Magdalena, córka Kossaka

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Agacha | 2014-10-22
Przeczytana: 22 października 2014

Książka dość obiektywnie przedstawia postać Magdaleny Samozwaniec. Na jej temat wypowiadają się osoby, które ją znały, lub tylko przelotnie spotkały. Są tu wypowiedzi pochlebne, jak i bardzo krytyczne.

Bilbo | 2011-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2011

Próbuję zrozumieć, poznać, okiełznać jakoś temat pod hasłem: Kossakowie. Rodzina, jakich mało. Jak kochają - to miłością wielką i bezgraniczną. Gdy nienawidzą - to na zawsze. I chociaż wszystkiego nie mówi się wprost, wielu rzeczy można się domyślić. Książka jest o Magdalenie Samozwaniec, ale siłą rzeczy musi też być o jej siostrze Lilce i pozostałych członkach rodziny.
Całość składa się ze wspomnień ludzi, którzy Magdalenę poznali. I chociaż każdy widział ją trochę inaczej, wszyscy są zgodni co do tego, że była kobietą elegancką, o niesamowitym poczuciu humoru. Wspaniale się to czyta. Książka przypomina trochę wydaną przed wielu laty "O Magdalenie Samozwaniec" pod redakcją Gracjany Miller-Zielińskiej. Ale fajne jest to, że wspomnienia się nie dublują, co najwyżej uzupełniają (jak np. to o układach pani Madzi ze świętym Antonim).

Jola Sopińska | 2016-08-11
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Magdalena, córka Kossaka, czyli wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec, to lektura tak wciągająca jak kwaśny budyń. Rafał Podraza, który opracował tę książkę, jest krewnym bohaterki. Odmalowuje portrecik damy eleganckiej, z poczuciem humoru, pewnej siebie, pięknej, dowcipnej, bystrej, i ach i och. O pisarce ze znanego krakowskiego rodu opowiadają ludzie, którzy ją mało znali, gdzieś tam się z nią zetknęli przypadkiem. Wszystko co niewygodne, niepochlebne zostało przykryte woalem tajemnicy. Czy ta laurka jest prawdziwa? Mało krwi i kości w tej Magdalenie. Czy taka charakterna postać nie zasługuje na mocną, prawdziwą do bólu biografię? Liczyłam, że poznam Samozwaniec dokładniej, a tylko mignęła mi przelotnie na tle swoich znajomych i rodziny. Książka spokojna, letnia, dobra do grzecznej, popołudniowej herbatki.

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 29 października 2010