Najsłynniejsze miłości królów polskich

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

W tradycyjnej historiografii polskiej brakowało miejsca na przeżycia miłosne. Liczył się patriotyzm, męstwo wojenne i wielkość dawnej Rzeczypospolitej. A przecież Polskę dawnych wieków zamieszkiwali ludzie z krwi i kości, którym nieobce były miłosne uniesienia. To samo dotyczyło rodów królewskich, wśród których nie brakowało romansów, tak charakterystycznych dla epoki renesansu i baroku. Dzisiaj, gdy historia obyczajów i mentalności pokoleń odgrywa rolę niemal tak samo istotną jak historia polityczna i gospodarcza, a w każdym razie wzbudza duże emocje wśród czytelników, temat staje się modny i na światło dnia wychodzą sprawy skryte niegdyś przed oczami ogółu.

Isadora | 2012-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Kto powiedział, że historia musi być nudna?
Jerzy Besala z rozmachem i polotem udowadnia, że jest ona czymś więcej, niż niekończącym się szeregiem dat, niezrozumiałych wykresów i statystyk, kalejdoskopem map czy garścią suchych faktów. Pokazuje jej drugie, ludzkie oblicze - ukształtowane przez miłosne i obyczajowe perypetie możnych tego świata, których namiętności i pragnienia determinowały czyny wpływające na kształt polityki oraz bieg historii.
Autor bierze pod lupę związki najbardziej znanych polskich par królewskich: od mariażu Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły początkującego złotą epokę Jagiellonów po głośny związek Napoleona Bonaparte z Marią Walewską z czasów Księstwa Warszawskiego.
Besala prezentuje je w zadziwiająco szerokim kontekście historyczno - polityczno - obyczajowym uzupełnionym o dogłębną i wnikliwą analizę psychologiczną postaci. Dzięki temu zyskujemy niepowtarzalną okazję, by przyjrzeć się polskim królom jako zwyczajnym ludziom z krwi i kości, ujrzeć...

wildfemale | 2014-07-28
Przeczytana: 23 lipca 2014

Całkiem udana książka, zdecydowanie lepsza niż to, co pisze Kienzlerowa. Męczyło mnie jedynie nachalne psychologizowanie autora na temat postaci historycznych. To, co w założeniu miało uatrakcyjniać, na dłuższą metę po prostu irytowało, np. nieaktualną terminologią.
Czyżby autor miał niespełnione marzenie zostania psychologiem?

Agaton | 2014-01-28

Tematyka bardzo ciekawa, natomiast umiejętności pisarskie autora bardzo przeciętne.

Lilijka89 | 2017-09-21
Na półkach: Historia ☺, Przeczytane