Czarodzieje

Okładka książki Czarodzieje Lev Grossman
Okładka książki Czarodzieje
Lev Grossman Wydawnictwo: Młody Book Cykl: Fillory (tom 1) fantasy, science fiction
Fillory (tom 1)
The Magicians
Młody Book
2018-01-17
2009-01-01
2009-08-11
Monika Wyrwas-Wiśniewska

Okładka książki Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań Leigh Bardugo, Francesca Lia Block, Libba Bray, Cassandra Clare, Brandy Colbert, Lev Grossman, Nina LaCour, Stephanie Perkins, Veronica Roth, Jon Skovron, Jennifer E. Smith
Ktoś mnie poko... Leigh Bardugo, Fran...
Okładka książki Niebezpieczne kobiety Megan Abbott, Joe Abercrombie, Lawrence Block, Jim Butcher, Pat Cadigan, Gardner Raymond Dozois, Diana Gabaldon, Lev Grossman, Cecelia Holland, Sharon Kay Penman, Sherrilyn Kenyon, Nancy Kress, Joe R. Lansdale, Megan Lindholm, George R.R. Martin, Diana Rowland, Brandon Sanderson, Melinda M. Snodgrass, Caroline Spector, S.M. Stirling, Sam Sykes, Carrie Vaughn
Niebezpieczne ... Megan Abbott, Joe A...

Mierna kalka HP. Tam nie tylko brakuje sensownych silnych kobiert, tam brakuje dowolnych sensownych bohaterow ktorzy wniesliby trocchę życia. Nuda nuda, i jeszcze raz nuda.

Alez marketing dowalony do tego tragicznie nudnego dzieła.
Teraz tak się chyba robi. Wali się nudy na kilkaset stron i mówi, że to psychologiczne. Genialne. Szkoda tylko, że nie działa.

Alez marketing dowalony do tego tragicznie nudnego dzieła.

Jako zagorzała fanka serii o Harrym Potterze po ukazaniu się "Przeklętego dziecka" szukałam kolejnych publikacji o podobnej tematyce. I trafiłam przez serial The Magicians, który emitowany jest na Syfy, a jego ekranizacją są właśnie "Czarodzieje".
Znów mogłam przenieść się w świat magii, wydawało by się bardziej namacalny, ponieważ studenci zdają sobie sprawę, że są już dorośli i fantasy o bajkowym świecie Fillory istnieje tylko w ich wyobraźni... nic bardziej mylnego.
Polubiłam głównych bohaterów: Quentina, Alice, Elliota, wielu czytelników zarzuca książce niespójność, brak logiki, lecz ja przymykam na to oko i daję się wciągnąć w ten magiczny świat, w którym wszystko jest możliwe.
Polecam fanom Harrego Pottera oraz Opowieści z Narnii.

Do tej serii zaprowadził mnie serial na podstawie tej trylogii. Serial też jest przyjemny w odbiorze i również bawi się konwencją fantasy, jak możemy to odnaleźć w tej książce. Jednak książka ma większą głębię i historie bohaterów są naprawdę spójne i dobrze przemyślane. Mam bardzo dobre wspomnienia z czytania tej książki, jak i całej trylogii.

Jest trochę książek, którym dałam niską ocenę. Niektóre były po prostu głupie, inne wręcz szkodliwe. Ale ta książka jest inna. Jest po prostu bezdennie nudna. Uwielbiam czytać książki i nawet te głupie zwykle czytałam do końca, bo w jakiś sposób ciekawiła mnie ta głupota. Tu nie ciekawi mnie nic. Fabuła nie istnieje, bohaterowie są nudni, świat przedstawiony jest nudny. Męczyłam ją kilka miesięcy i rzucam po trochę ponad połowie. Nie mam siły. Czytanie tej książki to antyzabawa.

Trzeba to przyznać momentami jest strasznie nużąca. Ta pozycja wymaga cierpliwości i wytrwałości. Dla mnie nie zmienia to jednak faktu iż ocenianie tej książki po przeczytaniu 120 stron, czyli około 1/5 książki, jest krzywdzące i niesprawiedliwe. Autor bawi się konceptami tradycyjnych światów fantasy wykreowanych przez m.in. C. S. Lewisa czy J. K. Rowlling. Robi to nadwyraz zręcznie, jednocześnie zgłębiając się w psychike bochaterów. Pozycja warta polecenia.

Nie jest to książka o magii jaką można skojarzyć z Harrym Potterem czy Narnią. Na pewno nie i nie można jej brać jako przygodową książkę dla dzieci.

Czarodzieje są zdecydowanie bardziej wytrawni. Dużo się dzieje. Patrzymy oczami chłopaka, który wstępuje w dorosłość. Ukazuje się nam prawdziwy, gorzki świat. Świat ciężkiej pracy, świat nudy, miłości. Świat bólu, niezrozumienia. Świat, którego nikt nie wyjaśnił, na który nikt nie przygotował, w którym trzeba nauczyć się przeżyć pomimo pozbycia się wszelkich złudzeń o życiu w magicznej bajce. Świat w którym nikt nie czeka z prezentem i gratulacjami za dokonane osiągnięcia.

Przed 6 laty porzuciłam prawie skończoną książkę na rzecz serialu z lenistwa. Cieszę się, że w końcu do niej wróciłam. Nie mogę się nią nacieszyć i nie mogę się doczekać aż zabiorę się za kolejną część.

Nie da się tej książki czytać. Jest po prostu skrajnie nudna. Wydarzenia ciągną się jak stara guma od majtek.

NUDA 0/10.
strata czasu, nawet nie zaczynajcie, choćby okładka kusiła, bo niewątpliwie kusi - niestety :(
TRAGEDIA.
cud, że autor to skończył i nie zasnął w trakcie, ale że korektor i redaktor dotrwali do końca - chyle czoła.

książka nie rozszerza żadnych granic, chyba że granice cierpliwości czytelnika.

koło Harrego Pottera to to nawet nie stało, nie ma nic wspólnego - zero, zbiory rozłączne, a Lewisowi do podeszwy stóp nie dorasta.
i tym bardziej denerwuje marketing wokół książki, chwalebne recenzje na okładce - wstyd dla recenzentów nawet jak otrzymali za te kilka słów honorarium....
wstyd dla opłaconych influencerów i książko-IG-polecaczy. WSTYD.

Miłość? autor chyba nawet nigdy jej nie doświadczył, opisy suche jak przepis na bułkę tartą.
Sex? jaki sex, tam nawet nie ma scen, poza jedną z parzącymi się lisami. Kpina.

w skrócie:
strona 80... o czym to jest, kiedy się zacznie??
strona 150... a gdzie kontynuacja poprzedniego już prawie rozkręcającego się wątku??
strona 220... hmm, o czym jest to...? co za nieporozumienie.

zazwyczaj przeczytane książki sprzedaje, przekazuje dalej, pożyczam,
tą spaliłam, bo to się w głowie nie mieści, że ktokolwiek takie rzeczy pozwala wydawać i nazywa literaturą.

NUDA 0/10.
TRAGEDIA.

książka nie rozszerza żadnych granic, chyba że granice cierpliwości czytelnika.

koło Harrego Pottera to to nawet nie stało, nie ma nic wspólnego -...

Ależ mnie ta książka wymęczyła... walczylam z nią prawie dwa tygodnie... wszystkie wątki ciągną się jak flaki z olejem... mam kolejne części na półce ale za szybko pewnie ich nie przeczytam... Szkoda, bo sam tytuł i okładka zachęcają.