Anioł Śmierci

Tłumaczenie: Izabela Matuszewska
Cykl: Lewa ręka Boga (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
THE LEFT HAND OF GOD TRILOGY II: THE LAST FOUR THINGS
Kominek

Po upadku Memphis Thomas Cale powraca do upiornego Sanktuarium. W ślad za nim podążają jego przyjaciele - Mętny Henri, Klais i Idrys Pukke. Jednak Klais szybko opuszcza kompanię, by spróbować ułożyć sobie na nowo życie wśród kleftów, zbójeckich górali. U boku chłopaka pozostaje tylko Henri. Zakon ma wobec Cale`a dalekosiężne plany... Odkupiciel angażuje młodzieńca do realizacji swej wizji - Cale, niegdyś jedyny niepokorny i skłonny do współczucia uczeń zgromadzenia, teraz ma stać się Aniołem Śmierci, wcielonym boskim gniewem, ostatecznym narzędziem zniszczenia. Upadek ludzkości i krwawa łaźnia są konieczne, jak mówi Bosco. Jedynie poprzez zniszczenie możliwe są powtórne narodziny świata, powtórne stworzenie. Cale wydaje się akceptować swój los - przeznaczenie niszczyciela świata. Absolutna potęga jest w zasięgu jego ręki, chłopak ma pod swoim dowództwem potężny oddział przyboczny, dwustu czyśćcowych skazańców. Pierwsze zadanie kończy się spektakularnym sukcesem... Już niebawem Cale stanie na czele największej armii odkupicieli i rozpocznie krwawe dzieło zbawienia.

Jednak dusza Cale`a jest bardziej skomplikowana niż mogliby przypuszczać jego mentorzy. Miotany sprzecznymi odczuciami, zrozpaczony, chory z nienawiści młodzieniec nie jest narzędziem idealnym - wystarczy jeden błąd odkupicieli, by Cale zszedł z przeznaczonej mu ścieżki.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2015

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

sybla | 2018-12-10
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Po I tomie z ciekawością sięgnęłam po kolejny. Początek wciągający, potem ciut gorzej, ale całość interesująca.

klaudyna567 | 2018-10-16

Pomysł na fabułę jest ciekawy i wciągający, ale styl literacki tak gryzie w oczy, że miałam ochotę skończyć czytać już przy drugiej części. Skończyłam tylko dlatego, że chciałam wiedzieć jak to się skończy, ale na pewno nie poleciłabym tej trylogii.

Krzysztof Nalepa | 2018-08-22
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Świat w książce jest wybitnie mylący. Z jednej strony nazwy prawdziwych miast i krain geograficznych, z drugiej jakieś stworzone przez autora, żadnej mapki, nie wiadomo co jest gdzie. Ale może to i lepiej, bo postaci wydają się przenoszone niczym jakieś lalki przez olbrzyma, Cale w jednym momencie jest na froncie, stronę dalej w sanktuarium, a trzy później u papieża w Chartres. Poza tym autor opisuje rozwlekle bitwy aż do zanudzenia, a przejmowanie władzy kościelnej co jest bardziej zajmujące traktuje po macoszemu i kończy w kilka stron. Niestety.

Kinga21 | 2018-07-08
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Książka ciekawa, wciągająca.

Łukasz Bielecki | 2018-05-19
Przeczytana: 2017 rok

Po znośnym pierwszym tomie, który był jakimś wprowadzeniem do tego świata tu już zaczynała mnie ta seria męczyć.

Tycia | 2018-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Po pierwszym tomie nie miałam w planach sięgania po drugi ale ponieważ trafiła się promocja... Sami wiecie jak to jest :)

Muszę przyznać, że ta część podobała mi się znacznie bardziej - akcja była szybka, a wizerunek postaci głównego bohatera bardzo przypadł mi do gustu. Książkę czytało się szybko i przyjemnie.
Martwi mnie jedno - końcówka tego tomu daje idealne pole do przemiany głównego bohatera a tego bym nie chciała. Może się mylę (nie dowiem się póki nie przeczytam).

Światy Alternatywne | 2018-01-19
Na półkach: Przeczytane, Chcę mieć

"Jest walka, krew, taktyka, miłość, nienawiść, religia i zabobony a to wszystko z epickim wręcz rozmachem. Thomas Cale jest bohaterem takim, jakich lubię: nie jest niemożliwym do zranienia supermanem, a mimo to nie daje sobie w kaszę dmuchać. Jeżeli ktoś go uderzy, to nie nadstawia drugiego policzka tylko wyrywa bijącą rękę. I to wszystko przedstawione w dwóch zupełnie różnych światach: ponurym, ciężkim, wręcz ohydnym świecie bogobojnych i walecznych odkupicieli oraz sielankowym na pierwszy rzut oka Memphis, gdzie piękni wojownicy w paradnych zbrojach szukają możliwości do udowodnienia swojej waleczności. Która strona przeważy? Ta, po której stronie ostatecznie opowie się Thomas Cale..."

Au-une | 2017-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Niespodziewane zwroty akcji i dużo brutalności.

onika | 2017-10-26
Przeczytana: październik 2017

Festiwalu manipulacji i przemocy ciąg dalszy. Zdradzony przez ukochaną Thomas Cale wraca do Sanktuarium Odkupicieli i chcąc nie chcąc, musi realizować plan fanatycznego kapłana Bosco – jako Anioł Śmierci ma przygotować świat na nowe dzieło stworzenia. Fanatyzm w najczystszej postaci, choć i tu zacierają się granice, kto komu śrubę dokręca.

Tą część „Lewej ręki boga” czytało mi się lepiej niż pierwszą, ale nie znaczy to, że była ona lepsza – to ja byłam lepiej psychicznie przygotowana na styl Hoffmana. Autor konsekwentnie prowadzi fabułę epatując brutalnością i bezwzględnością, i cały czas mocno trzyma krzywe zwierciadło, w którym ukazuje zależności religijno – polityczne. To, moim zdaniem, najmocniejsza część książki. Ciekawie również ukazuje różne społeczeństwa i prawa, których się trzymają. Ale całość jest mocno przegadana i dość chaotyczna. Mam wrażenie, że autor cierpiał na nadmiar pomysłów i nastąpiła klasyczna klęska urodzaju – tak dużo pisarz chciał w książce powiedzieć,...

Caliope | 2017-10-21

Szału nie ma, niestety. Aż się zastanawiam czy czytać trzecią część :(