Ukryty wymiar

Okładka książki Ukryty wymiar Edward Thitchell Hall
Okładka książki Ukryty wymiar
Edward Thitchell Hall Wydawnictwo: Muza Seria: Spectrum nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Spectrum
Hidden dimension
Muza
1997-01-01
1976-01-01
Teresa Hołówka
psychologia alienacja

Kupiłem tą książkę ponieważ była wymagana jako jedna z pozycji przy egzaminie wstępnym na psychologię na Uniwersytecie Jagielońskim. To był rok 2003.Książka zrobiła wtedy na mnie duże wrażenie ucząc co to jest przestrzeń intymna i społeczna,oraz jak różne kultury do tego podchodzą.Trochę jest chaosu w tej książeczce ale ma mały format do torebki wejście,czyta się lekko, językiem psychologii.Taki ciekawy wstępniak. Polecam

Jak dla mnie naciągana na co zwracał uwagę w przedmowie Aleksander Wallis. Wątpliwe jest łączenie i PORÓWNYWANIE (!) zachowań zwierząt różnych gatunków i ludzi różnych kultur. Nie mniej jednak jest to książka poszerzająca w znacznym stopniu myślenie o przestrzeni człowieka i z pewnością warte jest kontynuowanie badań o proksemice.

Czy można nadawać nazwy nie ulicom, ale punktom ich styku? Czy można numerować domy nie wedle kolejno uszeregowanych budynków, ale daty ich postawienia? Tak, można. I to są właśnie przyczyny powszechnie znanego faktu: Europejczyk gubi się w japońskich miastach.

„Ukryty wymiar” to prawdopodobnie najobszerniejsza i najbardziej wyczerpująca praca poświęcona kategorii przestrzeni. Jej wpływ na ludzkie funkcjonowanie Hall rozpatruje z wielu płaszczyzn: czysto biologicznej, historycznej, świecko-sakralnej, kulturowej, dokonuje kategoryzacji przestrzeni i szeroko analizuje kwestię dystansu. Praktycznie każda postawiona w pracy teza poparta jest szeregiem ilustrujących przykładów. Jednym z głównych zainteresowań badawczych Hall’a są kwestie różnic w pojmowaniu przestrzeni pomiędzy ludźmi wschodu i zachodu oraz zdiagnozowanie uniwersalnych dla każdej kultury prawideł gospodarowania przestrzenią społeczną i indywidualną.

Mam problem z oceną tej książki... Z jednej strony dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy,a z drugiej za ciężki troszkę dla mnie "język" bo niestety, ale w tej dziedzinie jestem laikiem. Mimo wszystko warto dowiedzieć się czegoś nowego. Polecam tym co są ciekawi wpływom przestrzeni i małe "trudności" nie są przeszkodą w zdobywaniu nowej wiedzy :)

Bardzo dobra ale dosyc trudna ksiazka. Polecam kazdemu, kto interesuje sie antropologia

Dlaczego w domach Japończyków meble stoją na środku pomieszczenia a nie pod ścianami? Dlaczego Japończykom wystarczą do egzystencji w domach materiałowe przesłony zamiast grubych, litych ścian? Dlaczego Arab nie widzi nic niestosownego w chuchaniu komuś w twarz stojąc w najbliższej odległości lub w tłumie? Dlaczego Polak nie widzi nic niestosownego we wciskaniu się w kolejkę? Jaki wpływ na zachowania ludzi ma zagęszczenie miejsca zamieszkania? Te i inne kwestie porusza autor w swoich badaniach nad przestrzenią i jej postrzeganiu w różnych kulturach i nacjach.

Jedna z najbardziej ulubionych książek.

Jedna z najbardziej ulubionych książek.

Uczy naprawdę wiele.
Bagno behawioralne - czy jesteśmy jak szczury?
Jak postrzegają przestrzeń ludzie z różnych kultur?

Uczy naprawdę wiele.
Bagno behawioralne - czy jesteśmy jak szczury?
Jak postrzegają przestrzeń ludzie z różnych kultur?

Polecam tą książkę nie tylko tym, którzy w jakiś szczególny sposób interesują się kształtowaniem przestrzeni. Pomimo trudnego dla mnie początku, później staje się coraz ciekawsza, gdy autor zaczynając od pokazania różnego rodzaju eksperymentów nad zachowaniami zwierząt związanymi z przestrzenią i terytorium przechodzi do aspektów kulturowych w społeczeństwie ludzkim. To taki typ książek, przy której co stronę myśli się: "rzeczywiście, też się kiedyś nad tym zastanawiałem".

• Psychologia
  • Studia