Mistress Anne
pomfrey

Anna Boleyn była damą dworu pierwszej żony Henryka VIII Tudora, Katarzyny Aragońskiej. Dążąc z determinacją do wyniesienia na wyżyny władzy, potrafiła pokonać każdego przeciwnika, stojącego na drodze jej kariery, a przede wszystkim zafascynować urodą, powabem i temperamentem samego króla. W 1533 r. potajemnie poślubiła monarchę, ale koronowana została dopiero po unieważnieniu poprzedniego małżeństwa Henryka. Ich córka, Elżbieta, zasiądzie w przyszłości na tronie Anglii. Anna, oskarżona przez króla o wiarołomstwo, została skazana na śmierć i ścięta.

Izabela | 2010-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2010

Co cechuje dobrą biografię, a w dodatku jakiejś historycznej postaci? To, że czyta się ją lekko jak powiesc, wciąga i zapamiętujemy dużo rzeczy. Carolly Ericson ma niezwykle lekkie pióro, w bardzo prosty i ciekawy zarazem sposób ukazała historię życia jednej z najsłynniejszych kobiet w historii. Mimo licznych dygresji, których nie sposób uniknac, historia jest bardzo spójna. Polecam zainteresowanym tą tematyką, jest to chyba jedyna dostępna biografia samej Anny z bogatym zapleczem historycznym.
Polecam gorąco!

ANNA BOLEYN - Kobieta silna - Kobieta Niezwykła - Kobieta Intrygująca po Wsze Czasy.
Biografia napisana prostym, zrozumiałym językiem. Czyta się z zapartym tchem.
Tematyka wciąż niewyczerpana jeśli chodzi o życie "Najpiękniejszej".

Krystyna | 2012-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 07 października 2012

Długo polowałam na biografię Anny Boleyn, miałam nadzieję, że książka ta pozwoli mi lepiej poznać jej historię. Niestety nie wniosła nic nowego....
O ile biografie Henryka VIII i Elżbiety I pióra Erickson potrafiły przykuć uwagę i uzupełniły moją wiedzę o tych postaciach oraz czasach im współczesnych, tak w przypadku biografii Anny Boleyn czegoś zabrakło. Odniosłam wrażenie, że była to kolejna biografia napisana tak już trochę na siłę - jako uzupełnienie cyklu o Tudorach.
Chwilami więcej w niej było informacji o Henryku VIII, jego odczuciach i oczekiwaniach niż o tej, której miała być poświęcona ta biografia.

NOTATKI:

Anna Boleyn poroniła 29.01.1536 (zapewne nie po raz pierwszy). Płód okazał się być płci męskiej. Pojawiły się głosy, że ciało dziecka było zdeformowane.
W średniowieczu wierzono, że taka deformacja jest dziełem szatana i wynikiem jakiegoś okropnego grzechu kobiety, np. cudzołóstwa, kazirodztwa lub czarów (o co oskarżono Annę podczas procesu 15 maja 1536 r.)
Nie ma jednak dowodów na to, że płód faktycznie był zdeformowany. Taka teoria pojawiła się dopiero 40 lat po tych wydarzeniach, a do jej rozpowszechnienia przyczynił się katolicki propagandysta Nicholas Sander.

catunga | 2012-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 21 marca 2012

Niby to biografia Anny Boleyn, ale mało informacji o niej samej. Za mało. Kręci się raczej wokół Henryka VIII, polityki. Troszkę się zawiodłam, bo oczekiwałam czegoś innego.

Karinka | 2011-06-10
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2011

Historia tragiczna, historia o sile kobiet, historia prawdziwa. Polecam wszystkim lubiącym Historie :)

kitek8844 | 2012-05-21

spodziewałam sie czegos lepszego i sie zawiodłam

DomiDaru | 2016-07-31
Na półkach: 2016, Przeczytane, Ebooki