Każdemu jego śmietnik. Szkice o śmieciach i śmietniskach

literatura piękna
2019-09-25
Poza serią
literatura polska

Na półkach: , , , , , , , , ,

Spodziewałem się czegoś innego... Jakiejś analizy tego, co wyrzucamy, jak wyrzucamy, czy robimy to mądrze, czy głupio, co można poprawić w zakresie działania gospodarstwa domowego, a co w skali kraju. W każdym razie jakiejś konkretnej wiedzy opakowanej w piękne słówka. A dostałem - nomen omen - piękne słówka. Eseje i felietony, które łączy temat śmieci, bardzo szeroko...

Na półkach: , , , ,

Zgadzam się z wieloma opublikowanymi tu opiniami: zbiorek jest bardzo nierówny. Bardzo podobały mi się teksty Rottenber, Środy, Chromątowskiej, Springera. Pozostałe, w różnym stopniu mniej lub wcale. Ciężko ocenić taką pozycję, więc daję równe 5 - pośrodku.

Im dalej tym coraz gorzej

Bardzo nierówna książka. Podobały mi się poetyckie zaśpiewy Wiśniewskiej

Męcząca książka o niczym, przynajmniej dla branżowca ze świata odpadów. Trzy teksty były przyjemne do czytania z ciekawymi informacjami, reszta to śmieciowy bałagan.

Książka jest bardzo nierówna. Według mnie warte uwagi są teksty Krzysztofa Środy, Małgorzaty Rejmer, Filipa Springera, Włodzimierza Pessela, Beaty Chomątowskiej, Marii Poprzeckiej i Andy Rottenberg. Pozostałe niewiele wnoszą lub wręcz ciężko przez nie przebrnąć.

Tekst otwierający, czyli tekst Krzysztofa Środy to wisienka na torcie, który wyglądem obiecywał wiele. Wspaniale napisany, to jest petarda. Z polotem, na temat. Dla niego warto było. Podobał mi się również tekst Marii Poprzęckiej o osiedlowych śmietniskach. Te dwa teksty zapamiętam na dłużej, reszta niestety nie porwała mnie, nieraz walczyłam ze znużeniem lub irytacją.

Temat śmieci, podobnie jak wszystko co z ekologią związane, staje się coraz bardziej nośny. Mieszkańcy Ziemi w trosce o jej dobra naturalne, a może przede wszystkim o swoją przyszłość, zintensyfikowali ruch na rzecz działań chroniących atmosferę, jakość wód i bioróżnorodność. Coraz większe grono obywateli ma już świadomość, że inwestycje podejmowane przez Unię Europejską,...

Z wielkim bólem serca wystawiam tak niską ocenę, ale nie mogę inaczej.
Spodziewałam się czegoś bardziej konkretnego, a nie "poezji". Najbardziej podobał mi się esej nr. 1 (który już i tak wcześniej czytałam). Poza tym zainteresował mnie ten o Nepalu i Pani która sama "budowała" (esej przedostatni). Reszta to jak dla mnie Pitu Pitu na zamówienie, bez polotu. :(...

Nierówna.

• 2020