9788388202332

Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski, został aresztowany w nocy 25 września 1953 r. Przebywał kolejno w czterech miejscach internowania: w Rydwałdzie, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku i w Komańczy. W wyniku wypadków październikowych, 28 października 1956 r. na prośbę przedstawiciela rządu, - po uprzednim przyrzeczeniu ze strony władz przywrócenia kościołowi głównych praw i naprawienia...

Przebywał kolejno w czterech miejscach internowania:
w Rydwałdzie, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku i w Komańczy.
W wyniku wypadków październikowych, 28 października 1956 r. na prośbę przedstawiciela rządu, - po uprzednim przyrzeczeniu ze strony władz przywrócenia kościołowi głównych praw i naprawienia krzywd - obejmuje wszystkie swoje funkcje kościelne.

"Zapiski więzienne" są cennym dokumentem trzyletniego okresu odosobnienia Prymasa. Obok kroniki życia codziennego zawierają również takie teksty jak: notatnik duchowy, listy, memoriały do władz oraz obszerne wypowiedzi będące osobistą refleksją nad sytuacją Kościoła w Polsce. Jest to dokumenty Człowieka niezłomnego, gotowego na wszystko - łącznie z oddaniem życia - w obronie praw Kościoła i Narodu.

Olaf | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

To co pozostanie dla mnie z tej książki inspiracją na całe życie, to po pierwsze wiara, a po drugie dyscyplina i siła charakteru. Nie raz patrzę na zawarty w książce plan dnia. Żelazna dyscyplina i zawierzenie Najświętszej Maryi Panie. Prorocze słowa prymasa Augusta Hlonda również w przypadku prymasa Wyszyńskiego znalazły swój wyraz. Ocalenie przyszło przez Maryję. Jedna z najważniejszych książek z tzw. Literatury więziennej.

Audrey60 | 2018-08-13
Przeczytana: 2011 rok

To książka inna. Inna, bo powstała w innych czasach, bardzo trudnych. Nie można jej czytać w oderwaniu od historii, od ówczesnych wydarzeń.
Jest mi bliska, bo miałam okazję, trzymając ją w ręku, stać w pomieszczeniach u księży marianów w Stoczku, w których więziony był Prymas Stefan Wyszyński. Książka i to miejsce to zbiór emocji niedających się przecenić. Mała kapliczka, żelazne łóżko i proste biurko, pusta przestrzeń podłogi, po której Prymas stąpał. A w parku, krzyż. Nie trzeba być wierzącym, aby to odczuć.
Nie można tej książki oceniać w kategoriach literackich, bo to dokument, który mówi sam za siebie. Wyłania się z niej człowiek wielki, niezłomny, dyplomata, a jednocześnie pełen pokory i prostolinijny. Nie tylko duchowny, ale przede wszystkim Polak.

Po przeczytaniu w jeden dzień przeszła mi jedna myśl - dlaczego wycofano tą pozycję z listy lektur w szkole średniej? Przecież nawet ateista znajdzie w niej coś dla siebie...

Kardynał Wyszyński umierał w cieniu zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II, 28 maja 1981 roku. Umierał jako wielki mąż stanu, który przeprowadził Kościół przez najtrudniejsze lata realnego socjalizmu i zachował wierność jego nauczania. Nie udało się władzom totalitarnego reżimu doprowadzić do podziału w łonie Kościoła, choć pewnie nie do końca, bo przywołując ewangeliczne opowieści nawet wśród dwunastu uczniów Chrystusa znalazł się jeden, który okazał się zdrajcą, tak i w polskim Kościele znaleźli się księża i biskupi, którzy ulegli. I mimo, że później starali się naprawić wyrządzone krzywdy, rany pozostały. Na szczęście były to jednostkowe przypadki. Władza miała swoje bardzo skuteczne metody perswazji, do jednej z nich na pewno należał szantaż, na który podatnych jest zawsze wielu, a zwłaszcza ci, którzy mają co nieco za uszami, ale również i ci, którzy są słabi i tchórzliwi, bardziej zatroskani o siebie niż o innych, dla których własne dobro i spokój jest o wiele ważniejsze niż...

rej | 2013-06-11

późnym popołudniem 25 września 1953 r. Prymas Polski Stefan Wyszyński
powiedział do alumnów seminarium duchownego i młodzieży warszawskiej:
"Gdy będę w więzieniu, a powiedzą wam, że prymas zdradził sprawy Boże - nie wierzcie. Gdyby mówili, że prymas ma nieczyste ręce - nie wierzcie.
Gdyby mówili, że prymas stchórzył - nie wierzcie. Gdy będą mówili, że
prymas działa przeciw narodowi i własnej Ojczyźnie - nie wierzcie.
Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla
Kościoła, czynię dla niej. Prymas nigdy nie zdradził i nie zdradzi
sprawy Kościoła, choćby miał za to zapłacić życiem i własną krwią".
Późnym wieczorem tego samego dnia ks. kard. Stefan Wyszyński został
aresztowany i przewieziony najpierw do Rywałdu koło Grudziądza, a
następnie do trzech innych miejsc internowania: Stoczka Warmińskiego,
Prudnika Śląskiego i Komańczy koło Sanoka. Każde z nich było położone w bezpośrednim sąsiedztwie granicy. Na wypadek, gdyby wydarzenia
polityczne przybrały...

kawusiowa5 | 2012-08-19

Po przeczytaniu tej książki ojciec Wyszyński (bo tak go nazywali przyjaciele) stał się jednym z moich ulubionych świętych. Nieważne, że jeszcze nie było beatyfikacji.

ceylonka | 2011-10-09
Przeczytana: 2003 rok

Czytając "Zapiski więzienne", po każdej skończonej stronie, w myśli pojawia się tylko jedno stwierdzenie - niesamowita godność i pokora. Godność i człowieczeństwo zachowane w obliczu niewoli, urągań, prześladowań. Pokora, ale nie przed "komunistami"...
Dziś można by powiedzieć, tak zupełnie kolokwialnie, że tylko ludzie tacy jak Prymas Tysiąclecia, byli ludźmi "z jajami"...