-14
Na półkach: Przeczytane, Non fiction
Przeczytana: 01 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest rozszerzonym zapisem rozmów, jakie znalazły się w dokumentalnym serialu telewizji PBS wyemitowanym w 1988 roku: Bill Moyers przeprowadził je w 1985 i 1986 roku z Josephem Campbellem, jednym z najbardziej znanych mitoznawców XX wieku.
Praca składa się ze wstępu pióra Moyersa oraz ośmiu rozdziałów: "Mit a świat współczesny", "Podróż do wewnątrz", "Pierwsi opowiadacze", "Ofiara i błogość", "Przygoda bohatera", "Podarunek Bogini", "O miłości i małżeństwie", "Maski wieczności".
Campbell prezentuje tu w charakterystyczny dla siebie, generalnie przystępny sposób, swoje poglądy, znane z takich prac, jak "Bohater o tysiącu twarzy", czy "Maski Boga".

Kluczowe i dla mnie najbardziej interesujące wątki dotyczą kilku fundamentalnych kwestii, takich jak istota, specyfika i rola mitów w życiu jednostki i społeczeństw, znaczenie bohatera, interpretacja religii, czy mitotwórcza rola popkultury.

Punktem wyjścia jest refleksja nad naturą życia, jako zjawiska przynoszącego w sposób -...

Inertia | 2014-12-24

Dużo ciekawej wiedzy zaserwowanej w postaci przyjemnego w odbiorze wywiadu. Książka, od której nie chciałem się odebrać.

LazyGirl | 2015-01-23

Bardzo kontrowersyjna książka z ogromnym błędem w kwestii religijnej dotyczącej podstaw chrześcijaństwa.

daga | 2014-02-25

wiedzie przez życie i wiele spraw ułatwia

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Lemony Snicket
    45. rocznica
    urodzin
    Czasem wystarczy powiedzieć głośno, że się czegoś nienawidzi, i usłyszeć, że ktoś się z nami zgadza, aby poczuć się lepiej nawet w najgorszej sytuacji.
  • Chris Wooding
    38. rocznica
  • Wiesław Wernic
    109. rocznica
  • Leena Krohn
    68. rocznica
    urodzin
    Ten, kto wraca, jest zawsze kimś innym niż ten, który odszedł.
  • Michel de Montaigne
    482. rocznica
    urodzin
    Nie mam tego w charakterze, aby mnie gniewało, gdy spotkam się z różnicą w zdaniach i abym nie mógł ścierpieć towarzystwa ludzi, dlatego, że myślą i rozumują odmiennie niż ja. Raczej znajduję to bardziej osobliwym gdy się trafi na zgodność w usposobieniach i zamiarach. I nigdy nie było na świecie dw... pokaż więcej
  • Janusz Meissner
    37. rocznica
    śmierci
    Mizerne są zamierzenia ludzkie wobec niezłomnych postanowień losu.
  • Józef Wittlin
    39. rocznica
    śmierci
    Stary dziad - Dunaj szumiał za Prateren jak zwykle i zanosił do morza, do Czarnego - swój wieczny spokój na przechowanie. Ostatnia fala dunajowa zabrała ze sobą na wieki uroczą melodię tego miasta, melodięm która już nie wróci, jak nie powróci nigdy do serca dobra krew, wytoczona z ludzi.
  • Carmen Laforet
    11. rocznica
    śmierci
    Może sens życia dla kobiety polega wyłącznie na tym, że ktoś ją odkryje, spojrzy na nią w taki sposób, że ona sama poczuje się ładna i promienna?
  • Kornel Filipowicz
    25. rocznica
    śmierci
    Od dzieciństwa słyszałam z ust mojej mamy i ciotek na temat mężczyzn takie zdanie, że mężczyźni są jak dzieci, że chcieliby się całe życie bawić, że ma się z nimi tylko kłopot, pożytek z nich niewielki, a przyjemność wątpliwa.
  • Henryk Rzewuski
    149. rocznica