Tryby

Seria: ...archipelagi...
Wydawnictwo: W.A.B.

Autorka debiutowała w 1995 roku opowieścią Sny i kamienie, za którą otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1997). Niemiecki przekład tej książki ukazał się w roku 1998, w przygotowaniu jest przekład czeski i rosyjski. Druga książka autorki, W czerwieni, została nominowana do Nagrody NIKE 99, w roku 2000 ukazała się w przekładach francuskim i niemieckim, a w 2002 w czeskim. Magdalena Tulli tłumaczy także literaturę włoską i francuską, za przekład zbioru opowiadań Fleur Jaeggy Gniew niebios otrzymała nagrodę Literatury na Świecie

Marzenia | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Sama autorka o swojej książce pisze "Jeśli pominąć papier i tekturę, jest to książka z samych słów." Zgadza się, tylko, że te słowa nie mają wiekszego sensu, nie tworzą akcji, nie ma dialogów, rozdziałów, czasem akapit tylko, jest to po prostu potok zdań (może nawet ładnych), ale mnie nie potrafiły przy sobie zatrzymać. Z uwagą zaczynałam czytać (kilka razy podchodziłam do czytania, nie mając nic innego pod ręką) i po trzech, czterech zdaniach gubiłam się, nie wiedząc o czym czytam. No cóż, po książce Andrei Makine nie zadowolę się czymś bardzo nijakim...

Sylwia Sekret | 2011-12-11
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 09 stycznia 2012

NARRATOR NARRATORA TULLI

Wy. Wyobraźcie sobie Drodzy Wy, że znany Wam skądinąd Bastian dorasta i znów trafia do Fantazji. Nie pamięta jednak co działo się wcześniej, ani że w ogóle coś takiego się działo. Teraz jego zadaniem nie jest ratowanie krainy, ale stworzenie jej.

Niech Wam będzie, może to nie do końca tak, ale jest coś na rzeczy z tą analogią. Magdalena Tulli podaje Wam książkę, która zaskakuje. Nie znajdziecie w niej ani jednego dialogu, nie traficie tutaj na czas ani miejsce akcji, chociaż w jednym czy dwóch zdaniach, autorka sugeruje, że rzecz dzieje się latem. Możecie spróbować szukać fabuły, ale wątpię aby zadanie to zakończyło się sukcesem. Szczątki - owszem, ale na pewno nie znajdziecie pełnej, harmonijnej i współgrającej z poszczególnymi jej elementami fabuły. Będziecie zachwyceni stylem jakim posługuje się Tulli lub wręcz przeciwnie, umęczeni będziecie wypatrywali końca powieści. Zaczniecie się zastanawiać nad pracą pisarza i będziecie podziwiać metafory. OTulli...

aklime | 2011-01-11
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Magdalena Tulli należy do grona polskich postmodernistycznych pisarzy. Jej książka "Tryby" jest zaskakującym eksperymentem literackim. Pierwsze zdania brzmią: "Stwarzanie światów! Nie ma nic prostszego. Podobno wytrząsa się je z rękawa". Następnie udowadnia, że wcale nie jest to proste, gdyż wszystko zostało już przecież napisane. Jak stworzyć coś nowego po Homerze, Szekspirze, Dostojewskim? Czy są jeszcze jakieś niezapełnione luki? Tulli tworzy więc coś, czego jeszcze nie było. Głównym bohaterem jej powieści jest narrator. Stracił swą wszechwiedzącą pozycję (a może nigdy jej nie miał?). Błąka się po labiryntach fabuły, niemając pojęcia kto, z kim i dlaczego. Czy tak zachowuje się prawdziwy narrator? Ten z "Lalki" lub z "Nad Niemnem" załamałby ręce i nie chciałby patrzeć na degradację swego kolegi z "Trybów".

Szczątkowa fabuła jaką serwuje nam Tulli opiera się na kilku postaciach. Ich losy do złudzenia przypominają treść powieści, jednak narrator nie panuje nad tym. Co więcej,...

wiesia | 2013-12-16
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Słowa, słowa, słowa...no ale jak ze sobą połączone! I narrator, który nie do końca radzi sobie z przebiegiem zdarzeń. A wydawałoby się, że to on powinien wiedzieć, jak pokierować akcją.
Może to mały eksperyment i wskazówka dla piszących, a może po prostu trzeba się nacieszyć pięknem języka prozy Tulli- ja tak mam!!!

aga | 2015-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2015

Niestety ta książka do mnie nie trafiła. Sposób pisania mnie pokonał. Rzeczywiście jest tu masa słów, ale jakoś dla mnie poskładane bez składu i ładu. Taki bełkot. Tak bardzo jestem rozczarowana, że nie mam najmniejszej ochoty na inne pozycje tej autorki.

Elenaj | 2016-01-16
Na półkach: Przeczytane, Nietrafione

Absolutnie nie potrafię odnaleźć się w tym stylu.
Nie ma tu miejsca na oddech.

keano89 | 2014-02-05

Bardzo trudna i wymagająca lektura, która tym odróżnia się dla mnie od innych tego typu pozycji, że po przeczytaniu przynosi mało satysfakcji. Podobać się może na pewno jej język, gdyż niemal każde zdanie Magdalena Tulli dopracowało do perfekcji, równie ciekawy jest sam zabieg postawienia narratora w pozycji figury zagubionej i próbującej poskładać wszystko w jedną całość z rozbitych i niezwiązanych ze sobą cząstek. Jednak brak konkretnej myśli przewodniej, czegoś co bardziej spajałoby utwór niż powracające watki cyrku, hotelu i miłosnego trójkąta, powoduje, że powieść gubi się wg mnie odrobinę w swojej autotematyczności.

Monika | 2013-04-05

Klasyczny przerost formy nad treścią.Sztuka dla sztuki.Nuda.

molicaksiazkowa | 2010-12-27
MichałMałysa | 2014-08-11
Klucze do wyobraźni - Magdalena Tulli

Program „Klucze do wyobraźni”, którego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński (UAM), to roczny cykl spotkań z wybitnymi współczesnymi polskimi pisarzami, poetami oraz znakomitymi krytykami. W grudniu gościem CK Zamek będzie Magdalena Tulli.