Ukryty wymiar

Tłumaczenie: Teresa Hołówka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Spectrum". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Hidden dimension
psychologia, alienacja
Lily

"Pisząc o mych badaniach nad posługiwaniem się przez człowieka przestrzenią - przestrzenią, która odgradza się od innych, która zapełnia wokół siebie w domu i w pracy - pragnąłbym dopomóc czytelnikowi w samoidentyfikacji, w pogłębieniu doświadczenia i w przezwyciężaniu alienacji. Jako antropolog nawykłem cofać się do początków i szukać takich substruktur biologicznych, z których wyrasta dany aspekt ludzkiego zachowania. W podejściu tym szczególny nacisk kładzie się na fakt, iż człowiek - jak wszelkie zwierzę - przede wszystkim, zawsze i ostatecznie jest więźniem swego biologicznego organizmu". (fragment przedmowy Autora)

Ania | 2014-11-24

Fragment który przeczytałam był bardzo ciekawy i mam nadzieję ,że pomoże mi w zrozumieniu najbliższych zajęć z filozofii kultury gdzie będziemy rozmawiać o różnych rodzajach przestrzeni i ich rozumieniu.

kazikowy | 2013-08-13

Dlaczego w domach Japończyków meble stoją na środku pomieszczenia a nie pod ścianami? Dlaczego Japończykom wystarczą do egzystencji w domach materiałowe przesłony zamiast grubych, litych ścian? Dlaczego Arab nie widzi nic niestosownego w chuchaniu komuś w twarz stojąc w najbliższej odległości lub w tłumie? Dlaczego Polak nie widzi nic niestosownego we wciskaniu się w kolejkę? Jaki wpływ na zachowania ludzi ma zagęszczenie miejsca zamieszkania? Te i inne kwestie porusza autor w swoich badaniach nad przestrzenią i jej postrzeganiu w różnych kulturach i nacjach.

sesameszkola | 2013-11-12
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo dobra ale dosyc trudna ksiazka. Polecam kazdemu, kto interesuje sie antropologia

Marta B | 2011-06-18
Przeczytana: 29 kwietnia 2011

Polecam tą książkę nie tylko tym, którzy w jakiś szczególny sposób interesują się kształtowaniem przestrzeni. Pomimo trudnego dla mnie początku, później staje się coraz ciekawsza, gdy autor zaczynając od pokazania różnego rodzaju eksperymentów nad zachowaniami zwierząt związanymi z przestrzenią i terytorium przechodzi do aspektów kulturowych w społeczeństwie ludzkim. To taki typ książek, przy której co stronę myśli się: "rzeczywiście, też się kiedyś nad tym zastanawiałem".

Lika_87 | 2014-07-17

Mam problem z oceną tej książki... Z jednej strony dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy,a z drugiej za ciężki troszkę dla mnie "język" bo niestety, ale w tej dziedzinie jestem laikiem. Mimo wszystko warto dowiedzieć się czegoś nowego. Polecam tym co są ciekawi wpływom przestrzeni i małe "trudności" nie są przeszkodą w zdobywaniu nowej wiedzy :)

Amarcord | 2011-10-31
Przeczytana: 2002 rok

Uczy naprawdę wiele.
Bagno behawioralne - czy jesteśmy jak szczury?
Jak postrzegają przestrzeń ludzie z różnych kultur?

lumien | 2012-03-07
Przeczytana: 2004 rok

Jedna z najbardziej ulubionych książek.

barbaraniechcic | 2016-11-24
Agata Myśliwiec | 2016-11-11