Potęga mitu

Okładka książki Potęga mitu Joseph Campbell
Okładka książki Potęga mitu
Joseph Campbell Wydawnictwo: Znak nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The power of Myth
Znak
2022-01-01
1994-01-01
Ireneusz Kania
mit antropologia

Bardzo dobra dla dojrzałego człowieka, z wieloma rzeczami można dyskutować ale wiele fajnych ciekawostek.

Przeczytać i podać dalej.

Ocena książki sukcesywnie spadała podczas lektury z początkowej 8 do finalnej 4.

Książka chaotyczna jak chaotyczne musiały być rozmowy profesjonalnego antropologa Campbella ze ślizgającym się po powierzchni znaczeń żurnalistą Moyersem.

Campbell swobodnie krąży między mitami, wierzeniami i podaniami, dokonując szybkich analiz i porównań. Niekiedy nazbyt swobodnie i nazbyt szybkich, wręcz powierzchownych a nawet błędnych (np. zapożycznie Bożego Narodzenia z kultu Mitry jest fałszem - pierwocinami święta 25 XII były republikańskie grudniowe misteria solarne, z których ideę boskich narodzin przejęło i chrześcijastwo i późny mitraizm). Książka kierowna do przeciętnego czytelnika amerykańskiego, więc stąd te uproszczenia (z tego samego powodu zdecydowano się na pozostawinie formy dialogu, dzięki czemu przekazywane treści łatwiej docierają do konsumentów mass-kultury). Z pewnym rozbawieniem przyjmuje się wywody i argumentacje autora o wyższości kultury amerykańskiej nad europejską, w których (prawie) całkowicie pomija się 'błędy i wypaczenia' tej pierwszej. Wiele tez próbuje Campbell poprzeć wybiórczymi cytatami (chociażby z Nietzschego) - rzecz zawsze i wielce ryzykowna, podobnie jak twierdzenie, że większość wątków powtarza się w mitologiach "wszystkich kultur": nawet jeśli główne idee pojawiają się wszechstronnie (axis mundi, wielka macierz, bohater),to decydujące są szczegóły a w tych religie i kultury różnią się diametralnie. Dodatkowo autor stara sie nadać pozytywne przesłanie wszystkim swoim wynurzeniom.

Książka ma ponad 30 lat domaga się uaktualnienia o dorobek antropologii kulturowej z ostatnich dekad. Ostatecznie nieco rozczarowująca, choć może stanowić niezły wstęp dla czytelników wchodzących w tematykę.

Przeczytać i podać dalej.

Przeczytałem tylko kawałek książki, ale zachęciła mnie ona aby na Youtube obejrzeć fenomentalną serię wywiadów której ona dotyczy, polecam.

Polecam

Polecam

Poruszająca rozmowa, zmienia postrzegania mitów, religii, duchowości. Zmienia świadomość i inspiruje do refleksji. Chce się ją mieć pod ręką i móc do niej wracać.

Wywiad ze słynnym badaczem, będący popularnym wprowadzeniem w jego koncepcję monomitu. Campbell przez lata zgłębiający mitologie z całego świata stworzył swoją wizję mitologii rozumianej jako poetycko-rytualną opowieści o życiu, która inicjuje człowieka w istnienie, jego kolejne etapy i na koniec w śmierć.

Kontrowersje wokół jego metody opartej na komparystyce, której zarzucano niejednokrotnie powierzchowność, są zrozumiałe. Poza tym drażnić może jego pozbawiony wątpliwości ton wypowiedzi i zbyt natarczywa niekiedy psychoanaliza, traktowana jako remedium na niejasności i niespójność (wpisaną w każdą chyba mitologię).

Campbell krytykuje też dość bezpardonowo chrześcijaństwo (znów z pozycji psychoanalitycznych). Robi to jednak w sposób rozczarowujący, bo maluje jego obraz zaskakująco jednowymiarowy jakby spreparowany na miarę własnych uprzedzeń (złośliwie rzecz ujmując – Freud i tu miałby coś do powiedzenia). Chrześcijaństwo przedstawia niemal jako negację rzeczywistości, tworząc z niego jakiś gnostycki konstrukt, spod tej dziurawej naukowej rzetelności przebija wyraźnie osobista zadra. Zapomina zupełnie o najważniejszej kategorii chrześcijaństwa - miłosierdziu, zachwycając się jednocześnie niemal bezkrytycznie współczuciem w ujęciu buddyjskim.

Mimo tej niekrytej antypatii i oczywistych słabości sama wizja monomitu Campbella jako koncept jest zajmująca. Kiedy wskazuje na zaskakująco powtarzalne motywy w odległych od siebie kulturach, nawet zakładając uproszczenia jakim je poddaje, staje nam przed oczami panorama ludzkiej duchowości od wieków targanej identycznymi egzystencjalnymi rozterkami i przepełnioną jakże bliskimi sobie metafizycznymi tęsknotami. Bez względu na różnice kulturowe ludzie od tysięcy lat odnajdywali jeden sposób pogodzenia ze światem, którego nie są wstanie pojąć – w opowieści. Mit zadamawia nas w świecie, bez niego nie jesteśmy tylko ubodzy, ale i bezbronni – mówi Campbell.

Można mieć pewne zastrzeżenia do pewnych jego interpretacji, ale nie można odmówić rozmachu jego syntezie. I nie można nie zapytać czy dziś nie jesteśmy duchowo ubożsi i bardziej bezbronni – my, dzieci technicznych racjonalnych czasów. I czy faktycznie rozumiemy więcej ze świata – a jeszcze bardziej – z naszego życia, niż ci którzy byli przed nami? I jaka opowieść pozostanie po nas?

Kontrowersje wokół jego metody opartej na komparystyce, której...

Na podstawie opinii o tej książce liczyłem na rozprawę, która pomoze doszukiwać się mitologii w dzisiejszej pop kulturze. Dostałem pozycje na poły filozoficzną, na poły teologiczną, w której w dwóch, może trzech miejscach jest nawiązanie do współczesnych rozrywek (głównie Gwizdnych Wojen). Książka bardzo ciekawa, czytałem z dużym zainteresowaniem, ale liczyłem na coś innego.

Mieszane uczucia z przewaga pozytywnych. Dużo swietnych cytatów i myśli. Czytałem bardzo długo ale z zastanowieniem. Polecam niezdecydowanym :)

Bardzo fajna przygoda, książka skłania do wielu przemyśleń. Suplement diety przeciwko cywilizacyjnej chandrze ;)

C U D O W N E, to było cudowne doznanie czytać tę książkę. Jakby przepływała przez Ciebie tajemnica, poezja, magia, wszystko na raz. Campbell i Moyers otwierają Ci okno do tego niewidzialnego świata, który kryje się pod naszym. Jeśli ktoś ma bujną wyobraźnie, lubi pisać, lub cokolwiek tworzyć, jeśli ktoś jest wrażliwy, uduchowiony, nurtują go egzystencjonalne dylematy, dobro, zło, Bóg itd to ta książka jest dla niego. Czytając ją czujesz się jakbyś zajrzał na raz do trzydziestu ksiażek a ich esencja jest zawarta w tej jednej. Oto rozdziały:
1. Mit a świat współczesny
2. Podróż do wewnątrz
3. Pierwsi opowiadacze
4. Ofiara i błogość
5. Przygoda bohatera
6. Podarunek Bogini
7. O miłości i małżeństwie
8. Maski wieczności
Jest to wszystko napisane na luzie, momentami z humorem, innym razem cudownie poetycko!! Campbell to niezwykły człowiek, studenci z całego świata zasłuchiwali się w jego wykładach. Nawet jeśli kogoś nie interesują żadne mity ta książka jest po prostu bardzo ciekawa. Gorąco polecam!!

• Do kupienia
  • Filozofia