Czarodzieje

Wydawnictwo: Sonia Draga
The Magicians
czarodzieje
Leonor

Czarodzieje, książka przenikliwa psychologicznie, a równocześnie niezwykle pomysłowa, to epicka opowieść o magii i innych światach, która znacznie rozszerza granice konwencjonalnego nurtu fantasy. Oddając hołd takim twórcom fantastyki jak C. S. Lewis, T. H. White czy J. K. Rowling, tworzy całkowicie oryginalny świat, w którym dobro i zło nie są czarno-białe, miłość i seks nie są proste i niewinne, a za moc trzeba zapłacić wielką cenę.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga Sp. z o.o., 2010

źródło okładki: www.soniadraga.pl

Zakręcony Druk | 2015-09-30

Książka jest bardzo nisko oceniana i uważam, że jej ocena jest zaniżona. Nie mam pojęcia czego ludzie się spodziewali po opisie, ja dostałam to co pragnęłam przeczytać i jeszcze więcej. To wspaniałe połączenie Harrego Pottera i Narnii zaserwowane z brutalnymi realiami świata młodych dorosłych. Nikt nie został łaskawie potraktowany przez los, każda postać ma ukształtowany charakter i spełnia swoje zadanie na stronach tej opowieści. Wulgaryzmy i sceny erotyczne pojawiające się niekiedy nadają powieści realizmu. Dodatkowo całość jest przesiąknięta bajkową oprawą, która nie jest tak miła jak wydawało nam się w dzieciństwie. Pojawia się tu wiele wątków przez co mamy miks, coś nowego i unikatowego. Gdyby nie 2 rozdziały, które dłużyły mi lekturę, książka z pewnością zasługiwałaby na 10. Polecam, a ja w tym czasie pójdę po drugą część :)

malkovic | 2011-03-21
Przeczytana: 20 marca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czarodzieje - grupa nieszczęśliwych nastolatków, która dostaje się do tajemnej szkoły magii... Hmm gdzieś już to było...
Nie będę przedstawiać wam fabuły tej książki, gdyż oparta jest głównie na "Opowieściach z Narni" oparta to mało powiedziane, chwilami "skopiowana"

Ogólnie nie mogę polecić tej pozycji - dlaczego? Powodów jest kilka:

1. 493 strony z czego ponad połowa to "Narnia" w wydaniu tego autora
przykład: W Narni mamy Królową Śniegu - złą czarownicę - w Czarodziejach Nadzorczyni czasu...
"bogiem opiekunem" w Narni jest lew Assan - w czarodziejach 2 barany Ember i Umber, Królami w Narni jest 4 rodzeństwa w Czarodziejach 4 przyjaciół ze szkoły magii... itd itp...

2. Strasznie wulgarny język dużo przekleństw, opisów scen erotycznych nie tylko K + M ale również M + M.

3. Przekład a raczej polska wersja tłumaczenia, zawiera mnóstwo błędów w stylistyce wypowiedzi, do tego literówki, nie zachowana forma co do osoby, rodzaju i czasu - żal pomyśleć kto był korektorem tej...

Książkowe_Wyliczanki | 2011-05-09
Przeczytana: 09 maja 2011

Połączenie Harrego Pottera z Opowieściami z Narnii. Do tego pisana językiem, przez który nie można się zbliżyć do bohaterów. Nie skończyłam jej ale nie mogę się przemóc. Nie polecam.

Fenimore | 2011-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2011

Książkę "Czarodzieje" kupiłam przede wszystkim dzięki okładce,która według mnie jest po prostu cudowna. Niestety mam do nich ogromną słabość, jednak tym razem uważam,iż opłacało się i nie wyrzuciłam pieniędzy w błoto.
Naszym głównym bohaterem jest Quentin Coldwater, licealista znający magię przede wszystkim ze swojego ulubionego cyklu książek o fantastycznej krainie Filory. Przez lata nauczył się wielu iluzjonistycznych sztuczek budzących respekt wśród rówieśników.Jednak pewnego dnia w dziwnych okolicznościach trafia do magicznej szkoły Brakebills, zdaje skomplikowany egzamin i zostaje przyjęty do tego niezwykłego colleg'u, aby kształcić się w fachu czarodzieja.
Książkę oceniam bardzo pozytywnie.Z pewnością podczas czytania nasunąć się mogą skojarzenia z Opowieściami z Narnii i Harrym Potterem,jednak w Czarodziejach znajdziemy też wiele innych ciekawych wątków.Świat magii przedstawiony przez Lva Grossmana wydaje się bardzo rzeczywisty,miejscami brutalny,miejscami komiczny. Sporo tu...

Weronika Rudnicka | 2014-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Myślisz, że wiesz cokolwiek o świecie magii? Wydaje ci się, że twoja wiedza na temat czarodziei i zaklęć była ostrożnie formowana od kiedy sięgnąłeś po pierwszą książkę fantasy? Jeżeli wyciągasz rękę po "Czarodziei" zapomnij o tym wszystkim. I daj się ponieść czemuś zupełnie nowemu.
W świecie Quentina nic nie jest takie, jakie być powinno. Magia nie jest prosta i przyjemna. Dobro nie zawsze zwycięża nad złem. Czary nie od razu dają to, czego pragniemy, a czasami ofiarują nam zupełną tego odwrotność. Lev Grossman wykreował zupełnie nową, niepowtarzalną koncepcję bycia czarodziejem. Może posiadanie mocy to nie dar, lecz przekleństwo?
"Czarodzieje" są wspaniali. Inni, intrygujący, dobrze napisani i niesamowicie wciągający. Urzekają plastycznymi opisami, w których rzeczywistość łączy się z fikcją tak ściśle, że już po kilku rozdziałach nie potrafimy odnaleźć granicy. Wszystko jest prawdopodobne, nie jesteśmy w stanie domyślić się, jak dalej potoczy się wartka akcja. Bohaterów nie da...

Somniātor | 2011-09-22

Absolutnie dołująca książka i jakaś taka... nijaka. Czytałam z nadzieją, że w końcu akcja ruszy, że dziwinie otępiały bohater wydostanie się ze stanu "wszystko jest mi obojętne i nic mnie nie cieszy". Niestety, rozczarowałam się, a po przeczytaniu pozostał jedynie niesmak. Akcja, świat- wszystko z pomysłem, jednak przedstawione w beznamiętny sposób, nie pozwalający POCZUĆ wydarzeń. Raczej nie polecam, chyba że dla osób chcących potwierdzenia, iż nic w życiu nie daje prawdziwego szczęścia.

1. Denerwujący bohaterowie. Nie pozostawiają miejsca na sympatię i empatię.
2. Język jak dla mnie ciężko strawny, nijaki. Do tego niepotrzebnie okraszany wulgaryzmami, bo nie przydają one ani "krwi" postaciom, ani uroku książce.
3. Kilka naprawdę dobrych pomysłów utopionych w morzu tych, które autor zaczerpnął z istniejącej literatury.
4. Jedyna bohaterka, jaką pamiętam z tej książki, to Julia.

Alieonora | 2012-06-02
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane
Przeczytana: czerwiec 2012

Ta książka to jedno wielkie nieporozumienie.

Lenka | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Nie doczytałam nawet do połowy, a i te sto kilka stron uważam za marnotrawstwo czasu. Porównywanie tej książki do Harrego Pottera czy Opowieści z Narni to jakieś nieporozumienie. Oczywiście, że autor nie wysilił się zbytnio na dodanie czegoś od siebie i bezczelnie bazował na dwóch wymienionych wcześniej pozycjach, ale to jak porównywanie wyrobu czekoladopodobnego do czekolady. Niby słodkie, a jednak coś nie gra. Mi nie grało zdecydowanie. Nie mogę doszukać się pozytywów. Tragiczny główny bohater - podejrzewam, że po przeczytaniu jeszcze kilkudziesięciu stron o nim popadłabym w depresję. Poza tym nie wiem dla kogo ta książka. Dzieci wykluczam, bo mimo iż o magii to są tu i wulgaryzmy i sceny erotyczne. Więc może dla dorosłych? No chyba nie - tematyka jednak zbyt infantylna. Młodzież? Pff... Nic z tych rzeczy. Nie ma w tej książce nic, co mogłoby zatrzymać czytelnika na dłużej.
Koniec mojej krótkiej przygody z Czarodziejami. Nie polecam. Nikomu.

littleClaudine | 2016-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2016

"Quentin Coldwater, nad wiek rozwinięty intelektualnie uczeń szkoły średniej, ucieka przed nudą codziennego życia, czytając raz po raz serię ukochanych powieści fantastycznych, rozgrywających się w czarodziejskiej krainie o nazwie Fillory. Tak jak wszyscy uważa, że w prawdziwym świecie magia nie istnieje – póki nie wstępuje na bardzo sekretny i bardzo ekskluzywny uniwersytet dla czarodziejów, mieszczący się w stanie Nowy Jork."

Kolejna z książek, gdzie głównego bohatera zwyczajnie nie da się lubić. Jakby tego było mało, żadna z postaci nie jest na tyle wyraźna, by zyskać sympatię czytelnika. "Czarodzieje" to dość dziwna książka. Za każdym razem, kiedy stwierdzałam, że zrobiło się wyjątkowo nudno i chyba jednak porzucę czytanie, akcja zaczynała toczyć się w sposób, który nie pozwalał mi odłożyć książki przez kolejne kilkadziesiąt stron. Na pewno sięgnę po kolejną część.