Summer Days & Summer Nights: Twelve Love Stories
ya
Izabela

12 autorów powieści dla młodzieży, między innymi Veronica Roth i Cassandra Clare, sprawi, że poczujesz zapach lata i ciepło miłości. Geek filmowy podkochuje się w koleżance z pracy. Do zrobienia pierwszego kroku popycha go… zombie. Mark i Margaret utknęli w czasie. W kółko przeżywają ten sam dzień, 4 sierpnia. Chłopak w śpiączce i jego najlepsza przyjaciółka mają szansę powrócić do...

Mark i Margaret utknęli w czasie. W kółko przeżywają ten sam dzień, 4 sierpnia.

Chłopak w śpiączce i jego najlepsza przyjaciółka mają szansę powrócić do przeszłości i na nowo przeżyć najlepsze wspólne chwile. Co się stanie, jeśli jedno z nich postanowi zmienić bieg wydarzeń?

Przejażdżki na motorze, skoki z klifu, seanse filmowe, szalone spiski animatorów w ośrodkach wczasowych, ogniska na campingu i zapach morza – w tych opowiadaniach jest wszystko, czego oczekujesz od wakacji życia.

Odważ się zrobić pierwszy krok do spełnienia marzeń. Kto wie, może miłość czeka na Ciebie tuż za rogiem?
Przecież wszyscy pragniemy tego samego: by ktoś nas pokochał.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1013

Miłość przychodzi latem

Dobra lektura na plażę to rzecz niezwykle cenna. Musi być lekka (i to nie tylko w sensie dosłownym) i wciągająca, a jednocześnie na tyle nieskomplikowana w fabule, byśmy się w niej nie zagubili, gdy słońce, hałas i nieuniknione towarzystwo innych plażowiczów będą nas rozpraszać. Są tacy, którzy na plaży lubią czytać wiejące chłodem kryminały, zdaniem innych najlepiej sprawdzają się niewymagające romanse czy obyczajówki. Z pewnością z myślą właśnie o takich – letnich, upalnych, plażowych – okolicznościach przyrody powstał zbiór opowiadań „Ktoś mnie pokocha”, stworzony przez Stephanie Perkins. Dwunastu autorów powieści dla młodzieży przedstawia w nim swoje wizje miłosnej historii z wakacjami w tle. I jest tak jak latem być powinno – lekko, przyjemnie i pogodnie, choć zdarzają się i ciemne chmury nad głowami bohaterów.

Stephanie Perkins ma już doświadczenie przy wyborze opowiadań. W listopadzie 2015 roku zadebiutował zbiór zebranych przez nią świątecznych opowiadań „Podaruj mi miłość”, który wśród młodych czytelników został przyjęty z dużym entuzjazmem. „Ktoś mnie pokocha” to kolejna odsłona cyklu, który wychodzi Perkins naprawdę nieźle. Podobnie jak w zimowym zbiorze, uwagę przyciągają znane nazwiska: Cassandra Clare, Libba Bray czy Veronica Roth to już pisarki rozpoznawalne, ale zdecydowana większość autorów nie jest w Polsce znanych. Nie ma to jednak znaczenia, bo wszystkie opowiadania prezentują równy, przeważnie wysoki poziom, a jednocześnie tom cechuje się dużą różnorodnością gatunkową i tematyczną. Są tu opowiadania z elementami fantastyki, historie w klimacie science – fiction i czerpiące z horrorów. Pojawiają się zombie i demony, ale głównymi bohaterami są zawsze zwykłe nastolatki, zmagające się z problemami dojrzewania. Bywa mrocznie i niebezpiecznie, ale zawsze jest ciekawie. W różnych sceneriach i okolicznościach młodzi ludzie poznają się i w sobie zakochują – na letnich kursach, biwakach, w trakcie wakacyjnej pracy i podczas spędzania nudnego lata w mieście.

Tom rozkręca się w miarę czytania – pierwszych kilka opowiadań nie robi wielkiego wrażenia, ale im dalej, tym lepiej. „Za półtorej godziny skręć na północ” Stephanie Perkins wyróżniają świetne dialogi, uroczy bohaterowie i błyskotliwy humor, dzięki czemu piąte opowiadanie w tomie można uznać za najlepsze ze wszystkich. Tej bardzo romantycznej historii dorównuje jednak propozycja Jona Skovrona „Byle nie miłość”, w której pobrzmiewają echa powieści Jane Austen. To znakomita intryga miłosna dziejąca się w luksusowym hotelu, napisana ciekawym językiem i utrzymana w nieco staroświeckim stylu. Niezwykle klimatyczne jest opowiadanie Cassandry Clare, którego akcja dzieje się w mrocznym cyrku, którego największą atrakcją jest prawdziwy demon. Nie brakuje w nim akcji, zaskoczeń i emocji. W pamięć zapada także „Mapa maleńkich wspaniałości” Leva Grossmana, zamykająca książkę. Akcja tej historii dzieje się 4 sierpnia – dnia, który w kółko przeżywają Margaret i Mark. Ta powtarzalność dobiegnie końca tylko, kiedy się w sobie zakochają. Nie oznacza to jednak dla nich happy endu.

Opowiadania zebrane w „Ktoś mnie pokocha” pokazują różne odcienie miłości, miłości, która często przychodzi niezapowiedziana, ale równie często jest wyczekana niczym spełnione marzenie. Lato i wakacje to czas, kiedy o miłość łatwiej – sprzyjają jej podróże, letnie kursy i sezonowe prace. Miłość jednak nie patrzy na okoliczności i przydarza się w różnych sytuacjach życiowych. Bohaterowie niniejszych opowiadań mają problemy z rodzicami, którzy się rozwodzą albo ich porzucają, zmagają się też ze stratą najbliższych. Ich rodzice chorują, a nawet umierają. Przez wiele opowiadań, pozornie lekkich i optymistycznych, przebija smutek i nostalgia. Nie zawsze są to opowiadania stricte radosne, nie zawsze kończą się happy endem. Często za to poruszają i skłaniają do refleksji. To może sprawić, że przypadną one do gustu nie tylko nastolatkom, którym są dedykowane, ale też być może ich rodzicom i innym starszym czytelnikom. To na pewno opowiadania wartościowe, choćby dlatego, że poruszają ważny wątek akceptacji i tolerancji. Zauroczenie między dwiema dziewczynami czy związek dwóch chłopaków są tu tematami osobnych historii („Koniec miłości”, „Pamiątki”), nie stanowiąc przy tym żadnej kontrowersji. Homoseksualnych bohaterów jest bowiem w całym tomie bez liku, co tylko świadczy o tym, jak otwarci i tolerancyjni są Amerykanie, dla których najwidoczniej pociąg do osób tej samej płci nie jest niczym wyjątkowym. Bardzo jestem ciekawa co na to polscy młodzi czytelnicy.

Gorąco polecam „Ktoś mnie pokocha” – latem, ale nie tylko, bo czas na miłość jest zawsze. Polecam romantykom i sceptykom – bo nikt nie pozostanie obojętny na te urocze historie (podane w dodatku w równie uroczej oprawie). A kto jeszcze tego nie zrobił, od razu zapragnie się zakochać!

Malwina Sławińska

"Ja trzymałam patyk, który znalazłam w zaroślach przy plaży. Zdjęłam z niego korę, po czym na jego czubku nadziałam słodką piankę; teraz pianka przypominała ognistą kulę.
-Czyli twój plan polega na tym, żeby zmarnować Bogu ducha winną piankę- odezwał się Matt.
-A czy wiesz, co się stanie z pianką, jeśli będzie się ją piekło za długo?-odparłam. -Nie wiesz. Bo nigdy nie potrafiłeś się powstrzymać, żeby ich nie zjeść, i nie przekroczyłeś punktu granicznego.
-Są pytania, które nie wymagają odpowiedzi. Mnie w zupełności zadowala to, że mogę jeść pieczone pianki do końca życia". -"Bezwładność" Veronica Roth

Tak! Tak! Tak! Ta książka to pozycja, którą na pewno będę czytała w każde lato. Muszę przyznać, że wakacyjne wydanie dwunastu opowiadań bardziej mi się podobało niż zimowe. Tutaj tylko niektóre chyba tylko pięć jakoś do mnie nie przemówiło.

Bardzo, ale to bardzo podobało mi się opowiadanie "Bezwładność" Veronici Roth (stąd też cytat wyżej) co mnie niezwykle zaskoczyło,...

Claryyy | 2016-08-22

Tysiąc powodów, dla których mogło nam się nie udać - 7/10
Mapa maleńkich wspaniałości - 8/10

Mia | 2016-08-30
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Ten zbiór opowiadań o tematyce wakacyjnej zabrałam ze sobą na wczasy nad morze, aby lepiej wczuć się w klimat lata. Książka ta nie była dla mnie bardzo zachęcającą pozycją, ponieważ historie oprócz wakacji dotyczyły miłości, a ja nie przepadam za romansami. Jedne opowiadania podobały mi się bardziej, inne mniej:
"Łeb i łuski, jęzor i ogon" Leigh Bardugo - nie podobało mi się.
"Koniec miłości" Nina Lacour - jak dla mnie bardzo fajne.
"Ostatni bój w Horrelaksie" Libba Bray - genialne, jedno z moich ulubionych.
"Sick Pleasure" Francesca Lia Block - jak dla mnie najgorsze opowiadanie w tej książce.
"Za półtorej godziny skręć na północ" Stephanie Perkins - nie przypadło mi do gustu.
"Pamiątki" Tim Federle - świetne.
"Bezwładność" Veronica Roth - niesamowite.
"Byle nie miłość" Jon Skovron - drugie z moich ulubionych.
"Żegnaj i powodzenia" Brandy Colbert - nawet w porządku.
"Całkiem nowe atrakcje" Cassandra Clare - podobało mi się.
"Tysiąc powodów, dla których mogło nam się nie udać"...

witcherrie | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Po miesiącach oczekiwań na tę pozycję w końcu ją mam! Stoi sobie na półce, pięknie wygląda i cieszy oko. Natomiast wrażenia- średnie.
''Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań'' nie dorównuje poziomem swojej poprzedniczce o Świętach. Może dlatego, że wakacje są super i w ogóle, ale to Święta mają w sobie odrobinę magii? Może dlatego, że postawiłam tej książce poprzeczkę całkiem wysoko? Wniosek jest jeden: Wakacyjne opowiadania nie zachwyciły mnie tak jak świąteczne.
Najlepszą historię opowiedziała Perkins- kontynuacja z poprzedniego zbioru to strzał w dziesiątkę! Jak przeczytałam o jakiejś Marigold wydało mi się to znajome, ale dopiero tekst o farmie choinek naprowadził mnie na właściwy trop. Autorka świetnie oddaje emocje bohaterki, nic specjalnie nie ubarwia i przerysowuje, a dodaje trochę romantycznej, literackiej, nieszkodliwej fikcji. Wspaniałe opowiadania napisali również:
-Libba Bay o ataku zombie na poddane wyburzeniu kino horrorów;
-Veronica Roth, która postawiła na...

Martha Oakiss | 2016-06-19
Przeczytana: czerwiec 2016

W czasie zimy recenzowałam dla Was Podaruj mi miłość czyli 12 świątecznych opowiadań zebranych przez Stephanie Perkins. Dziś mam dla Was wersję wakacyjną i Ktoś mnie pokocha, czyli 12 wakacyjnych opowiadań napisanych przez topowych autorów literatury młodzieżowej, takich jak Cassandra Clare, Veronica Roth czy Leigh Bardugo.

Nie będę ukrywać, że zbiory opowiadań to nie do końca moja bajka. Zawsze, gdy zaczynam się wciągać i zapamiętywać imiona, kończy się jedna historia i zaczyna całkiem nowa. To jednak naprawdę dobry sposób na odstresowanie, kiedy w wolnych chwilach możemy sięgnąć po pozycję tego typu i zapoznać się z 30 stronami czegoś relaksującego i wakacyjnego, tak jak w tym wypadku. Nie będę też opowiadać Wam o każdym opowiadaniu, bo przy tak krótkich formach nietrudno o spoiler. Wystarczy Wam wiedzieć, że to typowo młodzieżowe historie z romansem, życiowymi perypetiami i ciepłą pogodą w tle.

Miłość potrafi być dziwna i smutna. Trudno czasami zrozumieć, dlaczego w różnych...

AngelFire | 2016-09-11
Przeczytana: 11 września 2016

Ktoś mnie pokocha to zbiór 12 opowiadań o miłości.Zarówno tej bardziej znanej ale i też mniej typowej.Wszystkie mają w sobie coś interesującego.Choć są zupełnie różne łączy je jedno: miłość.Czyta się tą książkę bardzo przyjemnie i lekko.Idealna lektura na okres wakacyjny,zwłaszcza,że dzieje się to głównie w lecie.Mnie ta książka bardzo się podobała i uważam,że każdy z tych autorów wykonał kawał dobrej roboty.

Kaś | 2016-06-01
Przeczytana: 31 maja 2016

Przed zeszłorocznymi Świętami Bożego Narodzenia miałam przyjemność czytania zbioru opowiadań zebranych przez Stephanie Perkins – autorka wykazała się na tyle dobrym gustem i tak trafnie dobrała teksty, że kończąc "Podaruj mi" miłość niemal namacalnie czułam klimat świąt. Byłam zachwycona! Trudno się dziwić, że gdy tylko kilka tygodni temu dojrzałam w zapowiedziach kolejną antologię o podobnej okładce (choć zgoła innym klimacie) od razu wiedziałam, że muszę ją jak najszybciej przeczytać. "Ktoś mnie pokocha" to także 12 opowiadań, których główny tematem jest odnalezienie drugiej połówki, jednak tym razem będzie znacznie bardziej gorąco, bo motywem przewodnim mają być… wakacje. W sam raz, gdy za oknem skwar i duchota, a zmęczony umysł potrzebuje rozrywki.

"Gracie ściągnęła z półki płytę i przeczytała: Jackie Gleason „Music, Martinis and Memories”.
- A jeśli mam ochotę tylko na muzykę, bez martini i wspomnień? – spytała.
- Posłuchamy jednej trzeciej płyty." [s.26]

Podchodząc to...

Layonell | 2016-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2016

Tak jak poprzednio nie sprawiedliwe jest ocenianie dwunastu opowiadań jedną cyfrą, a więc...

"Łeb i łuski, jęzor i ogon" - bardzo dziwne, ciężko się wciągnąć czy zrozumieć historię zwłaszcza, że jest ona pierwsza. Mam wrażenie, że byłoby o niebo lepsze gdyby nie ten wątek fantastyczny i jeszcze dziwniejsze zakończenie.

"Koniec miłości" - przyjemne aczkolwiek nie rewelacyjne. Taka miła przygoda, na długie wieczory. Fajna główna bohaterka. Zakończenie otwarte.

"Ostatni bój w Horrelaksie" - Totalnie nie mój klimat. Zupełnie mi się nie spodobało. Był potencjał, ale na tym się skończyło. Niepotrzebnie skomplikowane i zagmatwane. Nie przywiązałam się do bohaterów.

"Sick Pleasure" - najgorsze ze wszystkich opowiadań. Zbyt krótkie, nie rozwinięte, po prostu nie. Jak skończyłam je czytać nie wiedziałam co się w ogóle stało.

"Za półtorej godziny skręć na północ" - taka mała gratka dla tych co czytali zimowe opowiadania. Jedno z tych lepszych, dobrze, że autorka pokazała brutalną...

agatrzes | 2016-09-07

Miłość to najcenniejszy dar, jaki możemy ofiarować drugiej osobie. Obdarzyć ją uczuciem, które sprawi, że stanie się dla nas najważniejsza. Niestety, nie zawsze w najbliższym otoczeniu znajduje się ktoś wprawiający nasze serce w rezonans albo odwzajemniający sympatię. A czasem zdarza się, że brakuje nam odwagi by dopuścić do głosu budzące się pragnienia. I choć na miłość zawsze jest odpowiedni czas, to większość z was zgodzi się ze mną, że lato, a szczególnie wakacje sprzyjają eksplozji uczuć.

„Ktoś mnie pokocha” to zbiór dwunastu wakacyjnych opowiadań zebranych przez Stephanie Perkins, które wyszły spod pióra wiodących autorów dla młodych czytelników m.in. Cassandry Clare, Libby Bray czy Veronica Roth. Utrzymanych w letnim klimacie i ukazujących różne odcienie miłości. Zabierający czytelnika w tuzin niepowtarzalnych podróży, które nie tylko rozgrzewają serce i pozwalają doświadczyć magii miłości, ale również obcować z ciekawymi bohaterami – m.in.: Geekiem filmowym podkochującym...

Amiya_ | 2016-08-25

Recenzja dostępna również na blogu: http://amandaasays.blogspot.com/2016/08/12-powodow-ktore-potwierdzaja-ze-ktos.html

12 ZDAŃ O 12 WAKACYJNYCH OPOWIADANIACH
(czyli kilka małych skojarzeń do każdego tytułu)
1. Leigh Bardugo - Łeb i łuski, jęzor i ogon - potwory wodne i lody z polewą wiśniową
2. Nina LaCour - Koniec miłości - rozwód, namioty i geometria
3. Libba Bray - Ostatni bój w Horrelaksie - zombie i Taylor Swift, która uszczęśliwia
4. Francesca Lia Block - Sick Pleasure - toksyczna przyjaźń i błędy młodości
5. Stephanie Perkins - Za półtorej godziny skręć na północ - kolejka linowa, kanapka z pomidorem, piękna góra i spotkanie z byłym chłopakiem
6. Tim Federle - Pamiątki - miłość z datą ważności
7. Veronica Roth - Bezwładność - wspomnienia, śpiączka i trudy bycia obok w ciężkich chwilach
8. Jon Skovron - Byle nie miłość - to wcale nie jest historia o miłości w kurorcie wypoczynkowym
9. Brandy Colbert - Żegnaj i powodzenia - trudna sztuka pożegnań
10. Cassandra Clare - Całkiem...

Half-Minute Horrors
    Cassandra Clare, Joseph Delaney, James Patterson, Holly Black, Lemony Snicket,...
    Wakacje z piekła
    Cassandra Clare, Sarah Mlynowski, Maureen Johnson, Libba Bray, Claudia Gray
    Pocałunek wieczności
    Cassandra Clare, Holly Black, Melissa de la Cruz, Rachel Caine, Libba Bray,...
Patronaty tygodnia

Przed nami kolejny tydzień – prawie lato, prawie wakacje. Jakie książki pomogą nam przetrwać czas do urlopu? Podpowiadamy, na jakie tytuły warto zwrócić uwagę w księgarniach w najbliższych dniach.

Wakacyjny Moondrive Box

Czy ostatnio kogoś przytuliłeś? Znalazłeś już na niebie gwiazdozbiór Kasjopei? Opiekałeś pianki na ognisku i czekałeś na wschód słońca? O to, czy czytałeś książkę "Ktoś mnie pokocha" nie musimy pytać – na pewno nie! Jeśli kupisz wakacyjny box, dostaniesz ją przed premierą. Wszystko nam mówi, że pokochasz nowy Moondrive Box.