Potęga mitu

Ireneusz Kania
The Power of Myth
Inne

Inne wydania

"Kiedy nasz najmłodszy syn obejrzał Gwiezdne wojny dwunasty albo trzynasty raz z rzędu, spytałem go: Dlaczego oglądasz je tak często. A on mi na to: z tego samego powodu, dla którego ty przez całe życie czytasz w kółko Stary Testament .Znalazł się w świecie nowego mitu." Kultowa już Potęga mitu jest zapisem rozmów Josepha Campbella z dziennikarzem Billem Moyersem.

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Czarny świt
  • Głuchy telefon
  • Collide
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Tajemnica domu Helclów

7,33 (3 ocen i opinii)
Collide
Gail McHugh

7,49 (286 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

7,31 (16 ocen i opinii)
Oko Boga
James Rollins

7,22 (18 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

Podziemny labirynt
James Rollins

6,33 (64 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
amrita | 2012-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2012

Najmądrzejsza książka, jaką kiedykolwiek czytałam! A czytałam z przerwami - po kilka stron, by przemyśleć, przetrawić, przyswoić. Na pewno powrócę do tej lektury, bo nie sposób o niej zapomnieć - skarbnica wiedzy o świecie boskim i ludzkim, czyli o jedności wszystkiego.

Lidia | 2013-12-29
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Joseph Campbell to wyjątkowo wybitna postać. Książka porusza się między kultura filozofią religią antropologią humanizmem historią biologią i wieloma innymi naukami. Dla mnie książka rzeka. Wielowymiarowa. Uważam że konieczna do przeczytania dla większości ludzi na świecie nawet nie interesujących się na co dzień tematyką mitu jako takiego. Polecam. Cieszę się że Znak wydał ja znowu.Dziś gdy już fizyka kwantowa łączona jest z naukami humanistycznymi widać jak Campbell w wielu miejscach wyprzedał czas swoimi tezami i myślami. REWELACJA!

Przemek | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

Na granicy antropologii, religioznawstwa, filozofii. Wygląda na to, że zamierzeniem było przybliżenie niełatwej tematyki jak najszerszemu gronu odbiorcy. Takie zabiegi nie zawsze się udają, łatwo zejść do dosyć infantylnego poziomu pełnego uproszczeń i w konsekwencji sprawić, że czytelnik poczuje się traktowany jak idiota. Nic z tego, świetna pozycja, w której abstrakcja i (konieczne) uogólnienia, krzyżują się z ogromną erudycją Campbella. Wszyscy tkwimy w mitach po uszy i warto to sobie uświadomić, na początek wystarczy choćby ta ciekawa książka zdolnego ucznia Junga.

Schweigenimwalde | 2012-07-12

Szkoda, że książka została stworzona w formie rozmowy. Ogranicza to nieco i spłyca. Mimo to przedstawia ciekawe spojrzenie na problematykę mitu, choć - np. w kwestii chrześcijaństwa - bardzo dyskusyjne.

Mieczysław | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

Godna uwagi książka dla miłośnika filozoficznych rozmyślań. To rozmowa w formie pytań i odpowiedzi napisana w sposób przystępny nie tylko dla filozofów.

Marquee | 2015-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Mit jaki jest każdy widzi.
To jeden z podstaowych gatunków jakie przerabiane są w szkołach. A właściwie, dlaczego? co jest takiego w mitach, że zajmują one tak ważne miejsce, czego są dowodem, czy naprawde ich potrzebujemy?
Na te i wiele innych pytań odpowiada świetna rozmowa zawrta w ksiązce pt. Potęga mitu. Utrzymana w lżejszym tonie opowieść rozmówców, jest wspaniałym poszerzeniem horyzontów na temat tego gatunku. Oby wiecej tak ciekawych opracowań, zwiazanych z dziedziną literatury.

Ryszard | 2010-11-29
Przeczytana: maj 2010

Świetna rzecz, ale szkoda, że Campbell piszę ją z perspektywy osoby, która nigdy nie żyła żadnym mitem.

Bartosz | 2013-10-14
Na półkach: Przeczytane, Non fiction
Przeczytana: 01 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest rozszerzonym zapisem rozmów, jakie znalazły się w dokumentalnym serialu telewizji PBS wyemitowanym w 1988 roku: Bill Moyers przeprowadził je w 1985 i 1986 roku z Josephem Campbellem, jednym z najbardziej znanych mitoznawców XX wieku.
Praca składa się ze wstępu pióra Moyersa oraz ośmiu rozdziałów: "Mit a świat współczesny", "Podróż do wewnątrz", "Pierwsi opowiadacze", "Ofiara i błogość", "Przygoda bohatera", "Podarunek Bogini", "O miłości i małżeństwie", "Maski wieczności".
Campbell prezentuje tu w charakterystyczny dla siebie, generalnie przystępny sposób, swoje poglądy, znane z takich prac, jak "Bohater o tysiącu twarzy", czy "Maski Boga".

Kluczowe i dla mnie najbardziej interesujące wątki dotyczą kilku fundamentalnych kwestii, takich jak istota, specyfika i rola mitów w życiu jednostki i społeczeństw, znaczenie bohatera, interpretacja religii, czy mitotwórcza rola popkultury.

Punktem wyjścia jest refleksja nad naturą życia, jako zjawiska przynoszącego w sposób -...

Andrzej | 2015-07-12
Przeczytana: wrzesień 2013

Chesterton powiedział, że jeżeli człowiek przestaje wierzyć w Boga to zaczyna wierzyć w cokolwiek… Czytając wywiad rzekę z Josephem Campbellem raz po raz przypominało mi się to zdanie.

"Potęga mitu" to nierówna książka, niestety z przewagą nizin. Bełkot miesza się z ciekawymi spostrzeżeniami. Wywody gdzieniegdzie logiczne, na ogół nie trzymają się kupy. A wszystko podane w słabym, robiącym wrażenie pospiesznego - tłumaczeniu. Joseph Campbell - podaję za Wikipedią - "amerykański mitoznawca, religioznawca, pisarz i myśliciel. Uznawany za jednego z najwybitniejszych mitografów XX w." Wymieniany dalej obok takich myślicieli jak Mircea Eliade. Przywołuję nazwisko wielkiego Rumuna by w jakiś sposób odnieść moje wrażenia po lekturze Campbella do osoby Eliadego właśnie.

Podejście Campbella do wiary jest podejściem stricte hobbystycznym i - co zdumiewa biorąc pod uwagę, że był podobno wybitnym naukowcem - kompletnie amatorskim. Cieszy go snucie analogii pomiędzy wierzeniami ludów...

LazyGirl | 2015-01-23

Bardzo kontrowersyjna książka z ogromnym błędem w kwestii religijnej dotyczącej podstaw chrześcijaństwa.