Galopem na przełaj

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
83-207-0663-7
wspomnienia, biografie, pamiętnik
Poetyka

Historia Marii Ginter związana jest z Warszawą. We wrześniu 1939 - sanitariuszka, potem uczestniczka konspiracji, więzień Pawiaka, w powstaniu łączniczka (Krzyż Walecznych). Po powstaniu i oswobodzeniu stolicy była furmanem, przez blisko rok woziła gruz i cegły, ale przede wszystkim zastępowała brakujące środki lokomocji miejskiej, obsługując regularnie konny "tramwaj" na trasie...

Po powstaniu i oswobodzeniu stolicy była furmanem, przez blisko rok woziła gruz i cegły, ale przede wszystkim zastępowała brakujące środki lokomocji miejskiej, obsługując regularnie konny "tramwaj" na trasie Piaseczno-Warszawa.
Jeździła też pięciotonową ciężarówką i miała miliony przygód.
Była grafikiem, malarką i tłumaczką, a resztę doczytajcie sami w tej arcyciekawej książce.

Justyna | 2014-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Książka absolutnie rewelacyjna, czyta się jednym tchem, bardzo ciekawie napisane wspomnienia. Sama autorka to kobieta o niezwykłym harcie ducha, wielu zainteresowaniach, bardzo silna osobowość. Kochająca życie, potrafiąca czerpać z niego jak najwięcej. Największą wartością była dla niej miłość, wolność(o którą dzielnie walczyła w czasie okupacji), możliwość rozwijania swoich pasji. Przed wojną prowadziła sielskie życie, panienki z bardzo bogatego domu, lecz gdy przyszły ciężkie czasy nie siedziała z założonymi rękoma i nie narzekała tylko wzięła się do roboty. Pomimo wielu przeciwności losu twardo stawiała im czoło.
Brawo Pani Mario, jestem od ogromnym wrażeniem lektury!

Felzmann | 2014-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Panią Marię poznałem pewnie gdzieś w końcówce lat 80. Oczywiście nie osobiście, tylko poprzez telewizję. Ona gościła od czasu do czasu w różnych programach na przełomie lat 80. i 90. Przedstawiana była jako kobieta już nie młoda, a mimo to pełna życia, energii i planów. Wszystko to potwierdziło się w tej autobiografii z 1983 r. Ta piękna kobieta zawsze kipiała energią i szukała wrażeń.
To są jedne z najlepszych wspomnień, jakie do tej pory czytałem. Biorąc pod uwagę, że bardzo cenię sobie taką literaturę i sporo przeczytałem już różnych wspomnień i autobiografii, więc moja opinia powinna być mocno wzięta pod uwagę przez wszystkich, którzy wahają się, czy sięgnąć po książkę. Sięgnąć! naprawdę warto. Książką wzrusza. Młodość jaśnie panienki upłynęła na wojnie. Jej opis tego, co działo się w Warszawie we wrześniu 1939 r. jest - wg mnie - majstersztykiem.
Czasami ogarnia nas nostalgia i wracamy do lat swojej młodości. Oczywiście każdy z nas tęskni za nią, a jeszcze jak gdzieś w tle...

veinylover | 2015-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Jak już wspomniałem pisząc opinię o książce tej samej autorki („Z wiatrem pod wiatr”) opisującej dalszy ciąg jej losów - tę autobiografię szalonej i bohaterskiej kobiety powinien przeczytać w Polsce każdy. Absolutnie każdy.

Tina | 2015-02-08

Uwielbiam Marię Ginter za jej odwagę i niezłomnośc w każdej sytuacji życiowej. Ta kobieta była twarda jak skała i potrafiła sobie świetnie poradzić ze wszytkimi przeciwnościami losu. Nie bez powodu we wstępie do swojej ksiazki napisała ona:

"Chciałam przekonać wszystkich zniechęconych i zrezygnowanych,którym los nie układa się po ich myśli, że nawet w sytuacjach beznadziejnych życie jest zawsze pełne możliwości. Że osiągnięcie szczęścia nie jest uwarunkowane dobrobytem, lecz przeciwnie, prawdziwe szczęście polega na ciągłym dążeniu, poszukiwaniu i pokonywaniu trudności. Trzeba chcieć i umieć brać życie takim, jakim jest, a dla każdego stanie się interesujące".

Zabrałam tą książkę jako lekturę "na prom" w drodze do Norwegii, jednak juz po kilku stronach nie mogłam się od niej oderwać. Odwaga Pani Marii Ginter przyprawiła mnie o gęsią skórkę. To kobieta, która naprawde ma coś do powiedzenia o życiu i przezwyciężaniu trudności. Dobra lektura dla wszytkich, którzy mają "gorsze...

Avalarte | 2014-11-19
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Fantastyczna biografia niezwykłej kobiety.

Książka jest niesamowicie wciągająca i czyta się ją dosłownie jednym tchem. I to z jakimi emocjami! Jestem zachwycona. Żałuję, że nie dane mi było poznać Pani Marii osobiście. Cóż to była za postać, cóż za osobowość! Przygody Indiana Jonesa to przy jej życiu „pikuś”.

Myślę, że do opisu postaci Pani Marii Ginter pasuje także zdanie, które wypowiedziała Irena Kwiatkowska w „Czterdziestolatku”, a mianowicie „...bo ja jestem kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boję”. Była to bowiem osoba o wielu talentach, niezłomna, odważna i nietuzinkowa.

Dziwię się tak małej popularności tych wspomnień, bo jest to utwór niezwykły i niesamowicie ciekawy.

To po prostu trzeba przeczytać!

Alicja | 2011-02-17
Przeczytana: 1983 rok

Najlepsze wspomnienia, jakie w swoim życiu przeczytałam

Magdalena | 2012-07-27
Przeczytana: 1994 rok

Kiedyś należała do moich ulubionych książek,pewnie dlatego do tej pory się z nią nie rozstałam.Naprawdę warto przeczytać!

Kirst | 2013-01-06

Fajna