Okładka książki Zapiski więzienne

typ
papier
7.4 (67 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski, został aresztowany w nocy 25 września 1953 r. Przebywał kolejno w czterech miejscach internowania: w Rydwałdzie, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku i w Komańczy. W wyniku wypadków październikowych, 28 października 1956 r. na prośbę przedstawiciela rządu, - po uprzednim przyrzeczeniu ze strony władz przywrócenia kościołowi głównych praw i naprawienia krzywd -...

Przebywał kolejno w czterech miejscach internowania:
w Rydwałdzie, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku i w Komańczy.
W wyniku wypadków październikowych, 28 października 1956 r. na prośbę przedstawiciela rządu, - po uprzednim przyrzeczeniu ze strony władz przywrócenia kościołowi głównych praw i naprawienia krzywd - obejmuje wszystkie swoje funkcje kościelne.

"Zapiski więzienne" są cennym dokumentem trzyletniego okresu odosobnienia Prymasa. Obok kroniki życia codziennego zawierają również takie teksty jak: notatnik duchowy, listy, memoriały do władz oraz obszerne wypowiedzi będące osobistą refleksją nad sytuacją Kościoła w Polsce. Jest to dokumenty Człowieka niezłomnego, gotowego na wszystko - łącznie z oddaniem życia - w obronie praw Kościoła i Narodu.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Antoni | 2014-06-18
Na półkach: Teologia, Przeczytane
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Kardynał Wyszyński umierał w cieniu zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II, 28 maja 1981 roku. Umierał jako wielki mąż stanu, który przeprowadził Kościół przez najtrudniejsze lata realnego socjalizmu i zachował wierność jego nauczania. Nie udało się władzom totalitarnego reżimu doprowadzić do podziału w łonie Kościoła, choć pewnie nie do końca, bo przywołując ewangeliczne opowieści nawet wśród dwunastu uczniów Chrystusa znalazł się jeden, który okazał się zdrajcą, tak i w polskim Kościele znaleźli się księża i biskupi, którzy ulegli. I mimo, że później starali się naprawić wyrządzone krzywdy, rany pozostały. Na szczęście były to jednostkowe przypadki. Władza miała swoje bardzo skuteczne metody perswazji, do jednej z nich na pewno należał szantaż, na który podatnych jest zawsze wielu, a zwłaszcza ci, którzy mają co nieco za uszami, ale również i ci, którzy są słabi i tchórzliwi, bardziej zatroskani o siebie niż o innych, dla których własne dobro i spokój jest o wiele ważniejsze niż coko...

ceylonka | 2011-10-09
Przeczytana: 2003 rok

Czytając "Zapiski więzienne", po każdej skończonej stronie, w myśli pojawia się tylko jedno stwierdzenie - niesamowita godność i pokora. Godność i człowieczeństwo zachowane w obliczu niewoli, urągań, prześladowań. Pokora, ale nie przed "komunistami"...
Dziś można by powiedzieć, tak zupełnie kolokwialnie, że tylko ludzie tacy jak Prymas Tysiąclecia, byli ludźmi "z jajami"...

rej | 2013-06-11

późnym popołudniem 25 września 1953 r. Prymas Polski Stefan Wyszyński
powiedział do alumnów seminarium duchownego i młodzieży warszawskiej:
"Gdy będę w więzieniu, a powiedzą wam, że prymas zdradził sprawy Boże - nie wierzcie. Gdyby mówili, że prymas ma nieczyste ręce - nie wierzcie.
Gdyby mówili, że prymas stchórzył - nie wierzcie. Gdy będą mówili, że
prymas działa przeciw narodowi i własnej Ojczyźnie - nie wierzcie.
Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla
Kościoła, czynię dla niej. Prymas nigdy nie zdradził i nie zdradzi
sprawy Kościoła, choćby miał za to zapłacić życiem i własną krwią".
Późnym wieczorem tego samego dnia ks. kard. Stefan Wyszyński został
aresztowany i przewieziony najpierw do Rywałdu koło Grudziądza, a
następnie do trzech innych miejsc internowania: Stoczka Warmińskiego,
Prudnika Śląskiego i Komańczy koło Sanoka. Każde z nich było położone w bezpośrednim sąsiedztwie granicy. Na wypadek, gdyby wydarzenia
polityczne przybrały gwałto...

kawusiowa5 | 2012-08-19

Po przeczytaniu tej książki ojciec Wyszyński (bo tak go nazywali przyjaciele) stał się jednym z moich ulubionych świętych. Nieważne, że jeszcze nie było beatyfikacji.

Elvis_93 | 2014-07-12

Kalendarium literackie
  • Jacek Dukaj
    40. rocznica
    urodzin
    Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Ann Brashares
    47. rocznica
    urodzin
    Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał(...).
  • Patricia Schröder
    74. rocznica
    urodzin
    Na to nie ma słów - powiedział czule. - Noszę cię w sercu, odkąd po raz pierwszy cię zobaczyłem. To prawda, Elodie... Prawda, której właściwie nigdy nie powinnaś usłyszeć.
  • Mario Spezi
    45. rocznica
  • Arnold Schwarzenegger
    67. rocznica
    urodzin
    Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie.
  • Cherie Priest
    39. rocznica
    urodzin
    Nawet anioły załkają, gdy ujrzą, co ci zrobiłam.
  • James Blish
    39. rocznica
  • Maeve Binchy
    2. rocznica
  • Ingmar Bergman
    7. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, kiedy wszystko wróci do dawnego porządku. Trzeba żyć ze świadomością, że samotność jest absolutna. Wtedy człow... pokaż więcej
  • Jun'ichirō Tanizaki
    49. rocznica
    śmierci
    Każdy powinien tworzyć sobie system moralny odpowiadający jego naturze, a następnie zgodnie z nim postępować.

Znajdź nas na Facebooku