Potęga mitu

Wydawnictwo: Znak
7,88 (50 ocen i 3 opinie)
tłumaczenie
Ireneusz Kania
The Power of Myth
Inne

Inne wydania

"Kiedy nasz najmłodszy syn obejrzał Gwiezdne wojny dwunasty albo trzynasty raz z rzędu, spytałem go: Dlaczego oglądasz je tak często. A on mi na to: z tego samego powodu, dla którego ty przez całe życie czytasz w kółko Stary Testament .Znalazł się w świecie nowego mitu." Kultowa już Potęga mitu jest zapisem rozmów Josepha Campbella z dziennikarzem Billem Moyersem.

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Podziemny labirynt
  • Nie zmienił się tylko blond
  • Te chwile
  • Krew na śniegu
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Złe psy. W imię zasad
  • Próżna
Podziemny labirynt
James Rollins

6,34 (56 ocen i opinii)
Nie zmienił się tylko blond
Agata Przybyłek

8,4 (5 ocen i opinii)
Te chwile
Herbjørg Wassmo

8,24 (25 ocen i opinii)
Krew na śniegu
Jo Nesbø

6,16 (236 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Próżna
Sylwia Zientek

7,38 (16 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
amrita | 2012-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2012

Najmądrzejsza książka, jaką kiedykolwiek czytałam! A czytałam z przerwami - po kilka stron, by przemyśleć, przetrawić, przyswoić. Na pewno powrócę do tej lektury, bo nie sposób o niej zapomnieć - skarbnica wiedzy o świecie boskim i ludzkim, czyli o jedności wszystkiego.

Lidia | 2013-12-29
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Joseph Campbell to wyjątkowo wybitna postać. Książka porusza się między kultura filozofią religią antropologią humanizmem historią biologią i wieloma innymi naukami. Dla mnie książka rzeka. Wielowymiarowa. Uważam że konieczna do przeczytania dla większości ludzi na świecie nawet nie interesujących się na co dzień tematyką mitu jako takiego. Polecam. Cieszę się że Znak wydał ja znowu.Dziś gdy już fizyka kwantowa łączona jest z naukami humanistycznymi widać jak Campbell w wielu miejscach wyprzedał czas swoimi tezami i myślami. REWELACJA!

Przemek | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

Na granicy antropologii, religioznawstwa, filozofii. Wygląda na to, że zamierzeniem było przybliżenie niełatwej tematyki jak najszerszemu gronu odbiorcy. Takie zabiegi nie zawsze się udają, łatwo zejść do dosyć infantylnego poziomu pełnego uproszczeń i w konsekwencji sprawić, że czytelnik poczuje się traktowany jak idiota. Nic z tego, świetna pozycja, w której abstrakcja i (konieczne) uogólnienia, krzyżują się z ogromną erudycją Campbella. Wszyscy tkwimy w mitach po uszy i warto to sobie uświadomić, na początek wystarczy choćby ta ciekawa książka zdolnego ucznia Junga.

Schweigenimwalde | 2012-07-12

Szkoda, że książka została stworzona w formie rozmowy. Ogranicza to nieco i spłyca. Mimo to przedstawia ciekawe spojrzenie na problematykę mitu, choć - np. w kwestii chrześcijaństwa - bardzo dyskusyjne.

Mieczysław | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

Godna uwagi książka dla miłośnika filozoficznych rozmyślań. To rozmowa w formie pytań i odpowiedzi napisana w sposób przystępny nie tylko dla filozofów.

Marquee | 2015-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Mit jaki jest każdy widzi.
To jeden z podstaowych gatunków jakie przerabiane są w szkołach. A właściwie, dlaczego? co jest takiego w mitach, że zajmują one tak ważne miejsce, czego są dowodem, czy naprawde ich potrzebujemy?
Na te i wiele innych pytań odpowiada świetna rozmowa zawrta w ksiązce pt. Potęga mitu. Utrzymana w lżejszym tonie opowieść rozmówców, jest wspaniałym poszerzeniem horyzontów na temat tego gatunku. Oby wiecej tak ciekawych opracowań, zwiazanych z dziedziną literatury.

Ryszard | 2010-11-29
Przeczytana: maj 2010

Świetna rzecz, ale szkoda, że Campbell piszę ją z perspektywy osoby, która nigdy nie żyła żadnym mitem.

Bartosz | 2013-10-14
Na półkach: Przeczytane, Non fiction
Przeczytana: 01 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest rozszerzonym zapisem rozmów, jakie znalazły się w dokumentalnym serialu telewizji PBS wyemitowanym w 1988 roku: Bill Moyers przeprowadził je w 1985 i 1986 roku z Josephem Campbellem, jednym z najbardziej znanych mitoznawców XX wieku.
Praca składa się ze wstępu pióra Moyersa oraz ośmiu rozdziałów: "Mit a świat współczesny", "Podróż do wewnątrz", "Pierwsi opowiadacze", "Ofiara i błogość", "Przygoda bohatera", "Podarunek Bogini", "O miłości i małżeństwie", "Maski wieczności".
Campbell prezentuje tu w charakterystyczny dla siebie, generalnie przystępny sposób, swoje poglądy, znane z takich prac, jak "Bohater o tysiącu twarzy", czy "Maski Boga".

Kluczowe i dla mnie najbardziej interesujące wątki dotyczą kilku fundamentalnych kwestii, takich jak istota, specyfika i rola mitów w życiu jednostki i społeczeństw, znaczenie bohatera, interpretacja religii, czy mitotwórcza rola popkultury.

Punktem wyjścia jest refleksja nad naturą życia, jako zjawiska przynoszącego w sposób -...

LazyGirl | 2015-01-23

Bardzo kontrowersyjna książka z ogromnym błędem w kwestii religijnej dotyczącej podstaw chrześcijaństwa.

Inertia | 2014-12-24

Dużo ciekawej wiedzy zaserwowanej w postaci przyjemnego w odbiorze wywiadu. Książka, od której nie chciałem się odebrać.